Prowadzenie restauracji to działalność wymagająca nie lada wysiłku i poświęcenia. Jak w każdym biznesie, tak i tutaj przedsiębiorca napotyka czasem na trudności, które mogą grozić brakiem płynności finansowej, niewypłacalnością, a ostatecznie – nawet upadłością firmy. Jak restauratorzy radzą sobie z problemami finansowymi i czy często sięgają po pomoc oferowaną przez polskie ustawodawstwo?
Polski rynek restauracyjny kwitnie
Na polskim rynku gastronomicznym tłok i wysoka konkurencyjność. Chociaż Polacy, szczególnie ci mieszkający w dużych miastach, coraz częściej jadają na mieście, nadal trzeba wiele pasji, kreatywności i zaangażowania ze strony właściciela, żeby dana restauracja nie tylko przyniosła zysk, ale i wypracowała sobie odpowiednią renomę. Jak pokazuje doświadczenie (oraz cieszące się popularnością programy, które demaskują mankamenty i słabości wielu polskich lokali gastronomicznych), biznes restauracyjny okazuje się niekiedy mało rentowny. Niejedna restauracja upada równie szybko, jak powstała. Statystyki pokazują, że nawet do 90% nowo otwartych restauracji zamyka się w pierwszych 12-18 miesiącach prosperowania!
Współczesne zagrożenia
Co powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy poniewczasie zorientują się, że ich problemy finansowe stały się trudne do zniwelowania? Tutaj w sukurs przybywa polskie ustawodawstwo, które umożliwia przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa borykającego się z trudnościami finansowymi. Jest to opcja, która może postawić firmę na nogi; oddala ona konieczność ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja – powrót do normalności
Do przeprowadzenia restrukturyzacji prawo ma ten dłużnik, który stał się niewypłacalny, to znaczy utracił zdolność do realizacji wymagalnych zobowiązań pieniężnych, a opóźnienie w ich wykonaniu wynosi co najmniej trzy miesiące oraz przedsiębiorca, którego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a sytuacja ta trwa dłużej niż dwadzieścia cztery miesiące.
Ponadto, z restrukturyzacji może również skorzystać przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością. Postępowanie restrukturyzacyjne od 2016 roku może być prowadzone na cztery sposoby. Każdy z nich ma na celu przywrócenie firmy do normalnego funkcjonowania na rynku. Przedsiębiorca wybiera tę możliwość, która jest dla niego korzystniejsza.
Opcja pierwsza: postępowanie o zatwierdzenie układu
W sytuacji zagrożenia niewypłacalnością dłużnik ma prawo starać się o zatwierdzenie układu ze swoimi wierzycielami. Postępowanie to przebiega głównie poza sądem i wymaga od zadłużonego przedsiębiorcy sporego zaangażowania. Musi on bowiem zawrzeć umowę cywilnoprawną z doradcą restrukturyzacyjnym, który przygotuje propozycje układowe dla wierzycieli i samodzielnie zbierze od nich głosy, od których będzie zależeć ewentualny układ. Dłużnik może też samodzielnie przeprowadzić głosowanie. Jeżeli zbierze odpowiednią liczbę głosów, może złożyć wniosek do sądu restrukturyzacyjnego w celu zatwierdzenia układu.
Opcja druga i trzecia: przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe
Przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe toczą się przed sądem restrukturyzacyjnym. Przyspieszone postępowanie układowe może być przeprowadzone, kiedy suma wierzytelności spornych (czyli takich, które dłużnik kwestionuje i wobec których nie ma prawomocnego wyroku) uprawniających do głosowania nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności. W innym razie przeprowadza się postępowanie układowe. W obu przypadkach dłużnik ma prawo do prowadzenia swoich spraw, w dniu otwarcia postępowań powołuje się jednak nadzorcę sądowego. Po wykonaniu odpowiednich czynności wierzyciele głosują za układem lub przeciw niemu.
Opcja czwarta: postępowanie sanacyjne
Postępowanie sanacyjne umożliwia z kolei zaawansowaną restrukturyzację zobowiązań, majątku i zatrudnienia poprzez wprowadzenie korzystnych dla dłużnika rozwiązań prawnych. Niestety, dłużnik zostaje jednocześnie znacznie ograniczony w możliwości zarządzania swoim majątkiem i poddany restrykcyjnemu nadzorowi ze strony sędziego komisarza i wierzycieli. Postępowanie to przeznaczone jest dla przedsiębiorstw niewypłacalnych, które jednak w dalszym ciągu warto ratować.
Dlaczego warto skorzystać z restrukturyzacji?
Prawo restrukturyzacyjne obowiązujące od 2016 roku jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców w tarapatach. Jedną z niewątpliwych korzyści wynikających z restrukturyzacji jest fakt, że w dniu uprawomocnienia zatwierdzeń układu wszystkie postępowania zabezpieczające oraz egzekucyjne skierowane przeciw zadłużonemu właścicielowi firmy zostają umorzone z mocy prawa. W przypadku przyspieszonego postępowania układowego postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności zostaje zawieszone. Dzięki temu dłużnik zyskuje więcej czasu na poradzenie sobie z trudną sytuacją finansową.
Restrukturyzacja służy zarówno przedsiębiorcom, jak i wierzycielom. Ci pierwsi mogą wynegocjować dogodniejsze warunki spłaty. Wierzyciele zaś mają większe szanse na odzyskanie należności – bez konieczności wszczynania czasochłonnych i często bezskutecznych postępowań egzekucyjnych. Ważne, by nie pominąć profesjonalnej pomocy wykwalifikowanych radców prawnych oraz doradców restrukturyzacyjnych. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą wybrać najlepszy dla firmy plan działania, który pozwoli uzdrowić przedsiębiorstwo.
Restrukturyzacja w Polsce – statystyki
W lutym tego roku ukazał się raport pt. Restrukturyzacje w Polsce. Raport roczny za rok 2018. Statystyki za rok 2018 pokazują, że sektorami, w których jest najwięcej restrukturyzacji pozostają handel oraz przemysł. Tendencja ta utrzymuje się od lat. Znacznie wzrosła również liczba rozpoczynanych postępowań restrukturyzacyjnych w transporcie. Ustabilizowała się za to liczba restrukturyzacji w budownictwie.
Dodaj komentarz