Dane statystyczne pokazują, że wiele młodych firm upada zaledwie po roku działalności, podczas gdy średnie i małe przedsiębiorstwa często kończą swój żywot po 5 latach.
Głównym powodem upadku przedsiębiorstw jest ich niewypłacalność. Ta zaś, często wiąże się z brakiem płynności finansowej w przedsiębiorstwie. Wystarczy przeterminowana faktura, by finanse firmy zachwiały się, a jak wskazują te same statystyki, najczęściej opóźnienia w płatnościach wynoszą około 60 dni. Tyle wystarczy, by przedsiębiorca popadł w tarapaty i został uznany za niewypłacalnego.
W takiej sytuacji przedsiębiorcy zadają sobie pytanie jakie mogą przedsiębrać kroki, by nie dopuścić do likwidacji firmy oraz co zrobić, by prowadzona działalność przynosiła dochód, była źródłem utrzymania?
CEL RESTRUKTURYZACJI – uniknięcie upadłości przedsiębiorstwa!
Dobrym sposobem na uniknięcia likwidacji przedsiębiorstwa jest
- wszczęcie procedury restrukturyzacji, która pozwala firmom dalej: funkcjonować, naprawiać, poprawiać i zmieniać podejście do biznesu. Co więcej, działania restrukturyzacyjne mogą podjąć nie tylko przedsiębiorcy niewypłacalni, ale także ci, którzy wiedzą, że kłopoty w ich działalności pojawią się niebawem. Zła kondycja firmy, brak możliwości spłaty wierzycieli, a nawet pierwsze sygnały, że będzie niedobrze, powinny skłonić właścicieli przedsiębiorstw do rozważenia opcji skorzystania z procedur naprawczych. Niezmiernie istotne znaczenie ma tu czas. W przypadku zaistnienia poważnych kłopotów finansowych nie warto zwlekać z podjęciem właściwej decyzji. Czas zawsze działa na niekorzyść, a im dalej w las, tym trudniej sytuację opanować. Taka aktywna postawa stanowi przejaw dbania o swoje interesy i prawa wierzycieli, a także świadczy o wysokiej staranności przedsiębiorcy w prowadzeniu biznesu.
Przedsiębiorcy powinni zastanowić się nad wdrożeniem procedury restrukturyzacji nie tylko, gdy już wystąpiły przesłanki bycia niewypłacalnym, ale także gdy niewypłacalność dopiero firmie grozi.
Prawo restrukturyzacyjne daje aż 4 sposoby dokonania napraw w przedsiębiorstwie. To, jaką drogę firma obierze, w dużej mierze zależy od jej stanu ekonomicznego.
- Najprostszą formą jest postępowanie o zatwierdzenie układu, którego pierwszy etap odbywa się poza sądem. Dłużnik musi przedstawić wierzycielom plan naprawczy i przekonać ich, że jest on najlepszym z możliwych. Sam też zbierze głosy wierzycieli.
- Kolejnym trybem jest przyspieszone postępowanie układowe i
- postępowanie układowe, w których sąd powołuje nadzorcę sądowego. Dłużnik zachowuje prawo do zajmowanie się swymi czynnościami w firmie, ale czynności przekraczające zwykły zarząd, wymagają już zgody nadzorcy. Postępowanie układowe najczęściej sprawdza się w przypadku firm na skraju niewypłacalności lub już niewypłacalnych.
- postępowanie sanacyjne, przeznaczona dla przedsiębiorstw znajdujących się w najgorszej sytuacji finansowej. Jest to też postępowanie najbardziej rygorystyczne, bowiem dłużnik ma tu ograniczone możliwości zarządzania majątkiem, a zawarcie ugody możliwe jest bez jego udziału, a nawet zgody. To także jedyne postępowanie, które może być wszczęte na wniosek wierzycieli, co daje im gwarancję ochrony interesów. Jak widać, restrukturyzacja to nie tylko ukłon w stronę firm, które mają możliwość wprowadzenia działań naprawczych, ale także w stronę wierzycieli, których interesy są równie ważne i niepodważalne.
ZALETY dla przedsiębiorstwa złożenia wniosku o restrukturyzację:
- możliwość dalszego funkcjonowania,
- ułatwia funkcjonowanie w obliczu toczących się egzekucji, bowiem wydanie postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego powoduje zawieszenie z mocy prawa wszelkich egzekucji.
- duże ułatwienia w tymczasowym funkcjonowaniu – nie można bowiem wypowiedzieć umowy bankowej czy leasingowej.
- wszystkie zaległości w opłatach, które posiada dłużnik ulegają zawieszeniu aż do momentu zawarcia ugody z wierzycielami.
- dłużnik powinien regulować tylko te zobowiązania, które wiążą się ściśle z funkcjonowaniem firmy, a więc dbać o wynagrodzenie pracowników, opłacać ZUS, wywiązywać się z zobowiązań względem Urzędu Skarbowego.
W całej procedurze restrukturyzacji ważną rolę odgrywa, wyznaczony przez sąd doradca restrukturyzacyjny:
– to on, pod nadzorem sędziego komisarza, będzie ustalał kierunki działań, prowadził je, nadzorował tak, by restrukturyzacja przedsiębiorstwa stała się faktem.
– może on pomagać w procesie negocjacji i zawierania umów z wierzycielami.
– kiedy układ zostanie zatwierdzony przez sąd, doradca będzie czuwał, aby był on realizowany prawidłowo i zgodnie z literą prawa.
W roli doradcy restrukturyzacyjnego występuje osoba fizyczna lub spółka prawa handlowego z odpowiednią licencją.
Podstawowym obowiązkiem dorady restrukturyzacyjnego jest uratowanie firmy i uzdrowienie jej sytuacji finansowej w taki sposób, aby zapobiec upadłości.
Aby zrealizować swój cel, powinien wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności do kontrolowania działań zadłużonego przedsiębiorcy. Oznacza to, że na początkowym etapie swojej pracy będzie pełnić nawet rolę doradcy przedsiębiorcy, wspomagać w procesie negocjacji i zawierania ewentualnych układów z wierzycielami. A w późniejszych etapach postępowania ma czuwać nad procesem realizacji zatwierdzonego przez sąd układu.
Dalsze funkcjonowanie firmy oznacza korzyści nie tylko dla właściciela, lecz także dla całego personelu i załogi przedsiębiorstwa, dając miejsca pracy i wpływy do budżetu państwa.
Przedsiębiorcy decydujący się na wszczęcie procedury restrukturyzacji muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż takie postępowania trwają długo. Procedura ratowania firmy jest złożona, wymaga wysokiego wysiłku i zaangażowania. Jest to niewątpliwie doskonały sposób na uratowanie firmy.
Coraz więcej przedsiębiorstw wybiera restrukturyzację zamiast upadłości, dając sobie jeszcze jedną szansę!
Dodaj komentarz