BIK scoring – jak zdobyć 5 gwiazdek?
Przed udzieleniem kredytu banki sprawdzają, czy konsument będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Pomocne w tej kwestii jest narzędzie stworzone przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. – ocena punktowa BIK.
Profil kredytobiorcy jest określany na podstawie różnych czynników. Informacje wpływające na wysokość oceny punktowej można podzielić na cztery grupy: jakość kredytów, aktywność kredytowa, wykorzystywanie limitów kredytowych, ubieganie się o kredyty. Zgromadzone przez BIK dane są wykorzystywane przez algorytm, który porównuje danego konsumenta z klientem wzorcowym. Wynik, jaki może osiągnąć, mieści się w granicach od 1 do 100 punktów. Ocena BIK wyrażana jest w gwiazdkach. Maksymalna liczba gwiazdek do zdobycia to 5.
Bądź na czas
Aby dobrze wypaść w ocenie BIK-u, warto być terminowym. Opóźnienia w spłacie kredytów obniżają naszą ocenę. Im częściej zalega się z płatnościami i im większe sumy wchodzą w grę, tym gorzej dla kogoś, kto dba o swoją historię kredytową. Nawet kilkudniowy poślizg w spłacie będzie odnotowany. Pamiętajmy o tym.
Bądź aktywny, ale nie za bardzo
Wyważ liczbę kredytów i zapytań o pożyczki. Oczywiście, jeśli nie będziesz miał żadnego, nie będziesz w ogóle figurował na liście BIK-u. Rzetelne i terminowe spłacanie jakichś wcześniejszych kredytów na pewno korzystnie wpłynie na twoją ocenę. Nie można jednak z tym przesadzać. Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym lepiej – bo statystycznie oznacza niższe ryzyko kredytowe. Z drugiej strony, dużo kredytów zaciągniętych w krótkim czasie może obniżyć ocenę punktową. Poza tym pamiętaj: aby spłacone kredyty były brane pod uwagę przy naliczaniu oceny punktowej, musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o nich. Bez tej zgody spłacone w terminie kredyty stają się „niewidoczne” w twojej historii kredytowej. Podobnie jest z ubieganiem się o kredyty. Im więcej decyzji odmownych w sprawie kredytu, tym gorzej dla twojej oceny.
Postaw sobie granice
Uważaj z wykorzystywaniem limitów kredytowych! Jeśli często się nimi posługujesz, twoje zachowanie zostanie ocenione jako bardziej ryzykowne. Limity obniżają twój scoring, dopóki ich nie spłacisz. Umiarkowane wykorzystanie limitów wpływa na scoring pozytywnie.
Dodaj komentarz