Zastanawiałeś się kiedyś, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika, który posiada tylko jednego wierzyciela, jest możliwe? Czy jedno źródło zadłużenia to w tym przypadku nie za mało?
Jeden wystarczy
Odkąd w 2016 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy upadłościowe, jeden wierzyciel wystarczy, by móc ogłosić upadłość konsumencką (jeśli chodzi o dłużnika-konsumenta). Inaczej jest w przypadku dłużnika będącego przedsiębiorcą. Odpowiednia liczba wierzycieli stanowi przesłankę ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy (postępowanie upadłościowe ma tutaj charakter zbiorowy). W przypadku niedostatecznej liczby wierzycieli wniosek o upadłość zostanie oddalony. W takiej sytuacji konieczne staje się zamknięcie działalności gospodarczej, wykreślenie z ewidencji CEIDG oraz złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co więcej, występowanie wyłącznie jednego wierzyciela skutkuje tym, że nie powstaje stan niewypłacalności, a więc przedsiębiorca nie ma obowiązku złożenia terminowego wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy.
Upadłość przedsiębiorcy
O ile przypadek dłużnika będącego konsumentem jest jasny i klarowny, o tyle przedsiębiorca ubiegający się o upadłość konsumencką może budzić zdziwienie. Rzecz jednak w tym, że nie jest to „przedsiębiorca”, lecz „były przedsiębiorca”. Z perspektywy prawa upadłościowego nie ma znaczenia, czy wnioskujący o upadłość konsumencką był kiedyś przedsiębiorcą. W opisywanym przypadku przedsiębiorca najpierw staje się niewypłacalny, potem dochodzi do wyrejestrowania działalności gospodarczej z CEIDG. Gdy były przedsiębiorca uzyskuje status konsumenta, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Istnieje jednak warunek, który trzeba spełnić, aby taki scenariusz mógł zostać zrealizowany. Jest nim terminowo złożony wniosek o upadłość. Jeżeli z jakichś względów przedsiębiorca nie wypełni tego obowiązku, uzyskanie upadłości może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji ostatnią deską ratunku okazują się czasem względy słuszności lub względy humanitarne. Powołanie się na klauzulę rozsądku powstrzymuje nieraz sąd przed oddaleniem wniosku.
Czy wierzyciel może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik będący osobą fizyczną, którego miejscem zamieszkania i stałego pobytu jest Polska, który nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest wspólnikiem spółki, jest niewypłacalny, nie ponosi winy za zwiększanie się stopnia niewypłacalności, był rzetelny podczas wcześniejszego postępowania upadłościowego, nie dokonał w ciągu 10 lat czynności z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeśli był przedsiębiorcą i złożył właściwy wniosek o upadłość przedsiębiorcy oraz jeśli nie umorzono już wcześniej jego długu.
Ponadto, wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą (również już po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności gospodarczej), może złożyć wierzyciel – jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie upłynął rok.
Kiedy upadłość konsumencka przedsiębiorcy się nie powiedzie?
Kiedy upadłość konsumencka przedsiębiorcy się nie powiedzie?
Postępowanie upadłościowe konsumenta jest tańsze i mniej sformalizowane niż postępowanie upadłościowe przedsiębiorcy. Dlatego też często przedsiębiorcy ubiegają się o upadłość konsumencką. Jej uzyskanie nie jest jednak takie proste. Istnieje wiele czynników, które mogą to uniemożliwić. Przedstawiamy je poniżej:
– dłużnik umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień;
– nie minęło jeszcze 10 lat od dnia, kiedy należało złożyć wniosek o upadłość jako przedsiębiorca (10 lat od powstania niewypłacalności przedsiębiorcy);
– w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką sąd uznał czynność prawną dłużnika za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli (tzw. skarga pauliańska);
– dłużnik w okresie 10 lat przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką próbował już ogłosić upadłość konsumencką, ale się to nie udało i postępowanie zostało umorzone (z przyczyn innych niż cofnięcie przez niego wniosku);
– dłużnikowi w przeszłości udało się ogłosić upadłość konsumencka, ale w okresie 10 lat przed złożeniem nowego wniosku o upadłość konsumencką uchylono ustanowiony dla niego we wcześniejszym postępowaniu upadłościowym plan spłaty wierzycieli, ponieważ się z niego nie wywiązywał.
Dodaj komentarz