Do czasu całkowitego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej można korzystać z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Anglii lub Walii. Wielu Polaków, zwłaszcza tych, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich, decyduje się na to z uwagi na mniej skomplikowaną, krótszą niż w kraju i bardziej przyjazną dla dłużnika procedurę. Przed podjęciem decyzji warto jednak zapoznać się z sytuacjami, które mogą być dla dłużnika kłopotliwe, a niekiedy uniemożliwić przeprowadzenie postępowania upadłościowego.
Upadłość konsumencka w Szwecji
Szwedzkie prawo upadłościowe wobec osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, przewiduje dwie formy postępowania: upadłość oraz restrukturyzację zadłużenia. Szczegółowe regulacje omawia art. 86 ust. 1 znowelizowanego Rozporządzenia o Niewypłacalności (insolvensforördning).
Zdążyć przed Brexitem
Do Anglii po upadłość konsumencką
Niegdyś Wyspy Brytyjskie kojarzyły nam się z możliwością szybkiego znalezienia dobrze płatnej pracy. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej bardzo wielu rodaków znalazło tam godziwe zatrudnienie bądź założyło własne firmy. Dziś Polacy wyjeżdżają do Anglii nie tylko w celach zarobkowych; coraz więcej wyjazdów związanych jest z ogłoszeniem upadłości.
Upadłość konsumencka w Irlandii
Postępowanie upadłościowe konsumenckie wszczynane jest wobec osoby, która nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań w całości lub w części. Dotyczy zarówno zobowiązań zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych. Celem postępowania jest sprawiedliwy podział aktywów dłużnika pomiędzy wierzycielami, a odbywa się on za pośrednictwem urzędnika Insolvency Service of Ireland (ISI), będącego odpowiednikiem syndyka masy upadłościowej.
Jak przeprowadzić upadłość konsumencką w Niemczech?
Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Republice Federalnej Niemiec została wprowadzona w 1999 roku. Wcześniej bankructwo było możliwe jedynie w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH). Inne podmioty gospodarcze mogły złożyć oświadczenie o niewypłacalności z tytułu utraty majątku. Oświadczenie takie miało moc prawną przysięgi. Od roku 1999 wszystkie podmioty zostały zrównane pod względem ogłoszenia upadłości, a przepisy były kilkakrotnie nowelizowane.
Upadłość konsumencka w Hiszpanii
W Królestwie Hiszpanii obowiązuje ustawa upadłościowa z 9 lipca 2003 roku, znowelizowana w 2013 roku. Obowiązuje ona zarówno w sprawach upadłościowych przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1346/2000, ma ona zastosowanie także do zadłużonych firm i obywateli polskich.
Zanim ogłosisz upadłość konsumencką
Jak poradzić sobie z zadłużeniem w Norwegii?
Norweski system windykacyjny uważany jest w Europie za jeden z najbardziej skutecznych, ale i najbardziej uciążliwych dla dłużnika. Znalezienie się w norweskim rejestrze długów oznacza spore niedogodności, a niekiedy i nieprzyjemności dla osoby zadłużonej, zaś opłaty windykacyjne są bardzo wysokie. Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jest jednak wyjściem ostatecznym, gdyż wiąże się z długotrwałymi konsekwencjami. Jak ustrzec się przed kłopotami?
Upadłość konsumencka w Holandii
W Holandii istnieje kilka form postępowania upadłościowego przed sądem. Osoby fizyczne najczęściej korzystają z upadłości i restrukturyzacji zadłużenia. Dostępne są również dla obywateli Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
COMI – podstawa złożenia wniosku o upadłość konsumencką w Anglii i Walii
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr 1346/2000 określa właściwość sądu, w którym dłużnik winien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Niezależnie od obywatelstwa dłużnika, jest to sąd tego kraju członkowskiego, w którym znajduje się COMI dłużnika.
Upadłość konsumencka – w Anglii czy w Polsce?
Współczesna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, choć systematycznie się poprawia, wciąż jest dość daleka od ideału. Rynek pracy nie jest tak stabilny, jak oczekuje tego segment społeczeństwa w wieku produkcyjnym. Dziś coraz rzadziej spotyka się osoby, które pracują wiele lat w tej samej firmie, poznając ją od najniższych stanowisk i stopniowo awansując, osiągając wraz z doświadczeniem coraz wyższe stanowiska i zarobki.
Upadłość konsumencka w Republice Czeskiej
Postępowanie upadłościowe w Czechach regulują przepisy ustawy nr 182/2006 w sprawie postępowania upadłościowego i niewypłacalności popartej ustawą nr 99/1963 – kodeks postępowania cywilnego (Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád). Innym ważnym aktem prawnym jest ustawa nr 312/2006 o syndykach masy upadłościowej, ustalająca zakres kompetencji i odpowiedzialności syndyka (Zákon č. 312/2006 Sb., o insolvenčních správcích).
Upadłość w Norwegii – postępowanie ugodowe
Postępowanie ugodowe może wszcząć sąd na wniosek dłużnika, który wykaże, że wprawdzie jest niewypłacalny, ale jego ugoda z wierzycielami jest możliwa.
Upadłość konsumencka w Estonii
Ustawodawstwo Estonii przewiduje trzy rodzaje postępowania upadłościowego: upadłość, postępowanie restrukturyzacyjne i postępowanie naprawcze. To ostatnie ma zastosowanie jedynie do przedsiębiorstw, natomiast dwa pierwsze mogą być stosowane wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej w Norwegii
Dłużnik upadły w praktyce zostaje odsunięty na margines. Mimo to jest zobowiązany do współpracy z sądem, zachowując uprawnienia strony. Po zamknięciu postępowania upadły dłużnik zachowuje status zobowiązanego, a ponoszone przez niego konsekwencje mogą być dotkliwe.
Jaki majątek zachowa upadły dłużnik w Anglii?
Upadłość konsumencka w Anglii ma z oczywistych powodów znacznie dłuższą historię niż w Polsce, dlatego inne są również standardy w podejściu do dłużnika. Warto wiedzieć, jakie mienie zachowa upadły dłużnik bez obaw, że kiedykolwiek zostanie mu odebrane.