Sytuacja rolników w kontekście upadłości konsumenckiej przez długi czas była niejednoznaczna. Wiele osób zadawało sobie pytanie: czy ktoś, kto prowadzi gospodarstwo rolne, może ogłosić upadłość konsumenta? Dzisiejsze regulacje nie pozostawiają w tej sprawie żadnych wątpliwości.
Komu uda się ogłosić upadłość konsumencką?
Gdyby stworzyć opis osoby, która najprawdopodobniej oddłużyłaby się poprzez upadłość konsumencką, zawierałby on następujące rysy:
- dłużnik to osoba fizyczna;
- jego miejscem zamieszkania i stałego pobytu jest Polska;
- nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest wspólnikiem spółki;
- jest niewypłacalny i nie ponosi winy za zwiększanie się stopnia niewypłacalności;
- w ciągu ostatnich 10 lat nie dokonał czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeśli był przedsiębiorcą i złożył właściwy wniosek o upadłość przedsiębiorcy oraz jeśli nie umorzono wcześniej jego długu.
Do osób, które najczęściej ogłaszają upadłość konsumencką, należą byli przedsiębiorcy, członkowie zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, frankowicze, małżonkowie dłużników, a także poręczyciele pożyczek. Czy wśród nich może znaleźć się rolnik?
Rolnik szuka oddłużenia
Początkowo rolnik nie mógł ogłosić upadłości konsumenckiej. Jednak przepisy upadłościowe zmieniają się, cały czas są udoskonalane. Dlatego też w 2015 roku, kiedy miała miejsce nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe, zmienił się również przepis dotyczący rolników. Obecnie każdy rolnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej, ma prawo ogłosić upadłość konsumencką. Jeśli poza gospodarstwem rolnik zajmuje się także prowadzeniem firmy, wtedy może ubiegać się o upadłość przedsiębiorcy (a nie konsumenta). Należy pamiętać, że osoba fizyczna, która prowadzi gospodarstwo rolne i inną działalność gospodarczą lub zawodową (wpisaną do rejestru przedsiębiorców) w przypadku niewypłacalności powinna w pierwszej kolejności złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorcy. Trzeba to zrobić w terminie 30 dni od dnia powstania niewypłacalności – inaczej spotkają nas przykre konsekwencje.
Jak wygląda upadłość rolnika?
W niniejszym artykule zajmujemy się przede wszystkim przypadkiem rolnika, który chce się ubiegać o upadłość konsumencką. Co powinien zrobić? Działania, które powinien powziąć rolnik, nie różnią się od tych przeznaczonych dla „zwykłego” konsumenta. Najpierw należy ustalić, czy rolnik-dłużnik spełnia warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Podstawą do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność, to znaczy brak środków do regularnych spłat zadłużenia. Kolejnym niezbędną przesłanką jest fakt, że trudna sytuacja finansowa konsumenta nie wynika bezpośrednio z jego winy, a przykładowo jest skutkiem choroby, utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, kataklizmu lub działań osób trzecich. Jeśli rolnik spełnia przesłanki, należy przygotować odpowiednie dokumenty i do właściwego sądu upadłościowego złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Po przychylnym ustosunkowaniu się przez sąd do wniosku zostaje wszczęte postępowanie upadłościowe rolnika, które wiąże się m.in. ze spieniężeniem majątku upadłego. Następnie ustalany jest plan spłaty wierzycieli, po wykonaniu którego umarza się pozostałe zobowiązania upadłego.
Dodaj komentarz