Z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19) wielu przedsiębiorców szuka rozwiązania jak zachować firmę i uchronić miejsca pracy. Kluczem do przetrwania przez przedsiębiorców kryzysu wywołanego COVID-19 jest zachowanie płynności i uniknięcie upadłości.
Praktyczne porady i wnioski w ogłoszeniu upadłości
Artykuły umieszczone we Wnioskach i poradach powstały między innymi z myślą o ludziach, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i w natłoku zmartwień mogą zapomnieć o ważnych z punku widzenia prawa upadłościowego kwestiach. Omawiane treści dotyczą bliskiego wielu obywatelom, w tym emerytom, tematu zadłużenia i dają nadzieję, że można się od niego uwolnić. Wskazują jakie warunki kwalifikują dłużnika do tego, że może się on ubiegać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dotykają także pobocznych, ale nie mniej istotnych zagadnień upadłości konsumenckiej, takich jak: obowiązek alimentacyjny upadłego czy możliwość umorzenia zobowiązań wobec ZUS-u. Podkreślają wagę podawania we wniosku jedynie prawdziwych informacji. Przestrzegają przed konsekwencjami zabronionych działań, a także zwracają uwagę na to, jak wiele można zyskać zawierzając swoją sprawę specjalistom.
Spłacanie długów a zachowanie majątku
Problematyka zaciągania oraz spłacania zadłużenia pozostaje nie tylko kwestią indywidualną dłużnika i jego majątku, ale jest przede wszystkim sprawą wszystkich członków rodziny, w tym także ich składników majątku.
Gdy spotykamy się z problemem rosnącego zadłużenia i braku możliwości spłaty długów, dociera do nas fakt ryzyka egzekucji ze zgromadzonego majątku, co może doprowadzić do bankructwa.
Przedawnienia roszczeń – o tym WARTO WIEDZIEĆ
- bardzo istotną kwestią w przedmiocie zarówno żądania jak i spełniania roszczeń majątkowych jest sprawa ich przedawnienia.
- Ogólna reguła prawa cywilnego stanowi, że roszczenia majątkowe, poza wyjątkami uwzględnionymi w ustawie, ulegają przedawnieniu. Regulacje dotyczące przedawnień znajdziemy w zapisach kodeksu cywilnego, w jego części ogólnej, a także w części dotyczącej poszczególnych umów, np. umowy o dzieło, gdzie termin przedawnienia jest uregulowany w sposób szczególny.
Jak odzyskać pieniądze w przypadku bezskutecznej egzekucji?
Wierzyciel, którego należność nie zostaje zaspokojona przez dłużnika w sposób polubowny – decyduje się na wszczęcie egzekucji komorniczej.
Wszczęcie egzekucji przez komornika = nadzieja i szansa na odzyskanie należności przez wierzyciela!
Windykator to nie komornik!
Osoby posiadające długi, bardzo często mają do czynienia z windykatorami. W większości przypadków dłużnicy uważają, że windykator jest po prostu komornikiem, a cały proces windykacji to nic innego jak tocząca się egzekucja. To częsty błąd – należy bowiem odróżnić windykatora i proces windykacji od komornika i prowadzonej przez niego egzekucji.
Co w praktyce oznacza upadłość?
Jedną z wielu konsekwencji ogłoszenia upadłości jest sytuacja zawieszenia postępowania sądowego.
Zawieszenie oznacza czasowe wstrzymanie części lub całego postępowania. Najczęściej jest to krok uzasadniony określonymi w ustawie zdarzeniami, które uniemożliwiają podjęcie czynności procesowych przez np. którąś ze stron postępowania. Do takich zaliczamy właśnie upadłość podmiotu, biorącego udział w postępowaniu. Kwestię tę regulują przepisy procedury cywilnej, czyli kodeksu postępowania cywilnego. Na podstawie art. 174 § 1 k.p.c.:
Pamiętaj – upadłość upadłości nie równa!
Najważniejsze różnice:
- upadłości KONSUMENTA dotyczy osoby fizycznej (zwana też upadłością konsumencką), która nie prowadzi działalności gospodarczej.
-W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenta nie ma warunku, by posiadał majątek ani też miał dwóch wierzycieli. Co ważne, tylko upadły konsument ma ten przywilej, że z likwidacji jego nieruchomości wydzielana jest kwota na czynsz najmu lokalu mieszkalnego. - upadłość PRZEDSIĘBIORCY czyli osoby fizycznej wpisanej do rejestru przedsiębiorców (CEIDG).
-Przysługuje mu znacznie mniej praw niż upadłemu konsumentowi. Przedsiębiorca ma prawny obowiązek złożenia wniosku w określonym terminie. Termin ten jest bardzo restrykcyjny, jest to 30 dni od momentu stwierdzenia stanu niewypłacalności.Aby można było ten termin zachować wymaga się od przedsiębiorcy szczególnej dbałości w analizie sytuacji jego przedsiębiorstwa. W przeciwnym razie może zostać obłożony sankcją odszkodowawczą. Ponadto postępowanie upadłościowe przedsiębiorców ma charakter windykacyjny. Jego celem jest spłacenie w możliwie jak największym stopniu wszystkich wierzycieli.
-Podstawowym warunkiem pozwalającym ogłosić upadłość przedsiębiorcy jest jego majątek. W przypadku jego braku, sąd może oddalić wniosek przedsiębiorcy. Kolejnym warunkiem jest wymagana liczba wierzycieli. Musi ich być minimum dwóch. W przypadku upadłości przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną – jego mieszkanie lub dom podlegają ogólnym zasadom likwidacji. A jego potrzeby mieszkaniowe nie są w ogóle uwzględniane w postępowaniu.
Długi zostaw za sobą!
Obecnie obserwujemy, że coraz więcej osób – w różnym wieku i o różnej płci -zadłuża się, żyje w świecie pozornie wygodnego „wiecznego debetu”. Pożyczamy na potęgę: a to na Święta, na niezapomniane wakacje czy wyprzedaże, obok których nie umiemy przejść obojętnie.
Majątek w upadłości
Istotną kwestią w postępowaniu o ogłoszenie upadłości jest ujawnienie wszystkich składników majątkowych dłużnika. Nie pozostawia wątpliwości, że chodzi o taki majątek, którego właścicielem jest dłużnik. Pojawia się zatem pytanie:
- CO Z MAJĄTKIEM WSPÓLNYM MAŁŻONKÓW?
Kiedy sąd może oddalić wniosek upadłościowy?
Utrata zdolności do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych, zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe, stanowi podstawę do ogłoszenia upadłości zarówno podmiotu gospodarczego, jak i osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Jednak nie zawsze upadłość zostanie ogłoszona; istnieją sytuacje, kiedy zarówno wobec przedsiębiorcy, jak i osoby fizycznej, wniosek o ogłoszenie upadłości zostanie przez sąd oddalony.
Wszystko o Amber Gold – spotkania dla poszkodowanych
Zainwestowałeś oszczędności życia i stałeś się bankrutem? Myślałeś, że zadbasz o spokojną emeryturę, a pozostałeś z długami?
Jakie grożą konsekwencje zawarcia nieprawdziwych danych we wniosku upadłościowym?
Pierwszy krok – wniosek
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości to jeden z pierwszych kroków na drodze do oddłużenia. To bardzo ważny aspekt całej procedury – zarówno dla konsumenta, jak i osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Przedsiębiorca ma prawny obowiązek złożyć wniosek o upadłość w terminie 30 dni od momentu zaistnienia niewypłacalności. Co prawda, na konsumencie nie ciąży taka odpowiedzialność, jednak to, w jaki sposób sporządzi wniosek, w dużej mierze będzie warunkowało ogłoszenie upadłości. Ustawa Prawo upadłościowe wyraźnie wskazuje, jakie dane powinny zostać zawarte we wniosku. Pismo powinno zawierać m.in. wszystkie zobowiązania wraz z datami ich powstania. Nie wolno tutaj pominąć żadnego długu, nawet tego, który powstał już w stanie niewypłacalności. Przedstawienie we wniosku nieprawdziwych informacji, np. pominięcie jakiegoś zobowiązania, może mieć negatywne skutki, które również zostały określone w ustawie. Do najważniejszych można zaliczyć: oddalenie przez sąd wniosku, umorzenie postępowania upadłościowego, odpowiedzialność karną czy problemy z ogłoszeniem upadłości w przyszłości.
Rosnące zadłużenie problemem psychologicznym społeczeństwa
Wpaść w pętlę zadłużenia jest we współczesnym świecie niezwykle łatwo. Jest to palący problem,gdyż następstwa rosnącego zadłużenia są wielkoobszarowe i złożone. Dotykają, co oczywiste, samych zadłużonych, ale także ich rodziny. Brak regularnych spłat rat pożyczek lub kredytów oznacza nasilone kontakty ze strony wierzycieli, firm windykacyjnych i komorników. Zadłużonym osobom towarzyszy często chroniczny strach i niepokój o własną przyszłość. Obok konsekwencji związanych z finansami takimi jak: naliczanie, powiększających zadłużenie, odsetek i opłat za opóźnienie w spłacie, zajęcie wynagrodzenia czy sprzedaż majątku w ramach licytacji komorniczej, część dłużników dotykają problemy psychologiczne ściśle związane z sytuacją materialną w jakiej się znajdują.
Jak to działa – plan spłaty wierzycieli
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób niebędących przedsiębiorcami, które popadły w zadłużenie. Jednym z ostatnich etapów oddłużania poprzez upadłość konsumencką jest plan spłaty wierzycieli. Na czym polega? Kto się nim zajmuje? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu, w którym odpowiemy na te i inne pytania związane z zagadnieniem planu spłaty wierzycieli.
Jaką część wynagrodzenia z umowy o dzieło może zająć syndyk oraz komornik?
Wielu zadłużonych konsumentów martwi się o wysokość swoich zarobków w razie podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obawiają się, że syndyk będzie pobierał im znaczną część wynagrodzenia, przez co ich standard życia i tak nie ulegnie poprawie.