Spirala zadłużenia

  • Email
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Strona główna
  • ABC Upadłości
    • Słownik upadłości
    • FAQ
  • Wnioski i porady
  • Bankructwo
  • Wyjście z długów
    • Życie po upadłości
    • Historie lokalnych upadłości
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
    • Norwegia
    • UK
  • Czyszczenie BIK
  • Kontakt
Jesteś w: Strona główna / ABC Upadłości

Kiedy następuje przedawnienie długów?

22 kwietnia 2019

Kiedy następuje przedawnienie długów

Zaciągnięcie długu oznacza, w bliższej lub dalszej perspektywie, konieczność jego spłaty. Dłużnik już w chwili zawierania umowy jest o tym informowany. Nie jest jednak rzadkością sytuacja, kiedy wypadek losowy lub nieprzewidziane pogorszenie statusu materialnego dłużnika i nie jest on w stanie długu spłacić. Windykacja nie odnosi skutku. Co dzieje się dalej z niespłaconym zadłużeniem?

W kategorii: ABC Upadłości

Odpowiedzialność zarządu w poszczególnych spółkach prawa handlowego

11 kwietnia 2019

Odpowiedzialność zarządu w poszczególnych spółkach prawa handlowego

W zależności od formy prawnej prowadzonej działalności różna jest odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania wynikające z jej prowadzenia. Z tego też powodu, owa odpowiedzialność (jej zakres) staje się jednym z kryteriów wyboru stosownej formy prawnej dla firmy. Kwestie odpowiedzialności za zobowiązania mają znaczenie nie tylko dla zaczynających, ale również już trwających na rynku od jakiegoś czasu. Jak zatem wygląda zakres odpowiedzialności w poszczególnych spółkach prawa handlowego?

W kategorii: ABC Upadłości, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Ile mam czasu zanim będę zmuszony ogłosić upadłość?

8 kwietnia 2019

Ile mam czasu zanim będę zmuszony ogłosić upadłość?

Upadłość przedsiębiorcy to rozwiązanie ostateczne, gdy zawiodą już wszystkie sposoby ratowania firmy. Także zmiany w prawie upadłościowym pokazują, że właściciele firm w pierwszej kolejności powinni myśleć o działaniach restrukturyzacyjnych, naprawczych, a dopiero później o bankructwie i zamykaniu działalności. Stąd też wniosek o restrukturyzację zawsze ma pierwszeństwo przed wnioskiem o upadłość. Jeśli przedsiębiorca złoży oba wnioski, najpierw sąd rozważy, jakie szanse na przetrwania ma firma, czy przeprowadzone działania mogą zakończyć się sukcesem. Jeśli tak jest, przedsiębiorca uzyska zielone światło i będzie miał możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji, jeśli nie, pozostanie mu upadłość.

W kategorii: ABC Upadłości

Skład, właściwość i działanie sądu restrukturyzacyjnego

2 kwietnia 2019

Skład, właściwość i działanie sądu restrukturyzacyjnego

Nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne, obowiązująca od 1 stycznia 2016 roku, wprowadziła  pakiet  środków, pozwalających zachować podmiot gospodarczy, uzdrowić jego sytuację finansową i umożliwić powrót na rynek. W każdej przewidzianych w ustawie sytuacji instytucją zatwierdzającą jest sąd restrukturyzacyjny.

W kategorii: ABC Upadłości

Czy rolnik może ogłosić upadłość konsumencką?

1 kwietnia 2019

Czy rolnik może ogłosić upadłość konsumencką

Sytuacja rolników w kontekście upadłości konsumenckiej przez długi czas była niejednoznaczna. Wiele osób zadawało sobie pytanie: czy ktoś, kto prowadzi gospodarstwo rolne, może ogłosić upadłość konsumenta? Dzisiejsze regulacje nie pozostawiają w tej sprawie żadnych wątpliwości.

W kategorii: ABC Upadłości

Komornik a alimenty

29 marca 2019

Komornik a alimenty

Zaległe świadczenia alimentacyjne, to długi które nie podlegają umorzeniu. Najczęściej do płacenia alimentów zobowiązani są rodzice wobec dzieci, kiedy dochodzi do rozpadu rodziny i dzieci zostają pod opieką jednego z nich. Zapis o obowiązku rodziców w kwestii świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać, znajduje się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 133 § 1). Wysokość zasądzonych alimentów zostaje zapisana w orzeczeniu sądowym, a jeżeli pojawiają się zaległości w ich regulowaniu, wierzyciel ma prawo złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do komornika. Tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu alimenty, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.

W kategorii: ABC Upadłości

Małżeństwo w upadłości konsumenckiej

28 marca 2019

Małżeństwo w upadłości konsumenckiej

Do lektury niniejszego artykułu zapraszamy wszystkich tych, którzy są zainteresowani tematem upadłości konsumenckiej jednego z małżonków. W tekście omówiono następujące kwestie: wspólne/oddzielne podejście do upadłości, rozdzielność majątkowa/brak rozdzielności, ochrona majątku współmałżonka.

W kategorii: ABC Upadłości

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

26 marca 2019

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Zakup mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, niewiele osób może pozwolić sobie na taką inwestycję bez dodatkowych funduszy, wsparcia z zewnątrz. Przed podjęciem decyzji o nabyciu nieruchomości często ma miejsce postanowienie o zaciągnięciu kredytu. Wiele osób wybiera w takiej sytuacji kredyt hipoteczny, który umożliwia sfinalizowanie transakcji zakupu.

W kategorii: ABC Upadłości

Jakie długi podlegają umorzeniu w ramach upadłości konsumenckiej?

24 marca 2019

Jakie-dlugi-podlegaj-umorzeniu

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nadzieja na całkowite umorzenie zobowiązań towarzyszy każdemu dłużnikowi, który przystępuje do konsumenckiego postępowania upadłościowego. Co więcej, to właśnie oddłużenie stanowi główny cel postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie należy jednak zapominać, że istnieją zobowiązania, które umorzeniu nie podlegają nawet, jeżeli postępowanie przebiegnie pomyślnie.

W kategorii: ABC Upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości i jego znaczenie

7 marca 2019

Wniosek o ogłoszenie upadłości i jego znaczenie

Upadłość jest rozwiązaniem ostatecznym, na które decydują się osoby niewypłacalne. Postępowanie upadłościowe to proces, w którym z reguły cały majątek dłużnika zostaje upłynniony, a uzyskane w ten sposób środki przekazane zostają na spłatę jego zobowiązań. Kolejnym etapem jest stworzenie planu spłat, który obejmie te należności, których nie udało się zaspokoić z uzyskanej masy upadłości. Po pozytywnym przejściu przez wszystkie procedury, wykonaniu planu spłat, następuje oddłużeniem, a upadły może zacząć cieszyć się życiem bez długów.

W kategorii: ABC Upadłości

Dlaczego firmy upadają?

18 lutego 2019

Dlaczego firmy upadają

„Od początku roku upadło 580 firm”, „Rekord upadłości firm w Polsce” – to tylko dwa wybrane nagłówki relacji prasowych z ostatnich miesięcy, które pokazują skalę i częstotliwość upadłości prowadzonych działalności gospodarczych w Polsce. Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w 2018 r. opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 615 ogłoszeń upadłości firm, a 465 to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego. Dla porównania 2017 r. było 591 upadłości firm i 348 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Z czego wynika rosnąca liczba upadłości – w szczególności – małych i średnich przedsiębiorstw, skoro koniunktura gospodarcza w 2018 r. była nad wyraz korzystna?

W kategorii: ABC Upadłości

Upadłość z układem

11 lutego 2019

Upadłość z układem

Od stycznia 2016 roku ustawę Prawo upadłościowe i naprawcze zastąpiły dwie oddzielne ustawy – Prawo upadłościowe i Prawo restrukturyzacyjne. Tym samym z zapisów o upadłości zniknęło pojęcie upadłości z możliwością układu, potocznie zwaną upadłością układową. Wszelkie zagadnienia, związane z układem, znalazły się w prawie restrukturyzacyjnym; jednakże w niektórych sytuacjach przewidziane jest zawarcie układu w toku postępowania upadłościowego, dlatego instytucja układu w upadłości znalazła się w ustawie Prawo upadłościowe.

W kategorii: ABC Upadłości

Lista wierzytelności. Co to takiego i kiedy jest potrzebna?

8 lutego 2019

Lista wierzytelności jest jednym z najważniejszych dokumentów sporządzanych w toku postępowania upadłościowego przez syndyka. To spis wszystkich należności dłużnika, które mają zostać zaspokojone dzięki prowadzonemu postępowaniu. Jest więc jasne, że o liście wierzytelności mówimy przy okazji upadłości.

W kategorii: ABC Upadłości

Syndyk – zawód czy funkcja?

3 lutego 2019

Syndyk – zawód czy funkcja

Kim jest syndyk, czym się zajmuje, kiedy możemy mieć z nim do czynienia i czy należy się go obawiać? Pytania takie padają często z ust osób, które po raz pierwszy stykają się z tym określeniem. Odpowiedzieć można krótko, syndyk jest pełnomocnikiem sądu, a zetknąć się z nim możemy przy okazji postępowania upadłościowego. Syndyk ma za zadanie objąć majątek dłużnika, który postawiony został w stan upadłości, a następnie upłynnić go i rozdzielić uzyskane środki pomiędzy wierzycieli. Nie są to jednak wszystkie zadania syndyka, ponieważ ma on dużo więcej do zrobienia. Zacznijmy jednak od początku, czyli od upadłości, bo przecież funkcja syndyka jest z nią ściśle połączona.

W kategorii: ABC Upadłości

Kredyt w banku czy pożyczka w parabanku? To samo, czy jednak nie?

24 stycznia 2019

Kredyt w banku czy pożyczka w parabanku

Czym są parabanki i czym różnią się od banków tradycyjnych? Czy korzystanie z ofert parabanków jest dla konsumenta bezpieczne?

W kategorii: ABC Upadłości

  • « Poprzednia strona
  • 1
  • …
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …
  • 12
  • Następna strona »

Kilka słów o nas:

Opisujemy procedurę upadłości konsumenckiej, historie ludzi, doradzamy jak rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

Zamów na stronie bezpłatną rozmowę z Kancelarią RIO, by porozmawiać o swojej sytuacji – możliwościach ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji.  Zespół Kancelarii tworzy wielu specjalistów – w tym prawników, doradców indywidualnych a także ekspertów od finansów.

Kategorie artykułów:

  • ABC Upadłości
  • Wnioski i porady
  • Życie po upadłości
  • FAQ
  • Wyjście z długów
  • Bankructwo
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
  • Czyszczenie BIK

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

od dnia 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (dalej zwane – „RODO”), którego przedmiotem jest ochrona Twoich danych osobowych.

W związku z tym pragniemy Cię poinformować, że w ramach prowadzenia naszej strony internetowej korzystamy z wielu technologii służących zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych, także związanych z plikami „cookie”.


Deprecated: Korzystanie z genesis_footer_creds_text uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.1.0! Zamiast tego użyj genesis_pre_get_option_footer_text. This filter is no longer supported. You can now modify your footer text using the Theme Settings. in /www/upadlosckonsumencka_www/www/spiralazadluzenia.pl/wp-includes/functions.php on line 5234

© 2023 · Spirala zadłużenia · Polityka prywatności