Nawet jeśli postępowanie upadłościowe przedsiębiorstw odbywa się na płaszczyźnie prawnej, mocno zbliżonej do upadłości konsumenckiej, to i tak z kilku względów niewypłacalni przedsiębiorcy są traktowanie w nieco bardziej surowy sposób. Przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do sądu w ciągu 30 dni od powstania stanu niewypłacalności. Przekroczenie tego terminu może spowodować konsekwencje prawne. Jeżeli wniosek zostanie złożony po czasie, to sąd może od razu go odrzucić, nie zapoznając się w ogóle z jego treścią.
Dodatkowo, wniosek o upadłość przedsiębiorcy wiąże się z kosztami. Przede wszystkim, samo złożenie wniosku jest odpłatne. Ponadto, sąd może pobierać zaliczki na poczet prowadzenia postępowania upadłościowego. Zadłużony przedsiębiorca traci również możliwość dysponowania swoim majątkiem. Jeżeli sąd uzna, że najlepszym rozwiązaniem będzie upadłość likwidacyjna, to dłużnik automatycznie straci możliwość – na rzecz syndyka upadłościowego – dysponowania swoim majątkiem. W takiej sytuacji dłużnik będzie zobligowany do udostępnienia dokumentów poświadczających jego majątek. Syndyk natomiast będzie nadzorował wyprzedaż majątku, a za uzyskanie w ten sposób środki, spłaci wierzycieli.
Nowe prawo restrukturyzacyjne może być sporym ułatwieniem
Dzięki nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego oraz przyjęciu przez parlament ustawy Prawa restrukturyzacyjnego, które wprowadziło do użytku pojęcie restrukturyzacji, sąd nie może w tym samym czasie ogłaszać upadłości przedsiębiorstwa i prowadzić jego postępowania restrukturyzacyjnego. Wydanie postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego zawiesza z mocy samego prawa prowadzone postępowania egzekucyjne. W praktyce oznacza to, że w momencie wydania postanowienia o otwarciu postępowania dłużnikowi nie można wypowiedzieć umów czynszu, umów bankowych, leasingowych i innych, które uniemożliwiałyby dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.
Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne?
W dużym skrócie – sąd restrukturyzacyjny w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, wyznacza doradcę, który pod nadzorem sędziego komisarza, będzie prowadził czynności mające na celu restrukturyzację firmy. W ramach tych czynności, doradca przygotuje i przedstawi sędziemu plan restrukturyzacyjny, na podstawie którego zostaną podjęte wszystkie późniejsze decyzje dotyczące działań, które powinny się zakończyć układem, czyli swoistą „ugoda” z wierzycielami i umożliwić dalszą działalność operacyjną przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja szansą na złapanie drugiego oddechu
W dużym uproszczeniu, postępowanie restrukturyzacyjne brzmi znacznie korzystniej niż upadłość. Wielu klientów, kontrahentów czy nawet pracowników, na wieść o postępowaniu upadłościowym firmy nie będzie chciało za bardzo z nią współpracować w obawie, że niedługo zostanie zamknięta. Nawet jeśli nie będzie to prawdą. Dlatego tak ważne, jest odwleczenie procesu upadłościowego w czasie na tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Pomóc w tym może właśnie restrukturyzacja.
Dodaj komentarz