Postępowanie restrukturyzacyjne zostało opracowane z myślą o niewypłacalnych dłużnikach lub o dłużnikach zagrożonych niewypłacalnością. Jego przeprowadzenie ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Możliwość taką daje zawarcie układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego również działania sanacyjne.
Niezwykle istotne w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest zabezpieczenie słusznych praw wierzycieli. Założenia przyjęte przez ustawodawcę sprawiają, że wygranymi w postępowaniu restrukturyzacyjnym mogą być zarówno dłużnicy jak i właśnie wierzyciele. Restrukturyzacja to proces długotrwały, a uzdrowienie przedsiębiorstwa wymaga często podejmowania zdecydowanych i nierzadko trudnych decyzji.
Korzyści z postępowania restrukturyzacyjnego
Dzięki temu, że zadłużony przedsiębiorca zdecyduje się przystąpić do postępowania restrukturyzacyjnego, zyskuje szansę na polepszenie sytuacji ekonomicznej swojej firmy i utrzymanie przedsiębiorstwa. Wierzyciele zaś mogą liczyć, w ramach zawartego porozumienia, na zaspokojenie roszczeń w większym stopniu niż w sytuacji ogłoszenia przez dłużnika upadłości. Podkreślamy, że ochrona interesów wierzycieli jest jedną z głównych cech postępowania restrukturyzacyjnego.
Ponadto, na mocy art. 259 ust 1 Prawa restrukturyzacyjnego, zawieszeniu ulegają, z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem, które zostały wszczęte jeszcze przed dniem otwarcia postępowania układowego. Co więcej – członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mogą uwolnić się od odpowiedzialności za długi spółki, jeżeli w odpowiednim czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzaniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu. W przeciwnym razie, poza pewnymi wyjątkami, jeżeli egzekucja przeciwko spółce będzie bezskuteczna, to członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.
Zróżnicowane postępowania restrukturyzacyjne
W zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo, w tym od sumy wierzytelności spornych, zależy wybór jednej z czterech form restrukturyzacji.
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest dedykowane dłużnikom, którzy są w stanie bez udziału sądu zebrać, w odpowiedniej ilości, głosy swoich wierzycieli, popierających warunki układu. Dłużnik samodzielnie wybiera doradcę restrukturyzacyjnego, który będzie go wspierał w procesie zbierania głosów od wierzycieli i będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem czynności. Dłużnik nie jest ograniczany w prawach do zarządzania majątkiem, a z doradcą restrukturyzacyjnym zawiera umowę cywilnoprawną. Z postępowania tego mogą skorzystać przedsiębiorcy będący na początku kryzysu finansowego. Jest ono mało inwazyjne i daje nadzieję na szybkie zawarcie układu z wierzycielami.
Przyspieszone postępowanie układowe umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Z tego trybu mogą skorzystać firmy, które nie są jeszcze obciążone licznymi egzekucjami komorniczymi. Sprawne uruchomienie uproszczonej procedury restrukturyzacyjnej zwiększa prawdopodobieństwo na odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Postępowanie układowe może być ratunkiem dla zadłużonych firm, wobec których prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne i w których suma wierzytelności spornych przekracza 15% ogółu wierzytelności. Dłużnik biorący udział w postępowaniu układowym nie traci prawa do zarządzania majątkiem, ale zostaje mu ono ograniczone. Wszelkie planowane działania restrukturyzacyjne mogą się odbyć po zaakceptowaniu ich przez nadzorcę sądowego.
Postępowanie sanacyjne zostało opracowane z myślą o przedsiębiorcach głęboko zadłużonych, znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Celem ratowania niewypłacalnego przedsiębiorstwa zarządca ma prawo np. do zredukowania liczby pracowników oraz odstąpienia od niekorzystnych dla dłużnika umów, które w innych warunkach pozostałyby ważne.
Niedopuszczalność wypowiedzenia umów
W ramach ochrony przedsiębiorców biorących udział w postępowaniach restrukturyzacyjnych, twórcy Prawa restrukturyzacyjnego wprowadzili zakaz wypowiadania umów mających duże znaczenie dla funkcjonowania biznesu. Od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego lub od dnia uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego, niedopuszczalne jest, bez zezwolenia rady wierzycieli, wypowiedzenie przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmu lokalu lub dzierżawy (lokalu, nieruchomości), w których dłużnik prowadzi swoje przedsiębiorstwo. Zakaz ten obejmuje także: umowy kredytowe w zakresie środków postawionych do dyspozycji kredytobiorcy przed dniem otwarcia postępowania, leasingu, ubezpieczeń majątkowych, umów rachunku bankowego, umów poręczeń, umów obejmujących licencje udzielone dłużnikowi oraz gwarancje lub akredytywy wystawione przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego.
Dodaj komentarz