Wierzyciel, którego należność nie zostaje zaspokojona przez dłużnika w sposób polubowny – decyduje się na wszczęcie egzekucji komorniczej.
Wszczęcie egzekucji przez komornika = nadzieja i szansa na odzyskanie należności przez wierzyciela!
Brak odzyskania należności przez wierzyciela często stanowi problem w postaci braku płynności finansowej po stronie samego wierzyciela, zwłaszcza gdy takim wierzycielem pozostają jednoosobowe działalności gospodarcze, dla których odzyskanie wierzytelności może okazać się jedyną szansą na utrzymanie się na rynku, np. w przypadku, gdy chodzi o nieopłacone produkty zamówione przez dłużnika.
Jednakże niekiedy próba egzekucji należności może się też skończyć najgorszym z możliwych scenariuszy dla wierzyciela czuli umorzeniem postępowania ze względu na bezskuteczną egzekucję.
BEZSKUTECZNA EGZEKUCJA to sytuacja, w której dochodzona należność nie została wyegzekwowana z powodu braku majątku dłużnika.
W takiej sytuacji najczęściej następuje umorzenie egzekucji przez komornika. Dzieje się tak jeśli dłużnik nie posiada majątku, z którego komornik mógłby skutecznie prowadzić egzekucję lub majątek został skutecznie ukryty przez dłużnika.
Na szczęście nie oznacza to dla wierzyciela końca sprawy. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza zupełnego końca. Można skorzystać z kilku rozwiązań:
- nie istnieją przeszkody, które by wykluczały, aby wierzyciel złożył od razu kolejny wniosek egzekucyjny. Można to uczynić już po kilku dniach od momentu umorzenia.
- zmienić komornika (wierzyciel ma prawo swobody wyboru komornika). Być może inny komornik będzie bardziej skuteczny w przeprowadzeniu egzekucji.
Bezskuteczność egzekucji najczęściej oznacza brak majątku dłużnika. Jednak najczęściej może oznaczać po prostu, że dłużnik celowo ukrywa majątek przed egzekucją komorniczą.
W takiej sytuacji wierzyciel może i powinien skorzystać z „INSTYTUCJI WYJAWIENIA MAJĄTKU” czyli wierzyciel składa do sądu wniosek o wyjawienie majątku:
- wniosek ten podlega opłacie sądowej w wysokości 200 zł;
- we wniosku należy wykazać, że przysługująca wierzycielowi wierzytelność nie została zaspokojona w toku postępowania egzekucyjnego;
- najprościej można to zrobić poprzez przedłożenie otrzymanych od komornika zawiadomień odnośnie poczynionych zajęć, uzyskanych z tego tytułu środków, a przede wszystkim postanowienia o umorzeniu postępowania ze względu na bezskuteczność egzekucji;
- celem tego działania jest zobowiązanie dłużnika do podania przed sądem i pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, składników majątku będącego jego własnością.
Poszukiwanie majątku dłużnika nie musi kończyć się tylko na ustaleniu jaki majątek osobisty posiada dłużnik. Wierzyciel może sięgnąć dalej i żądać zaspokojenia w udziale dłużnika przysługującemu mu w majątku wspólnym małżonków.
Jest to kolejny sposób odzyskania środków finansowych przez wierzyciela, polegający na wykorzystaniu wiedzy na temat posiadanego przez dłużnika udziału w majątku wspólnym. Wówczas należy wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności przeciw małżonkowi dłużnika, co umożliwi prowadzenie egzekucji z majątku wspólnego małżonków.
Jeśli jednak okaże się, że jest zanik możliwości prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego, wierzyciel ma możliwość wystąpić z wnioskiem o podział majątku. Sąd ustanowi rozdzielność majątkową małżonków jeżeli wierzyciel uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego.
Wartym rozważania sposobem wyegzekwowania należności jest:
- ZATRUDNIENIE WINDYKATORA (windykacja to metoda pozbawiona przymusu państwowego i może być stosowana jako sposób na egzekucję wierzytelności na etapie przed wszczęciem egzekucji komorniczej, a także po umorzeniu tej egzekucji z powodu bezskuteczności).
Wierzyciel ma prawo skorzystać z tej metody w każdej chwili, w której uzna to za konieczne. Skorzystanie z usług windykatora najczęściej jednak poprzedza sądowe dochodzenie roszczenia.
Z pojęciem windykacji i windykatora utożsamia się działania negatywne, nastawione na zdecydowane działania wobec dłużnika, które w jego odczuciu mogą być odbierane jako irytujące lub męczące.
Jednakże zadaniem windykatora nie jest „zmęczenie” dłużnika, a odzyskanie wierzytelności. Windykator co prawda nie ma takich uprawnień jak komornik, ale pełni rolę mediatora pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielem. Podejmuje się prób skontaktowania się z dłużnikiem, aby spróbować zaprezentować mu kilka scenariuszy spłaty ciążących na nim zobowiązań. Może to być np. propozycja rozłożenia długu na comiesięczne i wygodne dla dłużnika raty.
Rola windykatora staje się doniosła, gdy odzyskanie należności staje się trudne lub wręcz niemożliwe. Windykator podejmuje szereg czynności mających na celu odzyskanie należności, nie wykluczając wizyty w miejscu zamieszkania dłużnika.
Windykator działa w imieniu wierzyciela i za wszelką cenę stara się dotrzeć do dłużnika i przedstawić mu propozycję wyjścia z impasu.
Windykator może rozpocząć swoje działania już w momencie, gdy następuje opóźnienie w płatności. Co czeka dłużnika na tym etapie? Windykator wyśle wezwanie do zapłaty, a następnie będzie próbował skontaktować się telefonicznie, by porozumieć się z dłużnikiem. Jeśli dojdą do konsensusu, prawdopodobnie wierzyciel zechce zaaranżować spotkanie, podczas którego zażąda od dłużnika tzw. „uznania długu”. Kolejnym punktem będzie sporządzenie planu spłat, ustalenie ilości i wysokości rat, terminów. Jeśli ugoda zostanie zawarta, wierzyciel może mówić o swoim małym sukcesie. Teraz wszystko zależy od dłużnika, jeśli nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań, wierzyciel może zaproponować mu układ.
Głównym zadaniem windykatora jest podejmowanie przede wszystkim skutecznych działań w celu odzyskania należności od dłużnika, jednakże takie działania mają swoją granicę. Windykator nie może przekraczać swoich uprawnień i naruszać praw dłużnika, nawet gdy to w istocie dłużnik narusza swój obowiązek spłaty długu.
SPOSOBY WINDYKACJI:
- najprostsza windykacja miękka, czyli próba zawarcia ugody z dłużnikiem w sposób polubowny. Pomimo tego, że dłużnik nie ma obowiązku zawarcia ugody z wierzycielem, to z reguły taka ugoda jest dla dłużnika korzystna, gdyż chroni go przed kosztami sądowymi i egzekucji. Nawet gdy wierzyciel dysponuje już tytułem wykonawczym to także na tym etapie warto zastanowić się nad porozumieniem z wierzycielem, który może wyrazić zgodę na spłacanie należności w ratach.
Każda osoba zmagająca się z długiem musi pamiętać, iż rozmawiać zawsze warto. Dług wymaga spłacenia, a czasem samemu trudno znaleźć dobre rozwiązanie na wyjścia z kłopotów finansowych. Zawsze istnieje szansa, że firma windykacyjna, na którą trafił dłużnik jest rzeczywiście solidna i pomoże wynegocjować dobre warunki spłaty zadłużenia.
To przywilej dłużnika, że może, ale oczywiście nie musi, podjąć próby mediacji.
Dłużnik powinien także pamiętać, że ugodowe spłacanie długu najczęściej pozwala dłużnikowi na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z postepowaniem sądowym czy egzekucją, a niekiedy w ramach ugody wierzyciele godzą się na umorzenie części lub całości odsetek.
Autor: Radca Prawny Karolina Falkowska
Dodaj komentarz