Generalnie, umorzenie długu to jego anulowanie przez osobę, względem której dług został zaciągnięty. Dzięki umorzeniu długu dłużnik zostaje zwolniony z dalszej spłaty zobowiązania. Możliwe jest umorzenie zarówno całości, jak i części danego zobowiązania. Może ono obejmować nie tylko należność główną, ale również odsetki.
Przesłanki za oddaleniem wniosku upadłościowego
Upadłość konsumencka to narzędzie, dzięki któremu dłużnicy mają szansę uzyskać oddłużenie i uwolnić się od poważnych problemów finansowych. Ogłoszenie bankructwa konsumenckiego, bo tak bywa nazywana upadłość, wiąże się jednak z pewną procedurą, a aby było możliwe muszą zostać spełnione warunki. Upadłość nie jest dla każdego i o tym warto zawsze pamiętać. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie jest ona obowiązkiem niewypłacalnego dłużnika, jest przywilejem, z którego może skorzystać.
Na czym polega i jak działa plan spłaty wierzycieli?
Jednym z elementów postępowania upadłościowego jest ustalenie planu spłat, a następnie jego realizacja. Plan spłat obejmuje długi upadłego, których nie udało się zaspokoić w wyniku spieniężenia majątku. Czasem plan spłat w ogóle nie powstaje, ponieważ nie ma realnych szans na to, aby dłużnik mógł go wykonać. Plan spłat to harmonogram według którego dłużnik musi dokonywać przez określony czas spłaty swoich długów. Jego zrealizowanie oznacza oddłużenie i początek życia na nowych zasadach i z czystą kartą. Jak zatem dochodzi do ustalenia planu spłat, kto go dokonuje i jak działa taki specyficzny harmonogram?
Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Stale wzrasta liczba wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, składanych przez niewypłacalnych dłużników do sądu. Rośnie przeto liczba ogłaszanych upadłości, bowiem sądy na ogół rozpatrują te wnioski pozytywnie. Pozostaje jednak wiele niespłaconych i umorzonych zobowiązań. Jakie możliwości zaskarżenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnika ma niezaspokojony wierzyciel?
Jaką część wynagrodzenia z umowy o dzieło może zająć syndyk?
By ogłosić upadłość konsumencką, nieodzowne jest złożenie przez dłużnika wniosku do sądu. Obowiązkiem konsumenta-dłużnika jest wymienienie we wniosku i późniejsze wskazanie syndykowi składników swojego majątku. Do masy upadłości nie wchodzą wszystkie składniki majątku. Pod uwagę brane są tylko te, które posiadają faktyczną wartość rynkową i są możliwe do zbycia. Majątek podlegający zajęciu (głównie domy, mieszkania, działki rekreacyjne, samochody) wchodzi do masy upadłościowej i zostaje przeznaczony na proporcjonalną spłatę wierzytelności. Wynagrodzenie za pracę to część majątku, która wchodzi w skład masy upadłości. Przepisy regulują, jaka jego część może być przeznaczona na spłatę długów.
Czy świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń podlegają zajęciu przez syndyka?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nazywany jest kolokwialnie „socjalem w firmie”. Pomimo tego, że jest on dostępny w każdej firmie zatrudniającej minimum 50 etatowych pracowników, to młodsze pokolenie, które wkroczyło na rynek w ostatnich latach, z pewnością nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. W dużym uproszczeniu są to po prostu środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Środki finansowe pochodzą z odpisów, których wysokość jest ściśle określona w ustawie.
Upadłość konsumencka. Czym jest i jak powstaje lista wierzytelności?
W toku postępowania upadłościowego lista wierzytelności jest najważniejszym z dokumentów, które sporządza syndyk masy upadłościowej. Jest zasadniczym warunkiem skutecznego zakończenia postępowania, ponadto określa liczbę uczestniczących w nim wierzycieli – podmiotów uprawnionych do udziału w podziale środków, jakie zostaną uzyskane z likwidacji masy upadłościowej.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką?
Wniosek o upadłość konsumencką to najważniejszy element całego postępowania. Na jego podstawie sąd będzie decydował o dalszych losach dłużnika. Jeżeli zostanie przygotowany zbyt opieszale, to może zostać odrzucony przez sąd i całe postępowanie oddłużające skończy się już na tym etapie. Dlatego zanim zadłużony konsument zacznie przygotowywać wniosek powinien najpierw odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.
Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?
Zadłużony i niewypłacalny konsument poszukujący ratunku dla swoich kulejących spraw finansowych w postępowaniu upadłościowym, powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Postępowanie upadłościowe charakteryzuje bowiem przewlekłość. Warto w takim razie przygotować się na żmudny i długi proces. Może on trwać nawet od dwóch do trzech lat.
Upadłość konsumencka. Brak zgłoszenia wierzytelności przez wierzyciela
Mówiąc o konsumenckim postępowaniu upadłościowym, należy mieć na uwadze, że zasadniczym celem tego postępowanie jest umorzenie nieuregulowanych w trakcie trwania postępowania zobowiązań upadłego, a jeżeli będzie taka możliwość, to również zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
Upadłość konsumencka z tylko jednym wierzycielem
Zastanawiałeś się kiedyś, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika, który posiada tylko jednego wierzyciela, jest możliwe? Czy jedno źródło zadłużenia to w tym przypadku nie za mało?
Czy konieczne jest posiadanie majątku przy upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka to nieustające pytania i wątpliwości dłużników. Pytań pojawia się tak wiele, jak wiele jest osób, które borykając się z problemami finansowymi i zaczynają myśleć o ratunku w postaci postępowania upadłościowego. Jednym z dylematów jest kwestia konieczności posiadania majątku. Czy, aby ogłosić upadłość konsumencką trzeba dysponować majątkiem? Czy jego brak dyskwalifikuje dłużnika i zmusza do poszukiwania innych rozwiązań? Odpowiedź brzmi: nie, majątek nie jest konieczny, by dłużnik mógł starać się o oddłużenie następujące w drodze postępowania upadłościowego.
Nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej 2019 r. Jakie czekają nas zmiany?
Już w 2018 roku w mediach zapowiadano nowelizację ustawy Prawo upadłościowe. W serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt zmian. Zamysłem ustawodawcy było przyspieszenie i dalsze ułatwienia konsumenckiej procedury upadłościowej, która, zdaniem wielu dłużników, trwa zbyt długo i wciąż jest zbyt skomplikowana dla przeciętnego obywatela. Jednak do tej pory nowelizacja znajduje się w fazie projektu, z ostatnimi zmianami z marca 2019 roku.
Upadłość konsumencka 2018. Statystyki
Rok 2018 był czwartym rokiem obowiązywania w Polsce znowelizowanych przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej. Odkąd w dniu 01.01.2015 roku wprowadzono w przepisach korzystne dla dłużników zmiany, liczba upadłości konsumenckich stale rośnie. Z długami zmagają się mieszkańcy miast i wsi, ludzie młodzi i seniorzy, kobiety i mężczyźni, a także osoby publiczne.
Upadłość konsumencka a kwestia alimentów
Dłużnicy, którzy składają wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, często mają wątpliwości co do zobowiązań alimentacyjnych, a ściśle co do zasad ich wypełniania po ogłoszeniu tej upadłości. Wątpliwości mają również osoby, na rzecz których alimenty zostały zasądzone. Jak należy wykonywać obowiązek alimentacyjny po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?