Zaległe świadczenia alimentacyjne, to długi które nie podlegają umorzeniu. Najczęściej do płacenia alimentów zobowiązani są rodzice wobec dzieci, kiedy dochodzi do rozpadu rodziny i dzieci zostają pod opieką jednego z nich. Zapis o obowiązku rodziców w kwestii świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać, znajduje się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (art. 133 § 1). Wysokość zasądzonych alimentów zostaje zapisana w orzeczeniu sądowym, a jeżeli pojawiają się zaległości w ich regulowaniu, wierzyciel ma prawo złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do komornika. Tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu alimenty, sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.
Wniosek o wszczęcie egzekucji
Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie płaci wyznaczonych przez sąd kwot, to druga strona, a jest nią zazwyczaj były partner dłużnika z którym mieszkają dzieci, powinna udać się do komornika sądowego i przedstawić orzeczenie uprawniające do wszczęcia egzekucji. Wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów można złożyć do komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika lub właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela wraz z odpisem orzeczenia.
Obowiązki komornika
Wierzyciel, który skierował do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, nie musi wskazywać ani sposobu egzekucji, ani majątku dłużnika z którego miałaby być ona przeprowadzona. Do obowiązków komornika należy ustalenie źródła dochodu dłużnika, stanu posiadanego przez niego majątku oraz miejsca zamieszkania. W przypadku niepowodzenia w działaniu, komornik może wystąpić z wnioskiem do Policji o przeprowadzenie czynności prowadzących do zdobycia informacji na temat miejsca pracy i zamieszkania dłużnika. Dochodzenie w tym celu powinno być przeprowadzane okresowo ale nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Jeżeli dojdzie do powstania zaległości za okres dłuższy niż 6 miesięcy, wówczas komornik z urzędu składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych. Jednocześnie podkreślamy, że bezskuteczność egzekucji nie stanowi podstawy do umorzenia postępowania.
Egzekucja alimentów
Alimenty to świadczenia, które nie dość że nie podlegają umorzeniu, to w przypadku kiedy toczy się postępowanie egzekucyjne, dłużnikowi nie przysługuje żadna kwota wolna od potrąceń. Zgodnie z art. 1083. § 2. Kodeksu postępowania cywilnego, wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości. Podobnie, w przypadku ściągania zaległych alimentów, wygląda zajmowanie pensji dłużnika- w takiej sytuacji nie istnieje kwota, którą komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika. Jeżeli zaś chodzi o zajmowanie wynagrodzenia za pracę na rzecz alimentów, to komornik, na mocy art. 87. § 3. Kodeksu pracy, ma prawo pobrać do trzech piątych kwoty tj. do 60%. W razie egzekucji bieżących alimentów, bank zobowiązany jest do niezwłocznego przekazania środków pieniężnych z zajętego rachunku na rachunek komornika. Co więcej, w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych, komornik przekazuje wierzycielowi wyegzekwowane należności niezwłocznie, niezależnie od sposobu ich wyegzekwowania (art. 31. 1. Ustawa o komornikach sądowych).
Umorzenie egzekucji na wniosek dłużnika
Jeżeli pomimo terminowego regulowania alimentów, postępowanie egzekucyjne toczy się nadal, wówczas dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości. Zgodnie z art. 883. § 2. Kodeksu postępowania cywilnego, musi jednak spełnić kilka warunków:
-uiścić wszystkie świadczenia wymagalne;
-złożyć na rachunek depozytowy Ministra Finansów kwotę będącą sumą sześciu miesięcznych rat alimentów i umocować komornika do podejmowania tych pieniędzy.
Dzięki opisanej formie zabezpieczenia, komornik będzie mógł podjąć pieniądze, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z zapłatą wymagalnych świadczeń. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, egzekucja zostanie wszczęta z urzędu. Kwota, która zostanie złożona na rachunek depozytowy Ministra Finansów, pozostanie tam do czasu trwania obowiązku płacenia przez dłużnika alimentów.
Fundusz alimentacyjny
W sytuacji gdy egzekucja alimentów jest bezskuteczna, gdyż np. dłużnik nie pracuje, nie ma majątku, który można zająć lub zwyczajnie się ukrywa, wierzyciel może ubiegać się o uzyskanie świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. W przypadku bezskutecznej egzekucji, komornik, na wniosek wierzyciela, wystawia odpowiednie zaświadczenie, które należy przedstawić w ośrodku pomocy społecznej.
Dodaj komentarz