Ogłoszenie upadłości konsumenckiej bywa krokiem dotkliwym, lecz koniecznym. Działania podejmowane w kierunku złożenia wniosku w sądzie, wymagają niezwykłej dokładności i skrupulatności. Każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, może bowiem przedłużyć postępowanie o kilka miesięcy, a nawet lat. Jedną z podstawowych części wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest spis wierzycieli. Należy zaznaczyć, że winien on być kompletny. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie zna się konkretnej liczby wierzycieli i dokładnych kwot zadłużenia?
Nie pamiętasz o zaciągniętych długach? Nic straconego!
Wbrew pozorom sytuacja, w której nie mamy pewności co do personaliów naszych wierzycieli bądź zwyczajnie nie pamiętamy, że dane zobowiązanie w ogóle podjęliśmy – nie należy do rzadkości. Przyczyn takiego stanu może być wiele: zmiana miejsca zamieszkania, a co za tym idzie – utrata kontaktu z wierzycielami; znaczny okres dzielący zawieszenie prowadzanie działalności gospodarczej od próby ogłoszenia upadłości; braki w dokumentacji wierzycielskiej; niepamięć. Sytuacja taka jest o tyle kłopotliwa, że w przypadku braku spisu wierzycieli i aktualnych kwot zadłużenia rozwiązanie sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie będzie możliwe, a sam proces zostanie poddany wyczerpującemu wnioskodawcę wydłużeniu. Operacje, które można wykonać, aby zaradzić tej sytuacji, zostały opisane w dalszej części tekstu.
Sprawdź korespondencję
Podstawowym krokiem, który należy podjąć podczas ustalania listy zobowiązań jest dokładne przejrzenie korespondencji otrzymywanej od wierzycieli, egzekutorów i organów wykonawczych. Nawet jeśli zawarte w nich dane będą nieaktualne to przynajmniej odświeży się pamięcią rejestr podmiotów, których jest się dłużnikiem. Można następnie zwrócić się do nich z prośbą o ustalenie aktualnej kwoty zobowiązania, uwzględniającej odsetki i o ewentualne wskazanie nowego właściciela długu, jeśli został on odsprzedany.
Odpytaj instytucje
Po wypełnieniu listy podmiotami komercyjnymi, warto zgłosić się również do instytucji państwowych – ZUS-u i urzędu skarbowego, by upewnić się, czy i tam przypadkiem nie figuruje się jako dłużnik. Natomiast jeśli toczyło się postępowanie komornicze i pamiętamy, który funkcjonariusz je egzekwował, również do niego skierujmy zapytanie, czy działania wciąż się toczą czy zostały już zakończone.
Mając tak skonstruowany spis wierzycieli, można ponadto zwrócić się do instytucji oficjalnie dysponujących informacjami o zobowiązaniach konsumenckich. Pierwszymi z nich są Biura Informacji Gospodarczej, gromadzące informacje na temat zadłużeń podmiotów będących osobami prawnymi i zwykłych konsumentów. Aktualny spis Biur Informacji Gospodarczej znajduje się w Biuletynie Informacji Gospodarczej odpowiedniego resortu gospodarczego.
Rzetelnym źródłem informacji na temat zobowiązań zaciągniętych w bankach i innych instytucjach udzielających pożyczek i kredytów odnaleźć można z kolei w Biurze Informacji Kredytowej S.A. Podmiot ten statutowo gromadzi, przetwarza i udostępnia dane przekazywane bezpośrednio przez wierzycieli.
Ostatnim miejscem, w którym gromadzone są dane dłużników, jest informatyczna baza Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, notująca tych, którzy swoich zobowiązań nie uregulowali.
Uzupełnij wniosek
Posiadając listę stworzoną na podstawie wymienionych powyżej czynności, można żywić przekonanie, że spis wierzycieli, który przedkładamy wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, został sporządzony skrupulatnie i rzetelnie. To, czy jest kompletny, uzależnione jest od indywidualnych przypadków. Z całą pewnością natomiast wykorzystało się wszystkie oficjalne źródła, by upewnić się co do aktualnego stanu zobowiązań.
Dodaj komentarz