Restrukturyzacja pozwala przedsiębiorcom łatwiej zawierać układy z wierzycielami. Znowelizowane prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery główne rodzaje restrukturyzacji.
- Postępowanie o zatwierdzenie układu
Ten rodzaj postępowania zaliczany do najmniej skomplikowanych i jest przeznaczony dla przedsiębiorstw znajdujących się na początku kryzysu finansowego. Ogranicza się do zatwierdzenia układu z wierzycielami przez sąd. W ramach tego postępowania nie stosuje się przepisów o zabezpieczeniu majątku spółki.
- Przyspieszone postępowanie układowe
Umożliwia ono dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Te rozwiązanie jest rekomendowane dla spółek znajdujących się w początkowej fazie kryzysu finansowego.
- Postępowania układowe
Jest to postępowanie, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzycieli. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jest rekomendowane spółkom, wobec których prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne.
- Postępowanie sanacyjne
Najbardziej złożone postępowanie restrukturyzacyjne, polegające na poprawie sytuacji ekonomicznej dłużnika,ma na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją komorniczą. Postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Postępowanie sanacyjne jest rekomendowane spółkom znajdującym się w poważnym kryzysie finansowym.
Postępowanie o zatwierdzenie układu skierowane do przedsiębiorców, którzy wprawdzie nie są jeszcze wypłacalni, ale można przypuszczać, że odzyskają wypłacalność w niedługiej perspektywie czasowej. Procedurę tę cechuje największa samodzielność w działaniu dłużnika, który we własnym zakresie porozumiewa się ze swoimi wierzycielami (tzw. procedura zbierania głosów). Z kolei w ramach postępowania układowego sąd zwołuje zgromadzenie wierzycieli, na którym dochodzi do głosowania nad układem. Czas zastosowania tego modelu przewidziany został na okres wynoszący ok. dwóch miesięcy. Przedsiębiorcom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, o ile istnieje możliwość jej poprawy przy odpowiedniej pomocy, dedykowane jest z kolei postępowanie sanacyjne.
Restrukturyzacja ostatnią szansą na ocalenie firmy
Zgodnie z nową ustawą Prawo Restrukturyzacyjne organy administracji państwowej są zobowiązane do udzielenia odpowiedniej pomocy przedsiębiorcy będącemu w kłopotach finansowych, aby jego firma mogła utrzymać się na rynku. Jest to po prostu dużo bardziej opłacalne niż szybkie zamknięcie nierentownego przedsiębiorstwa, chociażby ze względu na wpływy podatkowe budżetu państwa.
Nowa regulacja prawna w kwestii restrukturyzacji firm umożliwia niewypłacalnym przedsiębiorstwom umorzenie wszelkich toczących się przeciwko nim postępowań egzekucyjnych. Zanim nowelizacja Prawa Restrukturyzacyjnego weszła w życie, dłużnik miał prawo składać do sędziego wniosek o zawieszenie egzekucji. Wcześniejsze przepisy nie sprostały jednak rzeczywistości, w której część egzekucji zawieszano, a część nie, co nie przychylało się pozytywnie do utrzymania się danej firmy na powierzchni.
Co więcej, od momentu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużnicy nie powinni spłacać żadnych zaległych zobowiązań finansowych prowadzonego przedsiębiorstwa. Mogą jedynie ponosić koszty związane z funkcjonowaniem zarządzanej przez nich organizacji, a więc rachunki np. za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników lub koszty niezbędne do utrzymania funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym m.in. produkcji. Ten stan może trwać aż do momentu zawarcia układu, czyli porozumienia się z wierzycielami.
Doradca restrukturyzacyjny pomoże wyjść firmie na prostą
Sąd restrukturyzacyjny, w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, wyznacza doradcę, który pod nadzorem sędziego komisarza, będzie prowadził czynności mające na celu restrukturyzację firmy. W roli doradcy restrukturyzacyjnego występuję osoba fizyczna lub spółka prawa handlowego z odpowiednią licencją. Jego podstawowym obowiązkiem jest uratowanie firmy i uzdrowienie jej sytuacji finansowej w taki sposób, aby zapobiec upadłości. Aby zrealizować swój cel, powinien wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności do kontrolowania działań zadłużonego przedsiębiorcy. Oznacza to, że na początkowym etapie swojej pracy będzie pełnić nawet rolę doradcy przedsiębiorcy, wspomagać w procesie negocjacji i zawierania ewentualnych układów z wierzycielami. A w późniejszych etapach postępowania ma czuwać nad procesem realizacji zatwierdzonego przez sąd układu.
Dodaj komentarz