Według danych z tego roku, w Rejestrze Dłużników BIG znajduje się wykaz aż 300 tysięcy dłużników alimentacyjnych. Szacuje się, że około 80% osób zobowiązanych do płacenia alimentów na dzieci, nie płaci ich. Łączna kwota ich zadłużenia to już 12 miliardów złotych. W związku z dość sporym kłopotem ze ściąganiem zasądzonych alimentów, rząd wprowadził w 2019 roku spore zmiany w prawie alimentacyjnym. Wszystkie mają sprawić, by alimenty łatwiej było egzekwować. Jedną z innowacji jest ustanowienie tzw. alimentów natychmiastowych, ale także podwyższenie kryterium dochodowego dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Przyczyny upadku firm
Każdego roku powstają tysiące nowych przedsiębiorstw. Ale również każdego roku tysiące kończą działalność. W warunkach gospodarki rynkowej upadłość przedsiębiorstwa nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto jednak zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.
Utrata płynności finansowej
„Płynność finansowa” to określenie, które prawdopodobnie większości osób kojarzy się prowadzeniem działalności gospodarczej. „Utrata płynności finansowej” zaś, jest powszechnie znanym powodem upadku wielu małych i średnich, ale także dużych firm z przeróżnych sektorów na całym świecie. Tymczasem problem utrzymania płynności finansowej dotyczy prawie wszystkich ludzi. Co dnia niemalże każdy dorosły człowiek, w mniejszym lub większym stopniu, dąży do zdobycia odpowiedniej ilości środków pieniężnych, które pozwolą mu się utrzymać tj. dzięki którym będzie go stać na opłacenie rachunków, zakup jedzenia, odzieży i innych potrzebnych towarów. Innymi słowy – konsument, podobnie jak przedsiębiorca, zabiega o pozyskanie finansów, z tą różnicą, że przeznacza je na prowadzenie gospodarstwa domowego, a nie firmy i podobnie jak dla przedsiębiorcy, celem konsumenta jest utrzymanie płynności finansowej.
Młodzi Polacy wobec problemów mieszkaniowych
45% – „aż” czy „tylko”?
Młodzi Polacy, to znaczy dorosłe osoby w wieku 25-34 lat, bardzo często decydują się na pozostanie w domu rodzinnym. Jak wynika z badań Eurostatu – prawie 45% ludzi z tej grupy w 2017 roku nie zamieszkało na swoim. I choć liczba ta jest nieco niższa niż w dwóch ubiegłych latach, to i tak nie napawa ona optymizmem. Na europejskiej liście Polska uplasowała się pod koniec stawki, a większym udziałem osób w wieku 25-34 lat, mieszkających razem z rodzicami, wykazały się tylko Portugalia, Bułgaria, Włochy, Grecja, Słowacja i Chorwacja.
Pożyczka online odpowiedzią na potrzeby współczesnego konsumenta
Pożyczka w dobie Internetu
Rynek finansowy nie tylko odpowiada na potrzeby jego klientów, ale także dostosowuje się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Biorąc pod uwagę fakt, że najprawdopodobniej do 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do Internetu, nie dziwi, że branża pożyczek online rozwija się tak prężnie. W czasach, kiedy tyle i tak często kupuje się w sieci, nie może zabraknąć oferty pożyczki przez Internet. Zatem coraz więcej firm pożyczkowych decyduje się na udostępnienie klientom takiej opcji – obecnie w Polsce ponad 64% takich przedsiębiorstw daje możliwość zawarcia umowy pożyczkowej online.
Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych
Z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że polscy konsumenci są zadłużeni na kwotę 43 miliardów. Ponad 2,4 miliona osób w Polsce ma dług. Osoby zadłużone często sięgają po dofinansowanie spoza banków. Do jakich instytucji się zwracają? Czy takie postępowanie jest właściwe?
Pożyczki dla osób bez zdolności kredytowej
Istnieje dzisiaj możliwość przyznania pożyczki osobie, która nie posiada zdolności kredytowej. Jednak czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa? Dlaczego dla uzyskania dodatkowego finansowania nie zawsze jest konieczna? Czy można ją utożsamić z pojęciem wiarygodności kredytowej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Problemy z płynnością finansową w przedsiębiorstwie
Płynność finansowa określana jest jako zdolność do regulowania bieżących należności w terminie. Takimi należnościami mogą być płatności za towary, usługi, a nadto wynagrodzenie pracowników. Owa płynność finansowa jest kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa i powinna stanowić obszar działania podlegający szczególnie bacznym obserwacjom. To właśnie utrata płynności finansowej jest podstawowym i najważniejszym czynnikiem, który prowadzi do upadłości przedsiębiorstwa, na skutek którego firmy przestają funkcjonować na rynku. Stan środków pieniężnych winien być zatem pod ścisłą kontrolą, co może zapobiec prawdziwej katastrofie.
Coraz tańsze kredyty gotówkowe
Kredyt to pisemna umowa zawierana między bankiem a jego klientem, na mocy której bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na konkretny cel oraz czas, a kredytobiorca – wykorzystać kredyt zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zwrócić pobraną kwotę wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji i odsetek. Kredyty można podzielić na te udzielane podmiotom gospodarczym oraz przeznaczone dla osób fizycznych. Wśród tych drugich wyróżniamy kredyt mieszkaniowy i konsumpcyjny gotówkowy, samochodowy, studencki oraz kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – zasady
Upadłość konsumencka w wielu wypadkach jest jedynym rozwiązaniem, jeżeli nastąpiła trwała utrata płynności finansowej dłużnika. Aby rozpocząć postępowanie upadłościowe, prowadzące do oddłużenia, należy w pierwszej kolejności złożyć w sądzie prawidłowo i rzetelnie sporządzony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak to zrobić?
Restrukturyzacja długu bankowego
Dziś trudno już wyobrazić sobie osobę bez kredytu, mniejszego czy większego, zaciąganego na kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Najczęściej potrzebujemy pieniędzy na kupno mieszkania, budowę domu, czasem na jakieś inne mniej kosztowne potrzeby. Zmieniamy samochód, wysyłamy dziecko na studia, wyprawiamy mu huczne wesele. Niezależnie od tego, na co potrzebne nam są pieniądze, banki dają nam możliwość „pożyczenia”. Banki w ten sposób zarabiają, a my otrzymujemy solidny zastrzyk gotówki.
Jak przygotować skuteczny wniosek o upadłość osoby fizycznej
Wniosek o upadłość konsumencką jest dokumentem, zawierającym wszystkie informacje na temat sytuacji finansowej i życiowej dłużnika. Na jego podstawie sąd będzie podejmował decyzję o uruchomieniu postępowania upadłościowego. Właśnie dlatego tak często powtarza się, że powinien on zostać przygotowany bardzo skrupulatnie, najlepiej z pomocą prawnika. Specjalista z dziedziny prawa upadłościowego nie tylko zajmie się formalnym przygotowaniem wniosku, ale i pomoże w zbieraniu dokumentacji, a także będzie swoistym doradcą, który przeprowadzi niewypłacalnego konsumenta przez całe postępowanie upadłościowe. W przeciwnym razie dłużnik może stracić możliwość skorzystania z oddłużenia już na etapie składania wniosku.
Ataki phishingowe – jak się ich wystrzegać?
Phishing to pojęcie stosunkowo młode, które zostało spopularyzowane w ostatnich latach wraz z rozwojem Internetu oraz tzw. cyberprzestępczością. Ataki phishingowe polegają najczęściej na podszywaniu się pod firmy działające w Internecie (np. organizacje finansowe, sklepy internetowe, itp.). W tym celu najczęściej wykorzystywane są wiadomości email lub SMS-y, które są niemal identyczne jak te, wysyłane przez banki lub firmy, z których korzystamy na co dzień. Celem tych ataków jest kradzież danych klientów, w szczególności ich danych logowania lub numerów kart kredytowych.
Nagłe zwolnienie z pracy? Jak ustrzec się przed kryzysem finansowym?
Od blisko dwóch lat rynek pracy jest bardzo łaskawy dla pracowników. Stopa bezrobocia jest najniższa od 1989 roku, a płace dynamicznie rosną – o blisko 7 proc. rocznie. Wyższe zarobki i stabilna sytuacja na rynku pracy sprawiają, że pracownicy wolą poddawać się konsumpcji niż odkładać pieniądze na kontach bankowych. Największą zaletą wydawanych przez konsumentów pieniędzy jest napędzanie gospodarki, która ma się bardzo dobrze, głównie za sprawą wysokiego popytu wewnętrznego.
Bezpieczne pożyczanie
Nie tylko instytucje finansowe i banki stanowią źródło możliwości zaciągnięcia dodatkowych zasobów pieniężnych. Pożyczek mogą udzielać i udzielają również osoby prywatne. Zazwyczaj jednak, nie kierują się one chęcią zysku, a jedynie chęcią pomocy drugiemu człowiekowi- krewnemu lub znajomemu. Aby dobry uczynek nie stał się jednak przyczyną problemów i stresu dla pożyczkodawcy, powinien on przed przekazaniem pieniędzy, zadbać o dopełnienie pewnych formalności, mimo iż w danej chwili nie dostrzega takiej konieczności.