Zanim przedsiębiorca uzna, że nie pozostało mu już nic innego jak ogłosić upadłość, powinien najpierw wyczerpać inne sposoby na uratowanie swojej firmy. Widmo upadłości powinien odsunąć jak najdalej w czasie, a zacząć od działań restrukturyzacyjnych. Tym bardziej, że upadłość – nawet jeśli nie oznacza końca firmy, kojarzy się z porażką. Wielu klientów, kontrahentów czy nawet pracowników, na wieść o postępowaniu upadłościowym firmy nie będzie chciało za bardzo z nią współpracować w obawie, że niedługo zostanie zamknięta. Nawet jeśli nie będzie to prawdą. Dlatego tak ważne jest odwleczenie procesu upadłościowego w czasie na tak długo, jak to tylko będzie możliwe. A pomóc w tym może właśnie restrukturyzacja.
Działania naprawcze są ostatnią szansą na uratowanie firmy przed upadłością.
Dzięki obowiązującemu od 2016 r. Prawu Restrukturyzacyjnemu upadłość firmy może okazać się ostatecznością. Wystarczy w porę wdrożyć plan restrukturyzacji, czyli projekt przemian w sferze zasobów majątkowych, aby poprawić kondycję finansową firmy. Podstawową zaletą Prawa Restrukturyzacyjnego jest umożliwienie przedsiębiorcom łatwiejszego zawierania układów z wierzycielami. Dlatego przewiduje ono cztery główne rodzaje restrukturyzacji, czyli: postępowanie o zatwierdzeniu układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu skierowane do przedsiębiorców, którzy wprawdzie nie są jeszcze wypłacalni, ale można przypuszczać, że odzyskają wypłacalność w niedługiej perspektywie czasowej. Procedurę tę cechuje największa samodzielność w działaniu dłużnika, który we własnym zakresie porozumiewa się ze swoimi wierzycielami (tzw. procedura zbierania głosów). Z kolei w ramach postępowania układowego sąd zwołuje zgromadzenie wierzycieli, na którym dochodzi do głosowania nad układem. Czas zastosowania tego modelu przewidziany został na okres wynoszący ok. dwóch miesięcy. Przedsiębiorcom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, o ile istnieje możliwość jej poprawy przy odpowiedniej pomocy, dedykowane jest z kolei postępowanie sanacyjne.
Na czym polega sanacja spółki?
Postępowanie sanacyjne wiąże się z podjęciem odpowiednich działań, które pozwolą uniknąć likwidacji prowadzonej przez dłużnika firmy. Ma to na celu umożliwienie mu szybszego i samodzielnego spłacenia ciążącego nad przedsiębiorcą lub firmą zadłużenia. Polega to w dużej mierze na spisaniu i zatwierdzeniu wierzytelności i zawarciu układu.
W trakcie postępowania sanacyjnego zostanie zabezpieczony majątek dłużnika. A to oznacza, że zostanie przydzielony mu tymczasowy zarządca, który przejmie zarząd nad firmą. Co ważne, jeżeli do wniosku dłużnika dołączono pisemną zgodę wierzyciela lub wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% sumy wierzytelności, powołany przez sąd zarządca może zostać wskazany przez dłużnika (o ile spełnia podstawowe warunki)
Zarządca zobowiązany jest także do składania sądowi comiesięcznych sprawozdań ze swojej pracy. Powinien w nich wskazać w szczególności etapy przygotowania lub realizacji planu restrukturyzacyjnego. Dużym wsparciem dla zarządcy będzie zawieszenie postępowań egzekucyjnych, skierowanych do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, a także możliwość uchylenia zajęć.
Zalety restrukturyzacji
Zgodnie z nową ustawą Prawo Restrukturyzacyjne organy administracji państwowej są zobowiązane do udzielenia odpowiedniej pomocy przedsiębiorcy będącym w kłopotach finansowych, aby jego firma mogła utrzymać się na rynku. Jest to po prostu dużo bardziej opłacalne niż szybkie zamknięcie nierentownego przedsiębiorstwa, chociażby ze względu na wpływy podatkowe budżetu państwa.
Nowa regulacja prawna w kwestii restrukturyzacji firm umożliwia niewypłacalnym przedsiębiorstwom umorzenie wszelkich toczących się przeciwko nim postępowań egzekucyjnych. Zanim nowelizacja Prawa Restrukturyzacyjnego weszła w życie, dłużnik miał prawo składać do sędziego wniosek o zawieszenie egzekucji. Wcześniejsze przepisy nie sprostały jednak rzeczywistości, w której część egzekucji było zawieszane, a część nie. Co nie przychylało się pozytywnie do utrzymania się danej firmy na powierzchni.
Co więcej, od momentu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużnicy nie powinni spłacać żadnych zaległych zobowiązań finansowych prowadzonego przedsiębiorstwa. Mogą jedynie ponosić koszty związane z funkcjonowaniem zarządzanej przez nich organizacji, a więc rachunki np. za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników lub koszty niezbędne do utrzymania funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym m.in. produkcji. Ten stan może trwać aż do momenty zawarcia układu, czyli dogadania się z wierzycielami.
Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne?
W dużym skrócie – sąd restrukturyzacyjny w ramach postępowania restrukturyzacyjnego, wyznacza doradcę, który pod nadzorem sędziego komisarza, będzie prowadził czynności mające na celu restrukturyzację firmy.
W ramach tych czynności doradca przygotuje i przedstawi sędziemu plan restrukturyzacyjny, na podstawie którego zostaną podjęte wszystkie późniejsze decyzje dotyczące działań, które powinny się zakończyć układem, czyli swoistą „ugodą” z wierzycielami i umożliwić dalszą działalność operacyjną przedsiębiorstwa.
To, co najbardziej zainteresuje przedsiębiorców, to fakt, że takie działanie stwarza firmie warunki ochronne do działania – bez zagrożenia ze strony wierzycieli. Trzeba się jednak liczyć z tym, że do firmy może zostać wprowadzony zarządca sądowy, który będzie miał prawo odsunięcia zarządu i pełnienia jego funkcji.
Co powinno być ważne dla każdego przedsiębiorcy – firma po wyjściu zarządcy sądowego będzie w stanie w miarę konkurencyjnie funkcjonować na rynku.
Jaki powinien być pierwszy krok?
Przedsiębiorca powinien sprawdzić czy sytuacja jego firmy kwalifikuje się do restrukturyzacji. Odpowiedzi na to pytanie należy poszukać w Prawie Restrukturyzacyjnym. Może to być jednak trudne, dlatego warto tę kwestię omówić z prawnikiem, który od razu rozwieje wszelkie wątpliwości.
Następnym krokiem powinien być wybór rodzaju postępowania i poprawne złożenie wniosku. Do tych zadań również dobrze jest zatrudnić specjalistę w tej dziedzinie prawa. Tym bardziej, że niezbędne będzie zaangażowanie zarządu, księgowości i kadr, więc doradca będzie mógł pełnić rolę opiekuna nad całością niezbędnych dokumentów.
Dodaj komentarz