Spirala zadłużenia

  • Email
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Strona główna
  • ABC Upadłości
    • Słownik upadłości
    • FAQ
  • Wnioski i porady
  • Bankructwo
  • Wyjście z długów
    • Życie po upadłości
    • Historie lokalnych upadłości
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
    • Norwegia
    • UK
  • Czyszczenie BIK
  • Kontakt
Jesteś w: Strona główna / ABC Upadłości

Upadłość konsumencka. Jakie długi podlegają umorzeniu w jej ramach?

2 sierpnia 2019

Upadłość konsumencka jest szansą dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na umorzenie długów, które powstały wskutek trudnych okoliczności życiowych. Niedawne zmiany w ustawie o prawie upadłościowym uczyniły tę instytucję dostępniejszą dla większej grupy dłużników. Niemniej jednak nadal istnieją warunki, które osoba zadłużona musi spełnić, by móc cieszyć się umorzeniem swoich zobowiązań. Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej należy do  wydziału gospodarczego sądu rejonowego zajmującego się sprawami upadłościowymi. Zanim jednak do tego dojdzie, dłużnik musi złożyć w sądzie odpłatny (30 zł) wniosek o ogłoszenie upadłości.

W kategorii: ABC Upadłości

Upadłość konsumencka coraz popularniejsza

1 sierpnia 2019

Instytucja upadłości konsumenckiej została wprowadzona do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego w 2009 roku. Na początku ogłoszenie upadłości przez konsumenta było obwarowane wieloma obostrzeniami, dlatego też z tego rozwiązania korzystało zaledwie kilkadziesiąt osób rocznie. Od tego czasu wiele się zmieniło – zarówno w samej ustawie, jak i w mentalności osób borykających się z problemem zadłużenia. Wskutek tych przemian przepisy upadłościowe umożliwiają łatwiejszy dostęp do upadłości konsumenckiej. Z kolei Polacy coraz przychylniej odnoszą się do możliwości skorzystania z powyższego narzędzia.

W kategorii: ABC Upadłości, Wyjście z długów

Wszystko co ważne o upadłości gospodarczej

31 lipca 2019

Wszystko co ważne o upadłości gospodarczej

Każdy podmiot na rynku, który prowadzi działalność gospodarczą, jest przedsiębiorcą. Może zostać ogłoszona jego upadłość. Dotyczy to także oddziału stowarzyszenia, które posiada osobowość prawną, o ile prowadzi działalność gospodarczą, jak również fundacji. Obecnie w Polsce funkcjonują tysiące różnego rodzaju podmiotów gospodarczych. Nowe ustawy: restrukturyzacyjna i upadłościowa, które weszły w życie w 2016 roku, są na tyle przyjazne dla przedsiębiorcy, że liczba zakładanych firm stale rośnie. Część z nich jednak upada.

W kategorii: ABC Upadłości

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej a komornik

24 lipca 2019

Upadłość konsumencka a komornik

Konsumenci borykający się z niewypłacalnością finansową, nad którymi wisi widmo egzekucji komorniczej, powinni być świadomi najważniejszej zalety jaką daje upadłość konsumencka. Z dniem wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu wobec dłużnika upadłości konsumenckiej, wszystkie postępowania egzekucyjne wszczęte przed ogłoszeniem upadłości ulegają zawieszeniu, natomiast po uprawomocnieniu się tego postanowienia zostają umorzone. Jest to efekt głównego celu jaki wynika z upadłości konsumenckiej, czyli całkowitego uwolnienie dłużnika od jego długów. Można nawet uznać, że upadły konsument jest w pewien sposób chroniony, ponieważ uniemożliwia wszczęcie nowych egzekucji wobec wierzytelności objętych postępowaniem upadłościowym.

W kategorii: ABC Upadłości

Upadłość konsumencka w Polsce dla dłużników zamieszkałych za granicą

22 lipca 2019

Upadłość konsumencka w Polsce dla dłużników zamieszkałych za granicą

Wyjazd na stałe za granice to zawsze trudna decyzja. Tym bardziej, że powód jest niemal zawsze ten sam: chęć ułożenia sobie bardziej stabilnego i lepszego finansowo życia. Wśród emigrantów znajdują się również i takie osoby, które uciekają przed wierzycielami. Są przekonani, że jak ukryją się na pewien czas za granicą, to wierzyciele zrezygnują z dochodzenia swoich wierzytelności. Niestety ucieczka może okazać się bezcelowa, a nawet pogorszyć sprawę. W niektórych przypadkach może to spowodować naliczenie bardzo wysokich odsetek, które tylko pogłębią trudną sytuację finansową niewypłacalnego konsumenta. Po początkowym spokojnym okresie na obczyźnie wierzyciele mogą upomnieć się o swoje pieniądze nawet jeśli zadłużony przebywa na terenie innego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej.

W kategorii: ABC Upadłości, Norwegia, Szkocja, UK, Zagranica

Upadłość konsumencka a kategorie wierzytelności

20 lipca 2019

Upadłość konsumencka a kategorie wierzytelności

Postępowanie upadłościowe ma oczywiście na celu umożliwienie dłużnikowi wyjście z długów, ale i zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Odbywa się to najczęściej poprzez spieniężenie majątku dłużnika. Warto jednak pamiętać, że majątek dłużnika może nie wystarczyć na zaspokojenie roszczeń wszystkich wierzycieli. Jak w takim razie jest ustalana kolejność spłaty? Którzy wierzyciele otrzymują środki w pierwszej kolejności? Odbywa się to na podstawie kategorii wierzytelności. Dlatego wierzyciele oraz sami dłużnicy powinni zapoznać się z kategoriami wierzytelności obowiązującymi w postępowaniach upadłościowych.

W kategorii: ABC Upadłości

Hipoteka a upadłość konsumencka

18 lipca 2019

Hipoteka a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka to postępowanie dedykowane niewypłacalnym konsumentom. Dzięki konsumenckiemu postępowaniu upadłościowemu mają oni szansę na uzyskanie oddłużenia i powrót do ustabilizowanego, w zakresie finansów, życia. Jednak zanim dojdzie do ogłoszenia postanowienia, w którym sąd umarza zobowiązania upadłego, powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości, mają miejsce czynności ukierunkowane na to, aby dłużnik pokrył jak największą część swoich zaległych zobowiązań. Jedną z nich jest likwidacja majątku zadłużonego konsumenta.

W kategorii: ABC Upadłości

Wszystko, co ważne o upadłości konsumenckiej, czyli 15 pytań o bankructwo

16 lipca 2019

Wszystko, co ważne o upadłości konsumenckiej, czyli 15 pytań o bankructwo

Życie na kredyt nie jest dziś niczym dziwnym ani nagannym. Większość z konsumentów korzysta z ofert banków i firm pożyczkowych, posiada kartę kredytową czy debetową. Kupujemy na raty, pożyczamy i realizujemy swoje plany. Dopóki wszystko układa się dobrze, spłaty dokonywane są regularnie i kredyt powoli się zmniejsza, nie myślimy, że może być przyczyną kłopotów. Czasem wystarczy jednak niewielkie potknięcie, zdarzenie losowe, na które nie mamy wpływu i wszystko się zmienia. Zadłużenie, kłopoty ze spłatą, niewypłacalność. To hasła, które kojarzą się z dużymi problemami. I tak właśnie jest. Jednak, jak z każdego kłopotu można znaleźć wyjście, tak i dla osób niewypłacalnych, które wpadły w spiralę długów jest ratunek.

W kategorii: ABC Upadłości, Bankructwo

Niezarejestrowana działalność gospodarcza a upadłość konsumencka

15 lipca 2019

Niezarejestrowana działalność gospodarcza a upadłość konsumencka

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców. Brak rejestracji w CEIDG to wykroczenie, które może zostać surowo ukarane – grzywną bądź ograniczeniem wolności. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca nie dopełnia formalności i nie zgłasza swojej firmy do wspomnianego rejestru, mimo to podejmuje jednak współpracę z kontrahentami, sprzedaje usługi bądź towary i czerpie z tego finansowe korzyści.

W kategorii: ABC Upadłości

Przedawnienie długów – jak i kiedy następuje?

10 lipca 2019

Przedawnienie długów – jak i kiedy następuje?

Postarać się o dług jest wyjątkowo łatwo, gorzej jednak, gdy chcemy się go pozbyć, tu trzeba już wysilić się bardziej. Dłużników ucieszy zapewne fakt, że niektóre długi ulegają przedawnieniu, co dosłownie oznacza, że po określonym ustawowo czasie można uchylić się od ich spełnienia. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że długi mają także swój termin ważności, po upływie którego przestają „obowiązywać”. To kolokwialne stwierdzenie, które zapewne trafia do przekonania wielu osób wpadających z taką łatwością w spiralę zadłużenia. Jak jednak wygląda to od strony prawnej? Na jakiej podstawie możemy pozwalać sobie na „terminowanie” długów?

W kategorii: ABC Upadłości

Upadłość konsumencka a zgoda współmałżonka

29 czerwca 2019

Czy współmałżonek musi wyrazić zgodę na upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka jednego z małżonków często oznacza upadłość całej rodziny. Dotyczy to tych sytuacji, kiedy tylko jeden z małżonków pracuje zawodowo, a drugi pozostaje na jego utrzymaniu. Polskie prawo przewiduje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez jednego lub oboje małżonków. Jak to wygląda od strony formalnej i majątkowej?

W kategorii: ABC Upadłości

Jak to działa – plan spłaty wierzycieli

27 czerwca 2019

NA CZYM POLEGA I JAK DZIAŁA PLAN SPŁATY WIERZYCIELI?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób niebędących przedsiębiorcami, które popadły w zadłużenie. Jednym z ostatnich etapów oddłużania poprzez upadłość konsumencką jest plan spłaty wierzycieli. Na czym polega? Kto się nim zajmuje? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym odpowiemy na te i inne pytania związane z zagadnieniem planu spłaty wierzycieli.

W kategorii: ABC Upadłości, Wnioski i porady

Powody oddalenia wniosku upadłościowego

24 czerwca 2019

Przesłanki za oddaleniem wniosku upadłościowego

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej można traktować w kategorii przywilejów, bowiem nie każdy niewypłacalny konsument znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej może z niej skorzystać. Wniosek może z wielu względów zostać oddalony. Powodem mogą być trzy kategorie przesłanek: winy, zachowań dłużnika oraz nieprawdziwych wyjaśnień.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Upadłość i terminy, ile mam czasu?

22 czerwca 2019

Ile mam czasu zanim będę zmuszony ogłosić upadłość

Zanim przedsiębiorca uzna, że nie pozostało mu już nic innego jak ogłosić upadłość, powinien najpierw wyczerpać inne sposoby na uratowanie swojej firmy. Widmo upadłości powinien odsunąć jak najdalej w czasie, a zacząć od działań restrukturyzacyjnych. Tym bardziej, że upadłość – nawet jeśli nie oznacza końca firmy, kojarzy się z porażką. Wielu klientów, kontrahentów czy nawet pracowników, na wieść o postępowaniu upadłościowym firmy nie będzie chciało za bardzo z nią współpracować w obawie, że niedługo zostanie zamknięta. Nawet jeśli nie będzie to prawdą. Dlatego tak ważne jest odwleczenie procesu upadłościowego w czasie na tak długo, jak to tylko będzie możliwe. A pomóc w tym może właśnie restrukturyzacja.

W kategorii: ABC Upadłości

Test prywatnego wierzyciela – czym jest i na czym polega?

11 czerwca 2019

Test prywatnego wierzyciela – czym jest i na czym polega

Z testem prywatnego wierzyciela mamy do czynienia w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Jest to jeden z podstawowych elementów planu restrukturyzacyjnego, który służy ocenie, czy pomoc udzielona dłużnikowi w trakcie restrukturyzacji będzie pomocą publiczną. Należy całościowo przyjrzeć się wsparciu, które ma zostać udzielone przedsiębiorcy i odrębnie ocenić pomoc udzielaną przez podmiot publicznoprawny. W tym celu przeprowadza się tzw. test prywatnego wierzyciela, który jest porównaniem postawy wierzyciela publicznego z postawą wierzyciela prywatnego kierującego się zazwyczaj interesem własnym.

W kategorii: ABC Upadłości, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

  • « Poprzednia strona
  • 1
  • …
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • …
  • 12
  • Następna strona »

Kilka słów o nas:

Opisujemy procedurę upadłości konsumenckiej, historie ludzi, doradzamy jak rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

Zamów na stronie bezpłatną rozmowę z Kancelarią RIO, by porozmawiać o swojej sytuacji – możliwościach ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji.  Zespół Kancelarii tworzy wielu specjalistów – w tym prawników, doradców indywidualnych a także ekspertów od finansów.

Kategorie artykułów:

  • ABC Upadłości
  • Wnioski i porady
  • Życie po upadłości
  • FAQ
  • Wyjście z długów
  • Bankructwo
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
  • Czyszczenie BIK

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

od dnia 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (dalej zwane – „RODO”), którego przedmiotem jest ochrona Twoich danych osobowych.

W związku z tym pragniemy Cię poinformować, że w ramach prowadzenia naszej strony internetowej korzystamy z wielu technologii służących zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych, także związanych z plikami „cookie”.


Deprecated: Korzystanie z genesis_footer_creds_text uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.1.0! Zamiast tego użyj genesis_pre_get_option_footer_text. This filter is no longer supported. You can now modify your footer text using the Theme Settings. in /www/upadlosckonsumencka_www/www/spiralazadluzenia.pl/wp-includes/functions.php on line 5234

© 2023 · Spirala zadłużenia · Polityka prywatności