Mówiąc o konsumenckim postępowaniu upadłościowym, należy mieć na uwadze, że zasadniczym celem tego postępowanie jest umorzenie nieuregulowanych w trakcie trwania postępowania zobowiązań upadłego, a jeżeli będzie taka możliwość, to również zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
Po uwzględnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie, w którym m.in. wzywa wierzycieli upadłego do zgłaszania swoich roszczeń w ciągu 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Zgłoszenie wierzytelności po terminie
Jeżeli wierzytelność została zgłoszona po upływie wskazanego terminu, to czynności już dokonane w postępowaniu upadłościowym są skuteczne wobec tego wierzyciela. Mowa tu o sporządzonym przez syndyka planie podziału. Takie spóźnione zgłoszenie nie ma wpływu na ustalony już plan. Oznacza to, że pomija się zgłoszenia wierzytelności złożone po podziale środków uzyskanych ze sprzedaży masy upadłości. Jeżeli wierzytelność została zgłoszona po tym jak zatwierdzono ostateczny plan podziału, wówczas nie dochodzi nawet do jej rozpoznania.
Wierzytelności zabezpieczone rzeczowo
Konieczność dotrzymania terminu zgłoszenia wierzytelności nie dotyczy wszystkich z nich. Istnieje grupa wierzytelności, które są umieszczane na liście z urzędu. Należą do niej: wierzytelności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską lub zabezpieczone innym wpisem w księdze wieczystej albo rejestrze okrętowym. Zgłoszenia nie wymagają także należności ze stosunku pracy.
Brak zgłoszenia wierzytelności
Wiadomo już, że wierzyciel który chce uczestniczyć w postępowaniu, musi zgłosić w ustawowym terminie swoją wierzytelność, chyba że należy ona do kategorii wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo. Wierzyciel, który nie zgłosi wierzytelności, w zasadzie nie uczestniczy w postępowaniu. Jego roszczenia nie są uwzględniane w podziale funduszów masy upadłości ani w planie spłaty wierzycieli. Nawet jeżeli wierzyciel nie zgłosił swojej wierzytelności ale zrobił to dłużnik, to owo zobowiązanie i tak zostanie umorzone, jeżeli nie zostało zaspokojone z masy upadłości lub w ramach realizacji postanowień planu spłaty wierzycieli. W sytuacji kiedy dłużnik nie ujawnił długu, to nie zostanie on umorzony jedynie, gdy zobowiązanie zostało umyślnie przez upadłego zatajone.
Wierzytelności nieobjęte umorzeniem
Ustawodawca zadbał o to, aby szczególne wierzytelności, nie tylko te celowo zatajone, nie podlegały umorzeniu. Zostały one wymienione w art. 491 21 pkt. 2. A zatem, umorzeniu nie podlegają: alimenty, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem.
Dodaj komentarz