Stale wzrasta liczba wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, składanych przez niewypłacalnych dłużników do sądu. Rośnie przeto liczba ogłaszanych upadłości, bowiem sądy na ogół rozpatrują te wnioski pozytywnie. Pozostaje jednak wiele niespłaconych i umorzonych zobowiązań. Jakie możliwości zaskarżenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnika ma niezaspokojony wierzyciel?
Jaką część wynagrodzenia z umowy o dzieło może zająć syndyk?
By ogłosić upadłość konsumencką, nieodzowne jest złożenie przez dłużnika wniosku do sądu. Obowiązkiem konsumenta-dłużnika jest wymienienie we wniosku i późniejsze wskazanie syndykowi składników swojego majątku. Do masy upadłości nie wchodzą wszystkie składniki majątku. Pod uwagę brane są tylko te, które posiadają faktyczną wartość rynkową i są możliwe do zbycia. Majątek podlegający zajęciu (głównie domy, mieszkania, działki rekreacyjne, samochody) wchodzi do masy upadłościowej i zostaje przeznaczony na proporcjonalną spłatę wierzytelności. Wynagrodzenie za pracę to część majątku, która wchodzi w skład masy upadłości. Przepisy regulują, jaka jego część może być przeznaczona na spłatę długów.
Czy świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń podlegają zajęciu przez syndyka?
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nazywany jest kolokwialnie „socjalem w firmie”. Pomimo tego, że jest on dostępny w każdej firmie zatrudniającej minimum 50 etatowych pracowników, to młodsze pokolenie, które wkroczyło na rynek w ostatnich latach, z pewnością nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. W dużym uproszczeniu są to po prostu środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Środki finansowe pochodzą z odpisów, których wysokość jest ściśle określona w ustawie.
Upadłość konsumencka. Czym jest i jak powstaje lista wierzytelności?
W toku postępowania upadłościowego lista wierzytelności jest najważniejszym z dokumentów, które sporządza syndyk masy upadłościowej. Jest zasadniczym warunkiem skutecznego zakończenia postępowania, ponadto określa liczbę uczestniczących w nim wierzycieli – podmiotów uprawnionych do udziału w podziale środków, jakie zostaną uzyskane z likwidacji masy upadłościowej.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką?
Wniosek o upadłość konsumencką to najważniejszy element całego postępowania. Na jego podstawie sąd będzie decydował o dalszych losach dłużnika. Jeżeli zostanie przygotowany zbyt opieszale, to może zostać odrzucony przez sąd i całe postępowanie oddłużające skończy się już na tym etapie. Dlatego zanim zadłużony konsument zacznie przygotowywać wniosek powinien najpierw odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.
Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?
Zadłużony i niewypłacalny konsument poszukujący ratunku dla swoich kulejących spraw finansowych w postępowaniu upadłościowym, powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Postępowanie upadłościowe charakteryzuje bowiem przewlekłość. Warto w takim razie przygotować się na żmudny i długi proces. Może on trwać nawet od dwóch do trzech lat.
Jaką część wynagrodzenia może zająć syndyk?
Z dniem ogłoszenia upadłości, majątek dłużnika staje się tzw. masą upadłości. To właśnie z masy upadłości zaspokajane są roszczenia wierzycieli i koszty postępowania. Masę upadłości tworzy majątek dłużnika należący do niego w chwili ogłoszenia upadłości oraz ten nabyty przez upadłego w trakcie trwania postępowania upadłościowego. Składową masy upadłości jest również wynagrodzenie za pracę jakie otrzymuje dłużnik, jednak tylko w części podlegającej zajęciu.
Czy współmałżonek musi wyrazić zgodę na upadłość konsumencką?
Wniosek o upadłość konsumencką małżonkowie mogą złożyć równolegle (na dwóch oddzielnych wnioskach) lub każde z osobna. Co ważne, do złożenia wniosku o upadłość nie jest konieczna zgoda współmałżonka. W momencie ogłoszenia upadłości pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Niesie to ze sobą szereg dalszych konsekwencji, jak choćby niemożność dysponowania przez małżonków zgromadzonym przez nich majątkiem. Wchodzące w skład masy upadłości dobra zgromadzone przez małżeństwo posłużą w toku postępowania upadłościowego, zaspokojeniu wierzycieli.
Jaką część wynagrodzenia z umowy zlecenia może zająć syndyk?
Podstawowym zadaniem syndyka w postępowaniu upadłościowym jest spieniężenie majątku osoby upadłej. Oznacza to, że wraz z ogłoszeniem upadłości przez sąd, syndyk przejmuje kontrolę nad tym majątkiem, który wchodzi do masy upadłościowej. A następnie dokonuje likwidacji majątku, aby pokryć roszczenia wierzycieli.
Upadłość konsumencka osoby uzależnionej od alkoholu
Być może trudno uwierzyć w to, że osoba uzależniona od alkoholu, która jednocześnie jest poważnie zadłużona, może uzyskać umorzenie zaległych wierzytelności w ramach konsumenckiego postępowania upadłościowego. Takie oddłużenie jest realne, jednak istotą sprawy jest to, czy dłużnik jest zdiagnozowany jako cierpiący na przewlekły alkoholizm oraz czy podjął leczenie.
Upadłość konsumencka. Czy można zaskarżyć listę wierzytelności?
Upadłość konsumencka daje możliwość oddłużenia. Jest to prawo, z którego może skorzystać każdy dłużnik będący osobą fizyczną. Postępowanie upadłościowe wiąże się w dużej mierze z działalnością syndyka, który m.in. tworzy listę wierzytelności, to jest – spis zadłużeń konsumenta. Czy dłużnik lub wierzyciel może nie zgodzić się z zaproponowanym przez syndyka katalogiem?
Restrukturyzacja firmy transportowej
Restrukturyzacja to proces, który polega na przywróceniu przedsiębiorstwu płynności w spłacaniu jego zobowiązań finansowych. Choć każda firma w potrzebie może skorzystać z takiego rozwiązania, w przypadku branży transportowej restrukturyzacja może okazać się szczególnie przydatna. Dlaczego?
Czy syndyk – a potem sędzia komisarz – może zmienić plan spłaty?
Plan spłaty to spis zobowiązań upadłego konsumenta wobec wierzycieli, którzy nie zostali zaspokojeni z masy upadłości przeznaczonej do likwidacji w toku postępowania upadłościowego. Celem planu spłaty jest ustalenie w jakim zakresie i okresie czasu upadły musi spłacać zadłużenie pozostałe po likwidacji majątku. Realizacja planu spłaty może trwać nie dłużej niż 36 miesięcy, bez względu na wysokość zadłużenia oraz możliwości finansowe upadłego. Termin ten został zdefiniowany w Prawie Upadłościowym i co do zasady jest nieprzekraczalny. A to dlatego, że wbrew pozorom, w planie realizacji nie zawsze chodzi o całkowitą spłatę wszystkich zobowiązań. Plan spłaty ma mieć charakter bardziej wychowawczy i uświadamiający upadłego.
Czy kary umowne, które mają przedsiębiorcy, oddłuża się?
Z karami umownymi zapoznany jest niemal każdy przedsiębiorca, który kiedykolwiek podpisywał jakąś umowę. Pozwalają one w wypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań niepieniężnych przez dłużnika dochodzenie od niego przez wierzyciela określonej sumy pieniężnej. Oznacza to, że korzystniej jest wykonywać umowy lub spełniać określone umową świadczenia.
W przeciwnym razie odpowiedzialność dłużnika z powodu wyrządzenia szkody niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania może doprowadzić do przyznania odszkodowania, w wysokości poniesionej szkody lub uwzględnienia kary umownej, jeśli była przewidziana w umowie stron.
Czy sąd może znieść karę umowną?
Zgodnie z przepisem art. 130 p.u. sędzia-komisarz na wniosek syndyka uznaje za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości w całości lub części kary umowne zastrzeżone przed ogłoszeniem upadłości na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika, jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane przez upadłego lub jeżeli kara umowna jest rażąco wygórowana. Co ważne, sąd może również zmniejszyć wysokość kary umownej jeżeli jest ona stanowczo za wysoka.. Z tym, że jak wynika z przepisu art. 484 § 2 k.c. sąd jest uprawniony jedynie do zmniejszenia wartości ustalonej przez strony kary. Niemożliwa jest natomiast możliwość ingerowania w inny sposób w świadczenie kary kontraktowej (np. przez zamianę na inne świadczenie, rozłożenie na raty lub zmianę terminu zapłaty).
Niejednoznaczne określony jest jednak fakt czy sąd może w drodze miarkowania zmniejszyć zastrzeżoną karę umowną do zera. Głosy w tej kwestii są podzielone. Przeciwnicy tego poglądu twierdzą, że miarkowanie nie może prowadzić do zniesienia całej kary umownej. Jest to bowiem instrument o charakterze wyjątkowym, a tak daleko idąca redukcja kary umownej prowadziłaby do całkowitego pominięcia represyjnej funkcji jaką ma pełnić. Z kolei zwolennicy dopuszczalności całkowitego odstąpienia od kary umownej na podstawie unormowania wskazują, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby sąd mógł zmiarkować karę umowną nawet do zera, jeśli będą za tym przemawiać szczególne okoliczności, np. jeśli uzna, że kara umowna zredukowania do choćby najniższej wysokości będzie nadal rażąco wygórowana.
Kary umowne w upadłości przedsiębiorcy
W przypadku postępowania upadłościowego przepis art. 130a p.u. upoważnia sędziego – komisarzowi do zwolnienia syndyka masy upadłości z obowiązku zapłaty w całości lub części kary umownej zastrzeżonej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. W praktyce polega to na podziale kar umownych w oparciu o wysokość relacji między ustaloną przez strony karą umowną a roszczeniem o naprawienie szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.
Co to jest sanacja?
Kryzys finansowy i realne zagrożenie niewypłacalnością, są znane wielu przedsiębiorcom. Ogłoszenie upadłości- będące rozwiązaniem dla już pogrążonych w niewypłacalności dłużników, to nie jedyna koncepcja jaką warto rozważyć w obliczu problemów z utrzymaniem płynności finansowej i zbliżającej się w szybkim tempie wizji bankructwa. Kierując się potrzebą ograniczenia liczby postępowań upadłościowych, które rzadko wiązały się ze skutecznym zaspokojeniem roszczeń wierzycieli, ustawodawca opracował i wprowadził w życie nowe narzędzia opisane w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Ustawa została wprowadzona 1 stycznia 2016 r. i dotyczy postępowań restrukturyzacyjnych. Jednym z nich jest postępowanie sanacyjne, którego przeprowadzenie łączy w sobie dwa główne cele- restrukturyzację przedsiębiorstwa oraz ochronę wierzycieli.