By ogłosić upadłość konsumencką, nieodzowne jest złożenie przez dłużnika wniosku do sądu. Obowiązkiem konsumenta-dłużnika jest wymienienie we wniosku i późniejsze wskazanie syndykowi składników swojego majątku. Do masy upadłości nie wchodzą wszystkie składniki majątku. Pod uwagę brane są tylko te, które posiadają faktyczną wartość rynkową i są możliwe do zbycia. Majątek podlegający zajęciu (głównie domy, mieszkania, działki rekreacyjne, samochody) wchodzi do masy upadłościowej i zostaje przeznaczony na proporcjonalną spłatę wierzytelności. Wynagrodzenie za pracę to część majątku, która wchodzi w skład masy upadłości. Przepisy regulują, jaka jego część może być przeznaczona na spłatę długów.
Zajęcie części wypłaty
Nierzadko bywa tak, że wynagrodzenie jest jedynym składnikiem majątku. Dłużnik po prostu nie posiada takich wartościowych rzeczy, które można by sprzedać. Możemy wyobrażać sobie, że cięcia z wypłaty będą dla niego bardzo uciążliwe. Na szczęście prawodawca zabezpieczył sytuację dłużnika, jasno określając, jaka część wynagrodzenia za pracę może zostać zajęta przez syndyka.
Ochrona wynagrodzenia za pracę
Kodeks pracy podaje, że z wynagrodzenia za pracę (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych) podlegają potrąceniu następujące należności: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary pieniężne przewidziane w artykule 108 Kodeksu pracy. Potrącenia mogą być dokonywane w określonych granicach. I tak: w razie egzekucji innych należności (a zatem i potrąceń na rzecz masy upadłościowej) lub potrącania zaliczek pieniężnych możliwe jest potrącenie wysokości połowy wynagrodzenia. Potrącenie takie nie może przekraczać połowy wynagrodzenia. Gdy natomiast istnieją zobowiązania alimentacyjne, zajęcie może wynosić maksymalnie 60% wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia rodzaj umowy, na jaką zatrudniony jest upadły.
Pamiętajmy również, że jeśli dłużnik posiada należności o charakterze alimentacyjnym, otrzymał nagrodę z zakładowego funduszu nagród lub dodatkowe roczne wynagrodzenie – kwoty te zostaną zajęte w całości.
Różne źródła dochodu
Jeżeli dłużnik posiada dochody z kilku źródeł, wartość wynagrodzeń jest sumowana. Może się zdarzyć, że jednym z wynagrodzeń będzie wynagrodzenie za pracę, a drugim – inne, np. emerytura. Wówczas zakres zajęcia przez syndyka określa się osobno dla każdego z dochodów.
Wynagrodzenie wolne od zajęcia
Wolne od zajęć jest wynagrodzenie w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli ktoś pracuje w pełnym wymiarze czasu i nie posiada zobowiązań alimentacyjnym, a otrzymuje minimalną krajową, po odliczeniu kwoty na składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatek dochodowy od osób fizycznych pozostaje mu cała wypłata. Jeżeli mamy do czynienia z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota minimalnego wynagrodzenia ulega pomniejszeniu proporcjonalnemu w stosunku do czasu pracy.
Dodaj komentarz