Wniosek o upadłość konsumencką to najważniejszy element całego postępowania. Na jego podstawie sąd będzie decydował o dalszych losach dłużnika. Jeżeli zostanie przygotowany zbyt opieszale, to może zostać odrzucony przez sąd i całe postępowanie oddłużające skończy się już na tym etapie. Dlatego zanim zadłużony konsument zacznie przygotowywać wniosek powinien najpierw odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.
Komu przysługuje upadłość konsumencka?
Zadłużony konsument musi być osobą fizyczną z miejscem zamieszkania lub pobytu w Polsce. A do tego musi być niewypłacalny, co oznacza brak środków do regularnych spłat zadłużenia, a posiadany majątek jest zbyt mały, żeby zaspokoić oczekiwania wierzycieli. Kluczową przesłanką jest fakt, że trudna sytuacja finansowa, w której znalazł się konsument nie wynika bezpośrednio z jego winy, a jest skutkiem choroby, utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, kataklizmu lub działań osób trzecich.
Jakie dokumenty i informacje są potrzebne do przygotowania wniosku?
Zanim konsument zacznie przygotowywać treść wniosku, powinien skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, które będą stanowić dowody na poparcie faktów z historii kredytowej oraz osobistej.
Pierwszym krokiem może być skrupulatny opis swojej historii z uwzględnieniem sytuacji życiowej przed zaciągnięciem zobowiązań finansowych. Duży nacisk należy położyć na przyczyny popadnięcia w stan niewypłacalności oraz dlaczego i na co zostały zaciągnięte zobowiązania.
Wszystkie opisane wydarzenia powinny być podparte odpowiednimi dokumentami, które będą świadczyły o wiarygodności przedstawianych faktów. W tym przypadku będą to:
– umowy kredytów/ pożyczek;
– aktualne pismo od komornika w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego (ostatnie otrzymane maksymalnie sprzed 6 miesięcy);
– raport BIK PLUS – pełna wersja;
– dokument poświadczający otrzymywane wynagrodzenie; (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, decyzja z ZUS o wysokości zasiłku, renty, itp.);
– w przypadku utraty pracy – świadectwo pracy/ wypowiedzenie stosunku pracy;
– w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej;
– w przypadku choroby/ przebytej choroby – dokumentacja lekarska;
– inne okoliczności, np. zaprzestanie spłaty czynszu i w związku z tym przymusowe opuszczenie mieszkania– wypowiedzenie umowy najmu itp.;
– w przypadku otrzymywania dodatkowych świadczeń – pisma, decyzje poświadczające, np. dofinansowanie z MOPS-u;
Dodatkowo, do wniosku powinien zostać dołączony szczegółowy wykaz majątku, lista miesięcznych wydatków, spis zobowiązań finansowych oraz informacje o rodzinie – w szczególności niepełnoletnich będących na utrzymaniu dłużnika. Zebranie tych informacji pozwoli, aby sąd miał pełny obraz sytuacji życiowej dłużnika.
Przesłanki, przez które sąd na pewno oddali wniosek o ogłoszenie upadłości
Kluczową przesłanką powodującą oddalenie wniosku jest uznanie przez sąd, że zadłużenie konsumenta powstało na skutek jego zawinionego działania, a nie z przyczyn, które były od niego niezależne, np. nagłej utraty pracy, śmierci głównego żywiciela rodziny lub choroby. Przez zawinione działanie można rozumieć takie postępowanie dłużnika jak zaciąganie przez niego wysokiego kredytu pomimo tego, że jest świadomy faktu, że nie ma realnych możliwość na jego spłacenie, np. z powodu braku stałego zatrudnienia. A ponadto, tuż przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, podejmuje działania mające na celu upłynnienie posiadanego majątku, aby w trakcie postępowania upadłościowego nie stał się on składnikiem masy upadłości.
Negatywnie rozpatrywana przez sąd będzie również spirala zadłużenia, w którą świadomie popadł dłużnik. Oznacza to, że zaciągał kolejne zobowiązania finansowe, aby móc spłacić poprzednie zadłużenia.
Przesłanki, które mogą skutkować oddaleniem, ale… nie muszą
Najczęstszym błędem dłużników skutkujących odrzuceniem albo oddaleniem wniosku jest jego błędne lub nierzetelne przygotowanie. Jest to taki wniosek, w którym brakuje wszystkich terminów zapłaty, wskazane kwoty zadłużenia są nieprecyzyjne lub nieodpowiednio napisano uzasadnienie. Warto mieć na uwadze, że podstawą dobrze przygotowanego wniosku jest jego precyzyjne przygotowanie. Oznacza to m.in., że do wniosku powinna zostać dołączona pełna dokumentacja opisywanych zadłużeń. Sprawi to, że historia dłużnika staną się bardziej wiarygodne, ponieważ zostały poparte rzetelnymi dowodami. W samym wniosku powinny się znaleźć przede wszystkim takie informacje jak: lista wierzycieli, aktualne kwoty zadłużenia, terminy zapłaty oraz przyczyny, które spowodowały niewypłacalność dłużnika.
Dodaj komentarz