Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety moja sytuacja finansowa zmusza mnie do szukania pomocy w upadłości. Czy jako przedsiębiorca, właściciel małej firmy mogę starać się o ogłoszenie bankructwa?
O upadłości mogą myśleć nie tylko osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, ale także przedsiębiorcy. Należy odróżnić upadłość konsumencką od upadłości przedsiębiorcy. Prawo upadłościowe jasno określa, kto może starać się o upadłość, innymi słowy, kto posiada tzw. zdolność upadłościową. Przepisy ustawy znajdują również zastosowanie w stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, zarówno dużych spółek, jak i jednoosobowych działalności. Wyjątkiem jest tutaj przedsiębiorca będący osobą fizyczną, prowadzący gospodarstwo rolne, ustawa nie przyznaj mu bowiem zdolności upadłościowej. Warto zaznaczyć, że w myśl Kodeksu cywilnego za przedsiębiorcę uważa się osobę fizyczną, prawną, a także jednostkę organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, której zdolność prawną przyznaje odrębna ustawa, która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Jakie przesłanki przemawiają za ogłoszeniem upadłości przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić podstawową różnicę pomiędzy upadłością konsumencką a upadłością przedsiębiorcy. Ta pierwsza nie jest obligatoryjna, co oznacza, że dłużnicy, którzy popadli w stan niewypłacalności mogą starać się o upadłość konsumencką, jednak nie mają oni takiego obowiązku. Zupełnie odwrotnie rzecz ma się w odniesieniu do przedsiębiorcy, a więc osoby prowadzącej np. jednoosobową firmę. Niewypłacalny przedsiębiorca ma obowiązek złożenia wniosku o upadłość, a przepisy jasno stanowią, kiedy powinien to zrobić. Trzeba pamiętać, że niezłożenie wniosku w terminie może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla przedsiębiorcy, jak zakaz powadzenia działalności czy niemożność ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przesłanką do złożenia wniosku jest przede wszystkim stan niewypłacalności. I nie chodzi tu o chwilowe kłopoty, krótkotrwałe zachwianie płynności finansowej firmy, ale sytuację trwałą. Niewypłacalność, o której mówi Prawo upadłościowe to sytuacja, w której przedsiębiorca nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań i stan ten trwa już od ponad trzech miesięcy. Tu warto zatrzymać się na moment przy określeniu „wymagalne zobowiązania”. Są to wszystkie zobowiązania, których termin płatności już minął i które nie są ani przeterminowane ani umorzone. Zaległości te wynikają z niezapłaconych należności podatkowych, wobec ZUS, kontrahentów, leasingodawców. Przedsiębiorca, w przeciwieństwie do konsumenta, musi posiadać więcej niż jednego wierzyciela, w przeciwnym razie sąd nie ogłosi jego upadłości.
Jestem niewypłacalny, posiadam więcej niż jednego wierzyciela. Kiedy sąd może oddalić mój wniosek? Jakie jeszcze wymagania muszę spełnić?
Oprócz niewypłacalności istnieje jeszcze inne kryterium, które brane jest pod uwagę przez sąd. Chodzi to o majątek dłużnika. Musi on być wystarczający na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego oraz na zaspokojenie w pewnej części istniejących wierzycieli. Jednak to nie wszystko, bowiem majątek dłużnika powinien być wolny od obciążeń takich, jak hipoteka, czy zastawy. Jeśli więc dłużnik nie posiada majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania lub posiada jedynie taki majątek, który pozwoli pokryć tylko te koszty, sąd oddali wniosek o upadłość przedsiębiorcy.
Sąd oddalił mój wniosek o upadłość przedsiębiorcy, co mam teraz zrobić? Czy istnieje jakiś inny sposób na rozprawienie się z długami?
Jeśli sąd oddali wniosek o upadłość przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową firmę, ten można starać się o upadłość konsumencką. W tym celu należy jednak dokonać wykreślenia działalności z rejestru CEIDG, a następnie złożyć stosowny wniosek w sądzie. W przypadku upadłości konsumenckiej nie ma wymagań co do posiadania majątku, a do ogłoszenia upadłości wystarczy posiadanie jednego wierzyciela. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca może starać się o upadłość konsumencką jedynie w sytuacji, jeśli w terminie złożył wymagany przepisami wniosek o upadłość przedsiębiorcy. Bankructwo konsumenckie pozwala na oddłużenie, na pozbycie się długów prywatnych i tych związanych z prowadzoną wcześniej działalnością. Dlatego też, tak istotne jest dopilnowanie formalności i złożenie wniosków w odpowiedniej kolejności.
Zatem, ile mam czasu na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa?
Przedsiębiorca ma 30 dni od momentu zaistnienia niewypłacalności, aby złożyć stosowny wniosek. Nie wypełnienie obowiązku wiąże się ze wspomnianymi wcześniej poważnymi konsekwencjami cywilnymi, karnymi czy podatkowymi.
Czy taki wniosek może złożyć również mój wierzyciel?
Wniosek o upadłość przedsiębiorcy może złożyć również każdy z wierzycieli przedsiębiorcy, uprawdopodobniając swoją wierzytelność. Co ważne, w przypadku jednoosobowej działalności dłużnik odpowiada za wierzytelności całym swoim majątkiem.
Jak długo będzie trwał proces upadłościowy?
Czas trwania postępowania upadłościowego bywa różny, ponieważ wszystko zależy od sytuacji dłużnika. Wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu dwóch miesięcy, lecz praktyka pokazuje, że czas ten wydłuża się często do trzech miesięcy. Im lepiej zostanie przygotowany wniosek, im więcej wymaganych dokumentów zdoła dołączyć dłużnik, tym szybsza procedura. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca proszony jest o uzupełnienie wniosku dodatkowymi dokumentami, co może znacznie wydłużyć całe postępowanie.
Dodaj komentarz