Restrukturyzacja pozwala przedsiębiorcom łatwiej zawierać układy z wierzycielami. Znowelizowane prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery główne rodzaje restrukturyzacji.
Restrukturyzacja firmy transportowej – na czym polega i na co wskazują statystyki?
Firmy transportowe w Polsce przeżywają obecnie kryzys finansowy, spowodowany licznymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Na co wskazują właściciele firm transportowych, co jest największym problemem, który sprawia, że liczba ogłaszanych upadłości drastycznie wzrasta? Wśród czynników wpływających na pogarszanie się status quo firm transportowych wymienić można rosnące ceny paliwa czy wzrost kosztów utrzymania pracowników. Coraz trudniej zdobyć i zatrzymać rzetelnych i wykwalifikowanych pracowników, którzy często znajdują zatrudnienie poza granicami kraju (Niemcy, Francja). Próba pozyskania dobrych przewoźników wiąże się z koniecznością podwyższenia wynagrodzenia, co wpływa niekorzystnie na sytuację w firmach transportowych.
Dlaczego reprezentacja pełnomocnika podczas postępowania sanacyjnego jest tak ważna?
Celem postępowania sanacyjnego jest uniknięcie upadłości, tak jak ma to miejsce w przypadku każdego z działań restrukturyzacyjnych. Jednocześnie sanacja to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w najgorszej sytuacji finansowej, stali się niewypłacalni, a więc nie są w stanie realizować swoich wymagalnych zobowiązań. Postępowanie to różni się znacznie od pozostałych trzech rodzajów restrukturyzacji, jest też podejmowaniem najbardziej restrykcyjnych kroków, czyli przeprowadzaniem działań sanacyjnych. To właśnie sanacja jest postępowaniem, które najbardziej ingeruje w strukturę naprawianego przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo rolne w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Jeśli mówimy o osobach fizycznych z kłopotami finansowymi zaraz na myśl przychodzi nam upadłość konsumencka i kwestia oddłużenia. Gdy myślimy o przedsiębiorstwie z problemami, utratą płynności finansowej, niewypłacalnością jako rozwiązanie jawi się nam proces restrukturyzacji, a na końcu ostatecznie upadłość przedsiębiorcy. Co jednak, gdy problemy finansowe ma przedsiębiorstwo rolne? O jakim wyjściu z sytuacji może myśleć właściciel gospodarstwa rolnego, czy ma możliwość skorzystania z dobrodziejstw działań restrukturyzacyjnych? Tak, restrukturyzacja gospodarstwa rolnego jest możliwa, choć oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki.
Względy słuszności oraz względy humanitarne w upadłości konsumenckiej
By upadłość konsumencka mogła zostać ogłoszona, muszą zaistnieć pewne przesłanki. Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe przewiduje również okoliczności, które poskutkują oddaleniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jakie to sytuacje i co wspólnego mają z nimi względy humanitarne oraz względy słuszności?
Szanse i zagrożenia przy prowadzeniu różnych form działalności gospodarczej
Osoby które planują założyć firmę, niejednokrotnie stają przed koniecznością podjęcia decyzji- jaki rodzaj działalności gospodarczej będzie najbardziej optymalny dla ich biznesu. Wśród form prowadzenia działalności gospodarczej znajdują się: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna i spółki prawa handlowego, tj.- spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) oraz spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna).
Jakie są zalety upadłości konsumenckiej?
Życie z długami nie jest łatwe. Dłużnicy muszą borykać się ze świadomością niepewnego jutra, możliwości utraty majątku lub braku środków do życia. A do tego zmagają się z ciągłym stresem w postaci telefonów od firm windykacyjnych lub pism komorniczych. Początkowo dłużnicy są przekonani, że „jakoś” sobie poradzą. Jak długo można jednak żyć w taki sposób? Przecież to balansowanie na krawędzi wytrzymałości psychicznej. Nie ma sensu codziennie podejmować walki, która i tak nie przybliża nawet o krok do wygranej.
Różnice między upadłością konsumencką a gospodarczą
Zarówno upadłość konsumencka, jak i gospodarcza generalnie sprowadzają się do tego, że finansowe zobowiązania upadłego zostają uregulowane. Jednak gdy się bliżej przyjrzeć obu procedurom, dostrzeżemy między nimi dość znaczne różnice, nie tylko jeśli chodzi o przeprowadzenie procedur czy warunki ich rozpoczęcia.
Konsekwencje zawarcia nieprawdziwych danych we wniosku upadłościowym
Niekiedy zdarza się, że dłużnik zaciąga kolejne zobowiązanie, będąc już w stanie niewypłacalności. Następnie po pewnym czasie składa w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości, gdzie należy wymienić wszystkie zobowiązania wraz z datami ich powstania. Dłużnik pomija ostatnie zobowiązanie, zaciągnięte w stanie niewypłacalności. Co dzieje się dalej?
Upadłość konsumencka. Brak zgłoszenia wierzytelności przez wierzyciela
Mówiąc o konsumenckim postępowaniu upadłościowym, należy mieć na uwadze, że zasadniczym celem tego postępowanie jest umorzenie nieuregulowanych w trakcie trwania postępowania zobowiązań upadłego, a jeżeli będzie taka możliwość, to również zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu.
Upadłość konsumencka z tylko jednym wierzycielem
Zastanawiałeś się kiedyś, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika, który posiada tylko jednego wierzyciela, jest możliwe? Czy jedno źródło zadłużenia to w tym przypadku nie za mało?
Upadłość konsumencka hazardzisty
Statystyki podają, że odsetek osób uzależnionych od gier hazardowych w Polsce sięga nawet 4 proc. i wykazuje tendencję zwyżkową. Nałogowi hazardziści tracą nie tylko dochody, ale także oszczędności, samochody, mieszkania, dorobek całego życia – własnego i współmałżonka. Popadają w gigantyczne długi, pożyczając pieniądze na dalszą grę. Niewypłacalnym dłużnikom przychodzi w sukurs ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ale czy nałogowy hazardzista może skorzystać z tej szansy?
Czy współmałżonek musi wyrazić zgodę na upadłość konsumencką?
Wniosek o upadłość konsumencką małżonkowie mogą złożyć równolegle (na dwóch oddzielnych wnioskach) lub każde z osobna. Co ważne, do złożenia wniosku o upadłość nie jest konieczna zgoda współmałżonka. W momencie ogłoszenia upadłości pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Niesie to ze sobą szereg dalszych konsekwencji, jak choćby niemożność dysponowania przez małżonków zgromadzonym przez nich majątkiem. Wchodzące w skład masy upadłości dobra zgromadzone przez małżeństwo posłużą w toku postępowania upadłościowego, zaspokojeniu wierzycieli.
Ogłoszenie upadłości jednoosobowej działalności
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety moja sytuacja finansowa zmusza mnie do szukania pomocy w upadłości. Czy jako przedsiębiorca, właściciel małej firmy mogę starać się o ogłoszenie bankructwa?
Nowelizacja przepisów o upadłości konsumenckiej 2019 r. Jakie czekają nas zmiany?
Już w 2018 roku w mediach zapowiadano nowelizację ustawy Prawo upadłościowe. W serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt zmian. Zamysłem ustawodawcy było przyspieszenie i dalsze ułatwienia konsumenckiej procedury upadłościowej, która, zdaniem wielu dłużników, trwa zbyt długo i wciąż jest zbyt skomplikowana dla przeciętnego obywatela. Jednak do tej pory nowelizacja znajduje się w fazie projektu, z ostatnimi zmianami z marca 2019 roku.