Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nadzieja na całkowite umorzenie zobowiązań towarzyszy każdemu dłużnikowi, który przystępuje do konsumenckiego postępowania upadłościowego. Co więcej, to właśnie oddłużenie stanowi główny cel postępowania upadłościowego dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie należy jednak zapominać, że istnieją zobowiązania, które umorzeniu nie podlegają nawet, jeżeli postępowanie przebiegnie pomyślnie.
Umorzenie zobowiązań
Po tym jak upadły wypełni obowiązki wyznaczone w planie spłaty wierzycieli, sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu oraz o umorzeniu zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niezaspokojonych w wyniku realizacji planu spłaty wierzycieli. Jednocześnie zaznaczamy, że sąd umarza zobowiązania upadłego z pominięciem ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeżeli sytuacja osobista upadłego wskazuje w niezaprzeczalny sposób, że upadły nie będzie zdolny do jakichkolwiek wpłat na poczet spłaty wierzycieli. Wówczas tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania sąd obciąża Skarb Państwa. Umorzeniu, w ramach upadłości konsumenckiej, podlegają zarówno zobowiązania cywilnoprawne jak i publicznoprawne. Są wśród nich: niespłacone kredyty bankowe i pożyczki pozabankowe, długi u osób prywatnych, zalegle rachunki za media, prąd i gaz a także zaległości podatkowe, w tym te wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.
Długi z działalności gospodarczej
Upadłość konsumencka jest postępowaniem, do którego mogą przystąpić jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale nie są z niej wykluczeni byli przedsiębiorcy. Mają oni szansę, w tymże postępowaniu, uzyskać umorzenie, poza umorzeniem długów prywatnych, również tych związanych z prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej. Istotne dla sprawy jest jednak to, czy dłużnik, będąc niewypłacalnym właścicielem firmy, wypełnił swoje obowiązki i złożył w odpowiednim terminie wniosek o upadłość przedsiębiorcy.
Długi hazardzisty
O ogłoszenie upadłości konsumenckiej i umorzenie długów, mogą starać się, osoby które nie doprowadziły do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Dlatego szansę na oddłużenia mają patologiczni hazardziści. Diagnoza lekarska oraz to, że dłużnik poddał się leczeniu odwykowemu, muszą oczywiście zostać potwierdzone w dokumentacji medycznej.
Jakie długi nie mogą zostać umorzone w ramach upadłości konsumenckiej
Ustawa Prawo upadłościowe (art. 49121) jasno określa jakie zobowiązania pomimo ogłoszenia wobec dłużnika upadłości, nie zostaną umorzone i dłużnik będzie w dalszym ciągu zobligowany do ich spłaty. Mowa tu o:
- alimentach zasądzonych prawomocnym wyrokiem;
- rentach z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci np. w związku ze spowodowaniem wypadku komunikacyjnego;
- karach grzywny zasądzonych przez sąd;
- zobowiązaniach do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
- zobowiązaniach do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek kary lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie;
- zobowiązaniach do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem;
- zobowiązaniach umyślnie zatajonych przez dłużnika, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
Jeżeli z winy upadłego dojdzie do uchylenia planu spłaty wierzycieli, wówczas jego zobowiązania nie podlegają umorzeniu. Do uchylenia planu spłaty może dojść w sytuacji, kiedy dłużnik nie wykonał obowiązków w nim ustalonych. Nie dojdzie jednak do tego w przypadku, gdy uchybienie obowiązkom jest nieznaczne lub umorzenie pozostałej części zadłużenia jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
Umorzeniu nie podlegają także zobowiązania powstałe po dacie ogłoszenia upadłości. Dotyczy to również kosztów postępowania, które jeżeli nawet zostały tymczasowo pokryte przez Skarb Państwa, to obciążają upadłego i będą uwzględnione w planie spłaty wierzycieli.
Dodaj komentarz