Spirala zadłużenia

  • Email
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Strona główna
  • ABC Upadłości
    • Słownik upadłości
    • FAQ
  • Wnioski i porady
  • Bankructwo
  • Wyjście z długów
    • Życie po upadłości
    • Historie lokalnych upadłości
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
    • Norwegia
    • UK
  • Czyszczenie BIK
  • Kontakt
Jesteś w: Strona główna / Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja Firm, postępowanie sanacyjne

Ogłoszenie upadłości nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie zostało opracowane z myślą o zadłużeniu przedsiębiorców borykających się z problemami finansowymi. Narzędziami, które dają szansę na uniknięcie upadłości firmy i poprawę sytuacji ekonomicznej są różne formy postępowania restrukturyzacyjnego. O udział w postępowaniu mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorcy niewypłacalni, ale nawet tacy, którzy na dzień składania wniosku są jedynie zagrożeni niewypłacalnością.

Co dla dłużnika oznacza udział w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Jakie zmiany w firmie przyniesie uwzględnienie przez sąd wniosku o otwarcie postępowania? Co wchodzi w skład masy sanacyjnej? Wszystkie informacje dotyczące restrukturyzacji i pomocy dla przedsiębiorców zawarte są w artykułach, które można znaleźć w niniejszej kategorii. Zapraszamy.

Odpowiedzialność osób poręczających dług

21 kwietnia 2020

Zaciąganie zobowiązań najczęściej łączy się z wymogiem ustanowienia zabezpieczenia jego spłaty. Celem instytucji finansowej jest przecież osiągnięcie maksymalnej formy gwarancji spłaty długu. W tym celu instytucje finansowe stawiają swoim klientom szereg warunków w postaci zobowiązania ich do ustanowienia zabezpieczenia spłaty należności.

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, Czyszczenie BIK, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Jak przetrwać kryzys epidemii COVID – 19? Poradnik dla przedsiębiorcy

14 kwietnia 2020

Z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19) wielu przedsiębiorców szuka rozwiązania jak zachować firmę i uchronić miejsca pracy. Kluczem do przetrwania przez przedsiębiorców kryzysu wywołanego COVID-19 jest zachowanie płynności i uniknięcie upadłości.

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne, Wnioski i porady, Wyjście z długów, Życie po upadłości

Jak zmienia się prawo upadłościowe dla przedsiębiorcy – co zyskuje?

24 marca 2020

W dniu 24 marca 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 498 ze zm.).

W stanie prawnym przed nowelizacją kwestia upadłości jednoosobowych przedsiębiorców nie cieszyła się popularnością, pomimo ustawowego obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy i sankcji za jego brak.

W kategorii: Bankructwo, FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Gdy już upadnie firma

19 marca 2020

Jednym ze sposobów zaspokojenia wierzycieli przedsiębiorstwa jest przeprowadzenie UPADŁOŚCI LIKWIDACYJNEJ.

W kategorii: ABC Upadłości, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Gospodarka, podatki, biznes czyli o czym warto wiedzieć w związku z pandemią koronawirusa

17 marca 2020

koronawirus
  • banki zaoferują możliwość odroczenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub kapitałowych o maksymalnie trzy miesiące.
  • możliwe będzie również automatyczne wydłużenie o trzy miesiące łącznego czasu spłaty kredytu, ale  pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu. 
  • ułatwienia te mają dotyczyć kredytów: mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców i będą polegać m.in. na szybkim rozpatrywaniu wniosków tych klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa.
  • banki udzielać mają także pomocy przedsiębiorcom, którzy mieli na koniec 2019 roku zdolność kredytową, zostali dotknięci skutkami koronowirusa i w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania, w postaci odnowienia na wniosek klienta finansowania na okres do sześciu miesięcy.
  • banki, które posiadają firmę leasingową w swojej grupie kapitałowej, podjęły działania w celu zastosowania odroczenia spłat rat leasingowych należnych od leasingobiorców na zasadach analogicznych do stosowanego przez bank w odniesieniu do odroczenia spłaty kredytów.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

HELP!!! Jaki RATUNEK dla upadającej firmy?

10 marca 2020

Dane statystyczne pokazują, że wiele młodych firm upada zaledwie po roku działalności, podczas gdy średnie i małe przedsiębiorstwa często kończą swój żywot po 5 latach.

W kategorii: Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Upadłość gospodarcza – prawo czy obowiązek?

5 lutego 2020

W momencie powstania problemów finansowych przedsiębiorcy, czyli zaistnienia stanu niewypłacalności, istnieje możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Aby jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły skorzystać z tego popularnego wśród konsumentów sposobu oddłużenia, muszą spełnić kilka warunków.

W kategorii: ABC Upadłości, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja = szansa na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa

24 grudnia 2019

Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa nie muszą wcale oznaczać likwidacji firmy.

Wielu przedsiębiorców mimo licznych zadłużeń ma szansę na dalsze prowadzenie działalności z uwagi na możliwości produkcyjne, handlowe, usługowe, itp., a także z uwagi na istniejące relacje biznesowe ze swoimi kontrahentami i klientami.

Jednakże wielu klientów, kontrahentów czy nawet pracowników, na wieść o postępowaniu upadłościowym firmy nie będzie chciało za bardzo z nią współpracować w obawie, że niedługo zostanie zamknięta. Nawet jeśli nie będzie to prawdą.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja zamiast upadłości

19 grudnia 2019

Problem rosnącego zadłużenia w przedsiębiorstwie można rozwiązać na kilka sposobów. Istniejące normy prawne dają możliwość wyboru:

  • czy dane przedsiębiorstwo zachować i wtedy wdrożyć proces restrukturyzacji
  • czy w braku możliwości zachowania przedsiębiorstwa ogłosić jego upadłość. W tym kontekście należy pamiętać, że proces restrukturyzacji powinien mieć pierwszeństwo przed ogłoszeniem upadłości, bowiem tylko restrukturyzacja zapewnia dalsze trwanie przedsiębiorstwa.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Przesłanki do ogłoszenia upadłości

17 grudnia 2019

Proces ogłoszenia upadłości rozpoczyna się od analizy sytuacji dłużnika. W tym kontekście najważniejszym jest, by zbadać czy dana osoba spełnia wszelkie warunki do uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości.

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo, FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne, Wyjście z długów

Kto powinien sporządzić plan restrukturyzacyjny?

19 listopada 2019

Plan restrukturyzacyjny, składany w postaci elektronicznej, podlegający zamieszczeniu w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości, jest głównym dokumentem w postępowaniach restrukturyzacyjnych. Plan restrukturyzacyjny powinien zawierać m.in. szczegółowe dane dotyczące bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa, przyczyn powstania stanu niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością, opis planowanych środków restrukturyzacyjnych, przewidywane zyski i zakładane straty na kolejne pięć lat. Przygotowanie planu restrukturyzacyjnego, w zależności od postępowania, należy do obowiązków nadzorcy lub zarządcy.

W kategorii: Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Śmierć przedsiębiorcy w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego

12 listopada 2019

Postępowanie restrukturyzacyjne to sposób na uniknięcie upadłości, likwidacji przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie, które ma umożliwić przedsiębiorcy wyprowadzenie prowadzonej działalności gospodarczej na prostą poprzez spłacenie wymagalnych zobowiązań, uzdrowienie sytuacji, bądźnaprawę jego funkcjonowania w tych obszarach, które najbardziej tego potrzebują. Restrukturyzacja ma pierwszeństwo przed upadłością, jednak to od przedsiębiorcy zależy, czy zdecyduje się wykorzystać szansę oraz złożyć wniosek w odpowiednim czasie. Co jednak stanie się z przedsiębiorstwem, jeśli podczas postępowania restrukturyzacyjnego nastąpi zgon przedsiębiorcy? Czy postępowanie będzie toczyć się dalej, czy przedsiębiorstwo będzie miało szansę istnieć dalej?

W kategorii: Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Konsekwencje niewykonania planu restrukturyzacyjnego

7 listopada 2019

Restrukturyzację niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością przedsiębiorstwa przeprowadza się w jednym z czterech postępowań restrukturyzacyjnych. Są to: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. Bez względu na wybór postępowania restrukturyzacyjnego, dłużnik jest zobowiązany do przygotowania planu restrukturyzacyjnego. W nim umieszczony zostaje m.in. opis aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, analiza przyczyn kryzysu ekonomicznego oraz koncepcja wyprowadzenia firmy z długów i przewidywane zyski i straty na kolejnych 5 lat. Plan restrukturyzacyjny w postaci elektronicznej zamieszczony zostaje w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości. To poprzez informacje umieszczone w planie restrukturyzacyjnym wierzyciele mają sposobność oszacowania prawdopodobieństwa realizacji układu i wypełnienia propozycji układowych.

W kategorii: Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Darowizna w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego

23 października 2019

Zgodnie z obowiązującą od 2016 r.  ustawą – Prawo Restrukturyzacyjne, organy administracji państwowej są zobowiązane do udzielenia odpowiedniej pomocy przedsiębiorcom borykającymi się z problemami finansowymi. Dzięki temu jego firma będzie mogła utrzymać się na rynku. Jest to po prostu dużo bardziej opłacalne dla budżetu państwa niż szybka likwidacja nierentownego przedsiębiorstwa, chociażby ze względu na wpływy podatkowe.

W kategorii: Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Czy w toku postępowania restrukturyzacyjnego mogę nabyć majątek?

22 października 2019

Postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się wobec dłużników niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. W zależności od tego jak wysoce skomplikowana jest sytuacja przedsiębiorstwa i z jak dużym zadłużeniem się ono boryka, dokonuje się wyboru jednego z czterech postępowań, którego przeprowadzenie ma uchronić dłużnika przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Możliwe jest to m.in. ze względu na zawarcie układu z wierzycielami. W art. 67 Prawa restrukturyzacyjnego czytamy, że w postępowaniu restrukturyzacyjnym dłużnik sprawuje zarząd własny swoim majątkiem, chyba że został ustanowiony zarządca.

W kategorii: Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • Następna strona »

Nie radzisz sobie z długami? Umów się na bezpłatne spotkanie online z doświadczonym doradcą prawnym,
zadzwoń
na 577-714-222!

Pomagamy w ogłoszeniu upadłości:




    Pomagamy w oddłużaniu firm:




      Najnowsze artykuły:

      Druga połowa 2020 r. rekordowa pod względem upadłości konsumenckich

      Nie czekaj i wykorzystaj drugą szansę – lukę w nowelizacji ustawy o upadłości konsumenckiej

      Kredyt we frankach rujnuje Ci życie? Nie bój się sięgnąć po pomoc dla frankowiczów

      Odpowiedzialność osób poręczających dług

      Jak przetrwać kryzys epidemii COVID – 19? Poradnik dla przedsiębiorcy

      Wpływ epidemii koronawirusa na losy polskich przedsiębiorstw

      Bankructwo:

      Nie czekaj i wykorzystaj drugą szansę – lukę w nowelizacji ustawy o upadłości konsumenckiej

      Odpowiedzialność osób poręczających dług

      Jak przetrwać kryzys epidemii COVID – 19? Poradnik dla przedsiębiorcy

      Wpływ epidemii koronawirusa na losy polskich przedsiębiorstw

      Jak zmienia się prawo upadłościowe dla przedsiębiorcy – co zyskuje?

      ABC Upadłości:

      Druga połowa 2020 r. rekordowa pod względem upadłości konsumenckich

      Nowe Życie po upadłości

      Zaciąganie zobowiązań po upadłości konsumenckiej

      Co w praktyce oznacza upadłość?

      Kilka słów o nas:

      Opisujemy procedurę upadłości konsumenckiej, historie ludzi, doradzamy jak rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

      Zamów na stronie bezpłatną rozmowę z Kancelarią RIO, by porozmawiać o swojej sytuacji – możliwościach ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji.  Zespół Kancelarii tworzy wielu specjalistów – w tym prawników, doradców indywidualnych a także ekspertów od finansów.

      Kategorie artykułów:

      • ABC Upadłości
      • Wnioski i porady
      • Życie po upadłości
      • FAQ
      • Wyjście z długów
      • Bankructwo
      • Restrukturyzacja
      • Zagranica
      • Czyszczenie BIK

      Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

      od dnia 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (dalej zwane – „RODO”), którego przedmiotem jest ochrona Twoich danych osobowych.

      W związku z tym pragniemy Cię poinformować, że w ramach prowadzenia naszej strony internetowej korzystamy z wielu technologii służących zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych, także związanych z plikami „cookie”.


      Deprecated: Korzystanie z genesis_footer_creds_text uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.1.0! Zamiast tego użyj genesis_pre_get_option_footer_text. This filter is no longer supported. You can now modify your footer text using the Theme Settings. in /www/upadlosckonsumencka_www/www/spiralazadluzenia.pl/wp-includes/functions.php on line 5234

      © 2023 · Spirala zadłużenia · Polityka prywatności