Celem postępowania sanacyjnego jest uniknięcie upadłości, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego z działań restrukturyzacyjnych. Jednocześnie sanacja to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w najgorszej sytuacji finansowej, stali się niewypłacalni, a więc nie są w stanie realizować swoich wymagalnych zobowiązań. Postępowanie to różni się znacznie od pozostałych trzech rodzajów restrukturyzacji, jest też podejmowaniem najbardziej restrykcyjnych kroków, czyli przeprowadzaniem działań sanacyjnych. To właśnie sanacja jest postępowaniem, które najbardziej ingeruje w strukturę naprawianego przedsiębiorstwa.
Pierwszą istotną kwestią jest fakt, że przedsiębiorcy odbiera się zarząd nad majątkiem przedsiębiorstwa, który to przejmuje z chwilą otwarcia postępowania, wyznaczony zarządca. Ten będzie miał możliwość przeprowadzenia działań zakrojonych na szeroką skalę, które mają wyprowadzić przedsiębiorstwo z kryzysu i umożliwić mu dalsze funkcjonowanie. Jeśli będzie to konieczne, zarządca będzie miał możliwość zbyć majątek dłużnika, zredukować zatrudnienie w przedsiębiorstwie, a nawet odstąpić od niekorzystnych umów wzajemnych. Z drugiej strony, sanacja doskonale chroni dłużnika przed egzekucją, również wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo. Postępowanie sanacyjne jest więc najbardziej złożonym postępowaniem restrukturyzacyjnym, które zakłada przeprowadzenie, czasem naprawdę rewolucyjnych, zmian w przedsiębiorstwie zagrożonym upadłością, następnie zaś zawarcie układu z wierzycielami. Oczywiście, czy do zawarcia układu dojdzie, w dużej mierze zależy od tego, jak skuteczne były podjęte działania i czy proponowane porozumienia rzeczywiście mają realną szansę realizacji.
Dłużnik w postępowaniu sanacyjnym
Jak wspomniano, postępowanie sanacyjne jest najbardziej skomplikowanym rodzajem restrukturyzacji, bo też i dłużnik znajduje się w tym momencie w najgorszej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Podczas gdy inne rozwiązania przeznaczone są dla osób, które dopiero są zagrożone niewypłacalnością, albo ich kłopoty nie są jeszcze tak znaczne, sanacja ma pomóc, gdy widmo upadłości jest już naprawdę realne. Co w takiej sytuacji może zrobić dłużnik? Myśląc o restrukturyzacji musi złożyć stosowny wniosek, a następnie poddać się procedurze. Brzmi niepokojąco? To jednak nie oznacza, że przedsiębiorca zostaje wystawiony „poza nawias”, że wszystkie działania przeprowadzane są niejako obok niego, a on niewiele wie, a jeszcze mniej może. Owszem, zarząd zostaje mu odebrany, choć bywają sytuacje, gdy sąd zezwala dłużnikowi na zarząd zwykły, jeśli dobro sprawy tego wymaga. Krótko mówiąc, jeśli uzna, że w ten sposób działania sanacyjne zostaną przeprowadzone skuteczniej, czy sprawniej. Dłużnik musi ściśle współpracować z zarządcą, udzielać wyjaśnień dotyczących majątku, udostępniać wszystkie dokumenty finansowe i związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Musi też działać rozważnie, gdyż najmniejsze podejrzenie, iż nawet nieświadomie zadziałał na niekorzyść wierzycieli zakończy się ponownym odebraniem przywileju sprawowania zwykłego zarządu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dłużnik ma możliwość skorzystania z usług pełnomocnika, który będzie mu towarzyszył podczas postępowania sanacyjnego. Czy jest to osoba, która wniesie coś do sytuacji dłużnika? Owszem, jeśli pełnomocnikiem zostanie ustanowiona osoba o odpowiednich kompetencjach, a więc wiedzy z zakresu restrukturyzacji i doświadczenia w przeprowadzaniu postępowań tego rodzaju. W tej sytuacji wydaje się być zasadne skorzystanie z usług doradcy restrukturyzacyjnego, którego rola może okazać się nieoceniona w toku podejmowanych działań sanacyjnych.
Doradca restrukturyzacyjny i jego rola w postępowaniu sanacyjnym
Wraz z wejściem w życie ustawy z 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne, licencję syndyka zastąpiono licencją doradcy restrukturyzacyjnego, poszerzając znacznie jego kompetencje. Doradca może więc pełnić funkcję syndyka w upadłości, nadzorcy i zarządcy w restrukturyzacji, ale może również pomagać dłużnikowi podczas jego drogi przez postępowanie, w tym przypadku sanacyjne. Jego wsparcie dla restrukturyzującego się przedsiębiorcy polegać ma na profesjonalnym doradztwie, wybieraniu najlepszych i najbardziej prawdopodobnych do przeprowadzenia rozwiązań. Doradca, jako wykwalifikowany podmiot posiada wiedzę ekonomiczną, a także z zakresu prawa i finansów, posiada zdolności zarządcze. Aby dłużnik mógł osiągnąć sukces, a więc z powodzeniem przeprowadził działania uzdrawiające przedsiębiorstwo, uniknął upadłości i likwidacji, czyli przetrwał na rynku, plan restrukturyzacyjny musi być naprawdę przemyślany i doskonale dopracowany. Na tym powinna opierać się rola pełnomocnika dłużnika, którym ustanowiony może zostać doradca restrukturyzacyjny. Tenże ma do spełnienia trudne zadanie mediacji między stronami, dlatego tylko pełen profesjonalizm, doświadczenie i ogromna wiedza pozwolą osiągnąć sukces podczas rozmów z wierzycielami. Doradca musi sprawnie poruszać się w meandrach prawniczych zagadnień, pilnując, aby interesy żadnej ze stron nie zostały naruszone. Działania podejmowane przez doradcę powinny cechować się dynamiką, sprawnością, a także zdecydowaniem. Potrzeba tu także takich cech, jak komunikatywność, umiejętność spoglądania na sprawę z wielu stron i rozpatrywania jej w wielu aspektach. Rolę pełnomocnika, doradcy można określić jako funkcję przewodnika przez proces restrukturyzacji, jego kolejne etapy, aż do zawarcia dogodnego dla stron układu. Ma on w sposób jak najbardziej korzystny pomóc wyjść przedsiębiorcy z sytuacji kryzysowej, w której się znalazł. Warto zauważyć, że proces restrukturyzacyjny, a zwłaszcza sanacja ma być sposobem na pogodzenie, często sprzecznych, interesów dwóch stron: dłużnika i wierzycieli. I choć doradca jest wsparciem dla przedsiębiorcy, musi dopilnować, aby żadne działania nie były podejmowane ze szkodą dla drugiej strony postępowania.
Oprócz wskazywania możliwych rozwiązań, poszukiwania dróg wyjścia z impasu, analizowania sytuacji przedsiębiorstwa, pełnomocnik powinien również wskazywać dłużnikowi możliwe źródła finansowania, które mogłyby pomóc w wyjściu na prostą. Należy uwzględnić tu także możliwość skorzystania z pomocy publicznej. Jak łatwo wywnioskować z powyższych wywodów, rola pełnomocnika nie jest prosta, jednak z drugiej strony widocznie uwypukla się jego znaczenie dla sprawy, a przede wszystkim dla samego dłużnika. Należy przyjąć, że sytuacja, w której znalazł się przedsiębiorca jest dla niego sporym balastem i jedną wielką niewiadomą, trudno też oczekiwać od niego, że samodzielnie będzie w stanie znaleźć skuteczne rozwiązanie, skoro dotąd go nie znalazł. Sanacja ma dać możliwość dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa oraz zaspokoić roszczenia wierzycieli na skutek przyjętego układu. Sporą część sukcesu gwarantuje fachowe doradztwo i dobrze skrojony plan naprawczy, czasem trudny i rewolucyjny, ale finalnie uzdrawiający przedsiębiorstwo. Co więcej, pozostawiający nowe możliwości rozwoju i dobre perspektywy na przyszłość.
Dodaj komentarz