Sytuacja bez wyjścia?
Najbardziej zadłużone firmy mogą spotkać się z sytuacją, w której ich wniosek o upadłość zostanie oddalony. Trudność taka może nastąpić wtedy, gdy majątek ich przedsiębiorstwa jest na tyle mały, że nie starczy na pokrycie kosztów postępowania oraz na minimalne zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Co w takim wypadku? Jak powinni postąpić wówczas przedsiębiorcy oraz członkowie zarządu spółki?
Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy
Sytuacja indywidualnego przedsiębiorcy jest o niebo lepsza niż np. wspólnika spółki. Przysługuje mu bowiem możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wystarczy, że zamknie swoją działalność gospodarczą, wykreśli firmę z rejestru przedsiębiorców i już następnego dnia może ubiegać się o oddłużenie przez upadłość konsumencką. Oczywiście, były przedsiębiorca również musi spełnić szereg warunków. Sąd będzie badał, czy zamknięcie firmy odbyło się z zachowaniem odpowiedniej staranności, bez pokrzywdzenia wierzycieli. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jeżeli przedsiębiorca nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości w odpowiednim terminie to potem przez 10 lat nie może złożyć wniosku o upadłość konsumencką.
Spółki zombie
Spółki, którym nie udało się ogłosić upadłości, zwykło się nazywać spółkami zombie lub spółkami widmo. Jeżeli wniosek o upadłość spółki zostanie przez sąd oddalony, pozostaje tylko likwidacja, czyli zakończenie bytu prawnego spółki. Żeby mogło do tego dojść, zgromadzenie wspólników w obecności notariusza ustanawia uchwały o rozwiązaniu spółki i przeprowadzeniu jej likwidacji oraz o powołaniu likwidatora. Może być nim wspólnik, członek zarządu lub osoba spoza spółki. Likwidator najpierw zgłasza otwarcie likwidacji do KRS-u. W początkowej fazie likwidacji ma on też obowiązek złożenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zawiadomienia o tym, że spółka została postawiona w stan likwidacji oraz wezwania wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Wraz z zebraniem wszystkich wierzytelności spółki zaczyna się jej właściwa likwidacja. Spieniężony majątek służy temu, by pokryć zobowiązania firmy. Końcowym etapem likwidacji spółki jest jej wykreślenie z KRS-u.
Dodaj komentarz