Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uchronienie przedsiębiorstwa przed upadłością. Daje to możliwość dalszego funkcjonowania firmy na rynku i utrzymania miejsc pracy. W skali makro ma to niebagatelne znaczenie, bowiem znaczna część polskiej gospodarki to małe i średnie przedsiębiorstwa.
Upadłość a restrukturyzacja
Problem niskiej przeżywalności i utrzymania się na rynku dotyczy głównie mniejszych podmiotów gospodarczych. Wiąże się to z dwiema koncepcjami: obciążeń małych przedsiębiorstw (liability of smallness) i obciążeń nowych przedsiębiorstw (liability of newness).
Według pierwszej z nich, mniejsze firmy mają mniejsze szanse na przetrwanie. Spowodowane jest to niewielkim potencjałem zasobowym, niedużą konkurencyjnością, a w konsekwencji gorszą pozycją na rynku. Ponadto brak stałych rynków zbytu i nieduża skala sprzedaży nie zapewnią pracownikom tak szerokich możliwości rozwoju, jak np. korporacja.
Druga koncepcja jest ściśle powiązana z pierwszą. Nowa mała firma nie zawsze jest w stanie wytrzymać obciążenia, które musi ponieść w związku z wejściem na rynek (koszty uruchomienia działalności, zakupy, marketing, itp.).
Jednak duża liczba upadających małych firm skutkuje problemami w skali regionu, a często także kraju. Źródło dochodu traci zarówno sam przedsiębiorca i jego rodzina, jak i pracownicy i ich rodziny. Wraz z ubytkiem znacznej liczby małych podmiotów gospodarczych z rynku pogarsza się sytuacja życiowa wielu osób. Restrukturyzacja naprawcza umożliwia uratowanie potencjału, rynków zbytu i odbudowę bazy do dalszego funkcjonowania.
Restrukturyzacja nie jest procesem łatwym, a dla większości przedsiębiorców jej samodzielne przeprowadzenie jest po prostu niewykonalne, choć w ogromnym stopniu zależy od kompetentnego zarządzania. W warunkach polskich znacznie bezpieczniej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy prawniczej, specjalizującej się w tej formie działalności.
Prawo restrukturyzacyjne i jego nowelizacja
Jeszcze niedawno utrata płynności finansowej przedsiębiorstwa mogła oznaczać tylko jedno – konieczność złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości. Dotykało to zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, które padały ofiarami zatorów płatniczych, jednocześnie mając obowiązek odprowadzania w ustawowym terminie VAT, ZUS i innych opłat. Przy jednoczesnym braku rezerw finansowych firmy te nie miały szans przetrwania.
Ustawa Prawo restrukturyzacyjne, obowiązująca od 1 stycznia 2016 roku, umożliwiła realne uniknięcie upadłości poprzez przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorstwa. Do wyboru są cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:
• Postępowanie o zatwierdzenie układu
• Przyspieszone postępowanie układowe
• Postępowanie układowe
• Postępowanie sanacyjne.
Wybór rodzaju postępowania zależy od szeregu czynników, m.in. od formy prawnej firmy, wielkości i struktury zadłużenia, wielkości zatrudnienia, itp. Decyzja o wyborze rodzaju postepowania musi zapaść po dogłębnej analizie sytuacji, dlatego doradztwo prawne powinno być wdrożone już na tym etapie.
Od 2 lutego 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo restrukturyzacyjne, kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy ułatwiającej dochodzenie wierzytelności. Nowo wprowadzone przepisy dają możliwość udzielenia pomocy publicznej, dozwolonej prawem UE, na przebudowę i modernizację małych i średnich firm, bez konieczności zatwierdzania jej przez Komisję Europejską. Odstąpienie od tego obowiązku ma przyspieszyć indywidualną notyfikację (wcześniej trwała ona około 15 miesięcy, co czyniło ten rodzaj pomocy praktycznie bezprzedmiotowym), poprawić rentowność i ograniczyć ryzyko upadłości małych podmiotów gospodarczych.
Według nowelizacji, przed wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego przedsiębiorstwa może być udzielona pomoc publiczna na ratowanie, zapewniająca jego funkcjonowanie w okresie przygotowania planu restrukturyzacji. Przedsiębiorca może też otrzymać tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne w celu kontynuowania działalności gospodarczej podczas wdrażania procedur naprawczych.
Nowelizacja została opublikowana w Dz.U. z 18 stycznia 2018 roku, poz. 149.
Dodaj komentarz