Celem postępowania sanacyjnego jest uniknięcie upadłości, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego z działań restrukturyzacyjnych. Jednocześnie sanacja to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w najgorszej sytuacji finansowej, stali się niewypłacalni, a więc nie są w stanie realizować swoich wymagalnych zobowiązań. Postępowanie to różni się znacznie od pozostałych trzech rodzajów restrukturyzacji, jest też podejmowaniem najbardziej restrykcyjnych kroków, czyli przeprowadzaniem działań sanacyjnych. To właśnie sanacja jest postępowaniem, które najbardziej ingeruje w strukturę naprawianego przedsiębiorstwa.
Na czym polega głosowanie wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, poprzez wdrożenie działań naprawczych, umożliwiających powrót do płynności finansowej. Restrukturyzacja jest rozwiązaniem dobrym nie tylko dla przedsiębiorcy, który zmaga się z kłopotami finansowymi, ale również dla wierzycieli, którzy dochodzą swoich praw, czyli odzyskania należności. Dobry plan restrukturyzacyjny, możliwy do przeprowadzenia, gwarantuje przetrwanie przedsiębiorstwa, spłatę zobowiązań, a bardzo często również daleko idące korzystne zmiany w sposobie zarządzania przedsiębiorstwem, które mogą zapobiec podobnym problemom w przyszłości. W postępowaniu restrukturyzacyjnym pojawia się zarządca lub nadzorca sądowy, a także zgromadzenie wierzycieli i rada wierzycieli.
Czy można oddłużyć kary umowne, które mają przedsiębiorcy?
Kara umowna ma bardzo duże znaczenie dla stron umowy. Dlaczego? Przede wszystkim stanowi zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się z zobowiązania lub nienależytego jego wykonania. Z drugiej strony jest swego rodzaju „straszakiem” przed konsekwencjami spowodowanymi niewłaściwym wykonaniem obowiązku nałożonego umową lub jego zaniechaniem. Funkcję tę można określić jako „stymulującą”, „zachęcającą” do należytego wywiązania się z zawartej umowy. Kara umowna ma na celu zapewnienie stronie poszkodowanej naprawę zaniedbania, niedopełnienia obowiązków, a jej podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie wierzycielowi zryczałtowanego odszkodowania.
Przedsiębiorstwo rolne w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Jeśli mówimy o osobach fizycznych z kłopotami finansowymi zaraz na myśl przychodzi nam upadłość konsumencka i kwestia oddłużenia. Gdy myślimy o przedsiębiorstwie z problemami, utratą płynności finansowej, niewypłacalnością jako rozwiązanie jawi się nam proces restrukturyzacji, a na końcu ostatecznie upadłość przedsiębiorcy. Co jednak, gdy problemy finansowe ma przedsiębiorstwo rolne? O jakim wyjściu z sytuacji może myśleć właściciel gospodarstwa rolnego, czy ma możliwość skorzystania z dobrodziejstw działań restrukturyzacyjnych? Tak, restrukturyzacja gospodarstwa rolnego jest możliwa, choć oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki.
Test prywatnego wierzyciela – czym jest i na czym polega?
Z testem prywatnego wierzyciela mamy do czynienia w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jest to jeden z podstawowych elementów planu restrukturyzacyjnego, który służy ocenie, czy pomoc udzielona dłużnikowi w trakcie restrukturyzacji będzie pomocą publiczną. Należy całościowo przyjrzeć się wsparciu, które ma zostać udzielone przedsiębiorcy i odrębnie ocenić pomoc udzielaną przez podmiot publicznoprawny. W tym celu przeprowadza się tzw. test prywatnego wierzyciela, który jest porównaniem postawy wierzyciela publicznego z postawą wierzyciela prywatnego kierującego się zazwyczaj interesem własnym.
Restrukturyzacja. Kto to jest nadzorca sądowy?
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to sposób na wyjście firmy z kryzysu, metoda na jego ocalenie przed upadłością. Co ważne, restrukturyzacja jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia przedsiębiorcy i jego wierzycieli. Ustawa z 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery rodzaje działań naprawczych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanację.
Czy rozdzielenie majątku firmowego od osobistego jest ważne w kontekście restrukturyzacji?
Obecne przepisy umożliwiają przeprowadzenie restrukturyzacji firmy w drodze czterech postępowań: postępowania o zatwierdzeniu układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego. Restrukturyzacja chroni przedsiębiorstwo przed upadłością. Jest szansą na przywrócenie firmie płynności finansowej.
Dlaczego restrukturyzacja się opłaca?
Postępowanie restrukturyzacyjne zostało opracowane z myślą o niewypłacalnych dłużnikach lub o dłużnikach zagrożonych niewypłacalnością. Jego przeprowadzenie ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Możliwość taką daje zawarcie układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego również działania sanacyjne.
Niewypłacalność kontrahentów przyczyną problemów w przedsiębiorstwach
Wśród wielu przyczyn prowadzących do problemów finansowych przedsiębiorstw – łącznie z koniecznością ogłoszenia upadłości – są zatory płatnicze wynikające z nierzetelnego postępowania kontrahentów. Choć powody opóźnień w spłacie faktur mogą być różne, nie zmienia to faktu, że właśnie niewypłacalność kontrahentów często staje się zmorą wielu firm – szczególnie tych średnich i małych.
Restauracje a restrukturyzacja
Prowadzenie restauracji to działalność wymagająca nie lada wysiłku i poświęcenia. Jak w każdym biznesie, tak i tutaj przedsiębiorca napotyka czasem na trudności, które mogą grozić brakiem płynności finansowej, niewypłacalnością, a ostatecznie – nawet upadłością firmy. Jak restauratorzy radzą sobie z problemami finansowymi i czy często sięgają po pomoc oferowaną przez polskie ustawodawstwo?
Jakie są koszty postępowania restrukturyzacyjnego?
W art. 3 Prawa restrukturyzacyjnego czytamy, że celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia przez dłużnika upadłości. Ma mu to umożliwić restrukturyzacja w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych roszczeń wierzycieli.
Na czym polega upadłość spółki z o.o.?
Nie tylko konsument może upaść. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości sąd może wydać także wobec niewypłacalnego przedsiębiorstwa. Pomiędzy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a przedsiębiorcą jest jednak ogromna różnica już na samym początku drogi prowadzącej do oddłużenia. Mianowicie konsument może, a przedsiębiorca musi złożyć wniosek o upadłość, jeżeli stał się niewypłacalny. Dodatkowo przedsiębiorca jest zobowiązany w tej kwestii terminami, a za zaniedbanie obowiązku grożą mu konsekwencje.
Restrukturyzacja firmy budowlanej
Branżę budowlaną uznaje się za jeden z najtrudniejszych sektorów. Charakteryzuje się ona dużymi nakładami finansowymi przy realizowaniu inwestycji, nieterminowymi płatnościami i problemami z niewypłacalnością. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że na koniec 2018 r. niewypłacalnych przedsiębiorstw było o 14% więcej niż rok wcześniej. Z kolei dane z początku 2019 r. wskazują, że zadłużenie w budownictwie wynosi już prawie 2,5 mld zł. Eksperci jednoznacznie wskazują, że dwiema najczęściej występującymi przyczynami problemów finansowych firm jest niska rentowność oraz zatory płatnicze.
Czy mały przedsiębiorca może przystąpić do postępowania restrukturyzacyjnego?
Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uchronienie przedsiębiorstwa przed upadłością. Daje to możliwość dalszego funkcjonowania firmy na rynku i utrzymania miejsc pracy. W skali makro ma to niebagatelne znaczenie, bowiem znaczna część polskiej gospodarki to małe i średnie przedsiębiorstwa.
Odpowiedzialność zarządu w poszczególnych spółkach prawa handlowego
W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności różna jest odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania wynikające z jej prowadzenia. Z tego też powodu, owa odpowiedzialność (jej zakres) staje się jednym z kryteriów wyboru stosownej formy prawnej dla firmy. Kwestie odpowiedzialności za zobowiązania mają znaczenie nie tylko dla zaczynających, ale również już trwających na rynku od jakiegoś czasu. Jak zatem wygląda zakres odpowiedzialności w poszczególnych spółkach prawa handlowego?