Trwają prace nad projektem kolejnej nowelizacji upadłości konsumenckiej. Zaplanowane zmiany zaczną obowiązywać najprawdopodobniej w 2018 roku i przyjmując, że w procesie legislacyjnym projekt nie zmieni się, to o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie mogła ubiegać się znacznie większa niż do tej pory grupa dłużników.
Upadłość w 2018 – względy słuszności i względy humanitarne
Podstawę planowanych modyfikacji ma stanowić rozszerzenie zastosowania tzw. względów humanitarnych i względów słuszności. Obecnie sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w określonych sytuacjach dotyczących wydarzeń z okresu dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku:
- w stosunku do dłużnika, wobec którego prowadzono już postępowanie upadłościowe i zostało ono umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,
- ustalony plan spłaty wierzycieli został uchylony z winy dłużnika,
- prowadzone w stosunku do dłużnika postępowanie upadłościowe zakończyło się całkowitym lub częściowym umorzeniem zobowiązań,
- dłużnik pomimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył w ustawowym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorcy,
- czynność prawna dokonana przez dłużnika została prawomocnie uznana za czynność dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.
Sąd wniosku nie oddali, pomimo zaistnienia powyższych faktów, jedynie wtedy gdy uzna, że przeprowadzenie postępowania upadłościowego jest uzasadnione względami słuszności i humanitaryzmu. W innych okolicznościach (na chwilę obecną) takie postępowanie nie jest możliwe. Po nowelizacji zaś, powyższe klauzule będą rozciągnięte na inne sytuacje, co sprawi, że więcej osób będzie mogło ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki przewidywanemu rozszerzeniu zastosowania względów słuszności i względów humanitarnych, szansę na ogłoszenie upadłości zyskają ci konsumenci, którzy wplątali się pętlę kredytową starając się spłacić posiadany już kredyt (lub kredyty) nową pożyczką. Dłużnicy tacy będą jednak musieli wykazać, że sytuacja w jakiej się znaleźli mieści się w założeniach względów słuszności lub względów humanitarnych.
Wniosek o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorcy
Wspomniany wcześniej brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dla przedsiębiorcy nie będzie, zgodnie z nadchodzącymi zmianami, stanowił podstawy do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnili tego obowiązku w ustawowym terminie nie będą musieli, ubiegając się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, powoływać się na względy słuszności lub względy humanitarne.
Zmiany na 2018 w procedurze postępowania upadłościowego
W 2018 roku planowana jest także zmiana dotycząca samej procedury upadłości konsumenckiej. Przewiduje się możliwość zakończenia wszczętego postępowania upadłościowego już na etapie ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zgodnie z projektem, sąd uwzględniając wniosek konsumenta o ogłoszenie upadłości, będzie mógł w kilku przypadkach umorzyć ciążące na dłużniku zobowiązania bez ustanowienia planu spłaty wierzycieli. Takie działanie będzie możliwe jeżeli sąd ustali że:
- upadły nie posiada majątku, który można spieniężyć, a uzyskane w ten sposób fundusze włączyć do masy upadłości,
- sytuacja dłużnika bezsprzecznie wskazuje na to, że nie będzie on w stanie dokonać jakiejkolwiek spłaty w ramach planu spłaty wierzycieli,
- upadły nie dokonał niedozwolonych czynności, w wyniku których wyzbył się majątku uszczuplając w ten sposób masę upadłości.
Sąd upadłościowy będzie miał jednocześnie możliwość wyznaczenia tymczasowego nadzorcy sądowego, który m.in. będzie miał za zadanie sporządzenie opinii dotyczącej sytuacji majątkowej dłużnika i jego zachowania względem wierzycieli. Uwadze nadzorcy zostanie poddane:
- czy dłużnik posiada majątek, który może zostać wciągnięty do masy upadłości i objęty likwidacją,
- czy dłużnik dokonał czynności prawnych z pokrzywdzeniem wierzycieli i czynności prawnych bezskutecznych według ustawy umniejszając tym samym swój majątek,
- z jakiego źródła pochodzi przychód dłużnika i ile on wynosi,
- jakie są minimalne miesięczne koszty niezbędne do utrzymania dłużnika i jego rodziny oraz czy sytuacja finansowa dłużnika pozwoli na to, aby mógł on realizować założenia planu spłaty wierzycieli.
Zanim sąd wyda postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, będzie ten zamiar obwieszczał. Wierzyciele zaś będą mieli prawo, w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia, zgłaszać swoje zastrzeżenia przeciwko podjętej przez sąd decyzji. Jeżeli dojdzie do zgłoszenia przez wierzycieli zastrzeżeń, sąd wyda rozstrzygnięcie dopiero po wysłuchaniu zgłaszających.
Przesłanki do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Przewidywane zmiany uwzględniają także nowe przesłanki do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. I tak, jeżeli projekt nowelizacji zostanie przyjęty w obecnej formie, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie mógł zostać oddalony, jeśli w czasie dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku wobec dłużnika orzeczono prawomocnie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz jeżeli dłużnik był skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa z art.300, art.301, art.302 Kodeksu karnego tj. za działania na szkodę wierzycieli lub z art.586 Kodeksu spółek handlowych, czyli za nie zgłoszenie wniosku o upadłość spółki handlowej, kiedy był do tego prawnie zobowiązany. Omówione zmiany otworzą drogę do ubiegania się o oddłużenie nowej grupie konsumentów, ale niektórzy dłużnicy w obliczu zmienionych przepisów mogą taką szansę utracić.
Dodaj komentarz