Spirala zadłużenia

  • Email
  • Facebook
  • Pinterest
  • Twitter
  • YouTube
  • Strona główna
  • ABC Upadłości
    • Słownik upadłości
    • FAQ
  • Wnioski i porady
  • Bankructwo
  • Wyjście z długów
    • Życie po upadłości
    • Historie lokalnych upadłości
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
    • Norwegia
    • UK
  • Czyszczenie BIK
  • Kontakt
Jesteś w: Strona główna / FAQ

Na czym polega głosowanie wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym?

14 czerwca 2019

Na czym polega głosowanie wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Postępowanie restrukturyzacyjne ma na celu uniknięcie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, poprzez wdrożenie działań naprawczych, umożliwiających powrót do płynności finansowej. Restrukturyzacja jest rozwiązaniem dobrym nie tylko dla przedsiębiorcy, który zmaga się z kłopotami finansowymi, ale również dla wierzycieli, którzy dochodzą swoich praw, czyli odzyskania należności. Dobry plan restrukturyzacyjny, możliwy do przeprowadzenia, gwarantuje przetrwanie przedsiębiorstwa, spłatę zobowiązań, a bardzo często również daleko idące korzystne zmiany w sposobie zarządzania przedsiębiorstwem, które mogą zapobiec podobnym problemom w przyszłości. W postępowaniu restrukturyzacyjnym pojawia się zarządca lub nadzorca sądowy, a także zgromadzenie wierzycieli i rada wierzycieli.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Czy można oddłużyć kary umowne, które mają przedsiębiorcy?

13 czerwca 2019

Czy można oddłużyć kary umowne, które mają przedsiębiorcy

Kara umowna ma bardzo duże znaczenie dla stron umowy. Dlaczego? Przede wszystkim stanowi zabezpieczenie na wypadek niewywiązania się z zobowiązania lub nienależytego jego wykonania. Z drugiej strony jest swego rodzaju „straszakiem” przed konsekwencjami spowodowanymi niewłaściwym wykonaniem obowiązku nałożonego umową lub jego zaniechaniem. Funkcję tę można określić jako „stymulującą”, „zachęcającą” do należytego wywiązania się z zawartej umowy. Kara umowna ma na celu zapewnienie stronie poszkodowanej naprawę zaniedbania, niedopełnienia obowiązków, a jej podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie wierzycielowi zryczałtowanego odszkodowania.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Restrukturyzacja. Kto to jest nadzorca sądowy?

10 czerwca 2019

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to sposób na wyjście firmy z kryzysu, metoda na jego ocalenie przed upadłością. Co ważne, restrukturyzacja jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia przedsiębiorcy i jego wierzycieli. Ustawa z 15 maja 2015 roku Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery rodzaje działań naprawczych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz sanację.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Czy rozdzielenie majątku firmowego od osobistego jest ważne w kontekście restrukturyzacji?

7 czerwca 2019

Czy rozdzielenie majątku firmowego od osobistego jest ważne w kontekście restrukturyzacji

Obecne przepisy umożliwiają przeprowadzenie restrukturyzacji firmy w drodze czterech postępowań: postępowania o zatwierdzeniu układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego. Restrukturyzacja chroni przedsiębiorstwo przed upadłością. Jest szansą na przywrócenie firmie płynności finansowej.

W kategorii: FAQ, Restrukturyzacja firmy, postępowanie sanacyjne

Przesłanki za oddaleniem wniosku upadłościowego

31 maja 2019

Przesłanki za oddaleniem wniosku upadłościowego

Upadłość konsumencka to narzędzie, dzięki któremu dłużnicy mają szansę uzyskać oddłużenie i uwolnić się od poważnych problemów finansowych. Ogłoszenie bankructwa konsumenckiego, bo tak bywa nazywana upadłość, wiąże się jednak z pewną procedurą, a aby było możliwe muszą zostać spełnione warunki. Upadłość nie jest dla każdego i o tym warto zawsze pamiętać. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nie jest ona obowiązkiem niewypłacalnego dłużnika, jest przywilejem, z którego może skorzystać.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Szanse i zagrożenia przy prowadzeniu różnych form działalności gospodarczej

29 maja 2019

Szanse i zagrożenia przy prowadzeniu różnych form działalności gospodarczej

Osoby które planują założyć firmę, niejednokrotnie stają przed koniecznością podjęcia decyzji- jaki rodzaj działalności gospodarczej będzie najbardziej optymalny dla ich biznesu. Wśród form prowadzenia działalności gospodarczej znajdują się: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna i spółki prawa handlowego, tj.- spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) oraz spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna).

W kategorii: FAQ, Wnioski i porady

Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

28 maja 2019

Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej

Stale wzrasta liczba wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, składanych przez niewypłacalnych dłużników do sądu. Rośnie przeto liczba ogłaszanych upadłości, bowiem sądy na ogół rozpatrują te wnioski pozytywnie. Pozostaje jednak wiele niespłaconych i umorzonych zobowiązań. Jakie możliwości zaskarżenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnika ma niezaspokojony wierzyciel?

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Jaką część wynagrodzenia z umowy o dzieło może zająć syndyk?

27 maja 2019

Jaką część wynagrodzenia z umowy o dzieło może zająć syndyk

By ogłosić upadłość konsumencką, nieodzowne jest złożenie przez dłużnika wniosku do sądu. Obowiązkiem konsumenta-dłużnika jest wymienienie we wniosku i późniejsze wskazanie syndykowi składników swojego majątku. Do masy upadłości nie wchodzą wszystkie składniki majątku. Pod uwagę brane są tylko te, które  posiadają faktyczną wartość rynkową i są możliwe do zbycia. Majątek podlegający zajęciu (głównie domy, mieszkania, działki rekreacyjne, samochody) wchodzi do masy upadłościowej i zostaje przeznaczony na proporcjonalną spłatę wierzytelności. Wynagrodzenie za pracę to część majątku, która wchodzi w skład masy upadłości. Przepisy regulują, jaka jego część może być przeznaczona na spłatę długów.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Czy świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń podlegają zajęciu przez syndyka?

25 maja 2019

Czy świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń podlegają zajęciu przez syndyka

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nazywany jest kolokwialnie „socjalem w firmie”. Pomimo tego, że jest on dostępny w każdej firmie zatrudniającej minimum 50 etatowych pracowników, to młodsze pokolenie, które wkroczyło na rynek w ostatnich latach, z pewnością nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. W dużym uproszczeniu są to po prostu środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym w celu wykorzystania ich na wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Środki finansowe pochodzą z odpisów, których wysokość jest ściśle określona w ustawie.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Upadłość konsumencka. Czym jest i jak powstaje lista wierzytelności?

23 maja 2019

Czym jest i jak powstaje lista wierzytelności

W toku postępowania upadłościowego lista wierzytelności jest najważniejszym z dokumentów, które sporządza syndyk masy upadłościowej. Jest zasadniczym warunkiem skutecznego zakończenia postępowania, ponadto określa liczbę uczestniczących w nim wierzycieli – podmiotów uprawnionych do udziału w podziale środków, jakie zostaną uzyskane z likwidacji masy upadłościowej.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką?

21 maja 2019

Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką

Wniosek o upadłość konsumencką to najważniejszy element całego postępowania. Na jego podstawie sąd będzie decydował o dalszych losach dłużnika. Jeżeli zostanie przygotowany zbyt opieszale, to może zostać odrzucony przez sąd i całe postępowanie oddłużające skończy się już na tym etapie. Dlatego zanim zadłużony konsument zacznie przygotowywać wniosek powinien najpierw odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?

20 maja 2019

Jak długo trwa postępowanie upadłościowe?

Zadłużony i niewypłacalny konsument poszukujący ratunku dla swoich kulejących spraw finansowych w postępowaniu upadłościowym, powinien przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Postępowanie upadłościowe charakteryzuje bowiem przewlekłość. Warto w takim razie przygotować się na żmudny i długi proces. Może on trwać nawet od dwóch do trzech lat.

W kategorii: ABC Upadłości, FAQ

Jaką część wynagrodzenia może zająć syndyk?

17 maja 2019

Jaką część wynagrodzenia może zająć syndyk

Z dniem ogłoszenia upadłości, majątek dłużnika staje się tzw. masą upadłości. To właśnie z masy upadłości zaspokajane są roszczenia wierzycieli i koszty postępowania. Masę upadłości tworzy majątek dłużnika należący do niego w chwili ogłoszenia upadłości oraz ten nabyty przez upadłego w trakcie trwania postępowania upadłościowego. Składową masy upadłości jest również wynagrodzenie za pracę jakie otrzymuje dłużnik, jednak tylko w części podlegającej zajęciu.

W kategorii: FAQ

Czy współmałżonek musi wyrazić zgodę na upadłość konsumencką?

14 maja 2019

Czy współmałżonek musi wyrazić zgodę na upadłość konsumencką

Wniosek o upadłość konsumencką małżonkowie mogą złożyć równolegle (na dwóch oddzielnych wnioskach) lub każde z osobna. Co ważne, do złożenia wniosku o upadłość nie jest konieczna zgoda współmałżonka. W momencie ogłoszenia upadłości pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Niesie to ze sobą szereg dalszych konsekwencji, jak choćby niemożność dysponowania przez małżonków zgromadzonym przez nich majątkiem. Wchodzące w skład masy upadłości dobra zgromadzone przez małżeństwo posłużą w toku postępowania upadłościowego, zaspokojeniu wierzycieli.

W kategorii: FAQ, Wnioski i porady

Jaką część wynagrodzenia z umowy zlecenia może zająć syndyk?

8 maja 2019

Jaką część wynagrodzenia z umowy zlecenia może zająć syndyk

Podstawowym zadaniem syndyka w postępowaniu upadłościowym jest spieniężenie majątku osoby upadłej. Oznacza to, że wraz z ogłoszeniem upadłości przez sąd, syndyk przejmuje kontrolę nad tym majątkiem, który wchodzi do masy upadłościowej. A następnie dokonuje likwidacji majątku, aby pokryć roszczenia wierzycieli.

W kategorii: FAQ

  • « Poprzednia strona
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 10
  • Następna strona »

Kilka słów o nas:

Opisujemy procedurę upadłości konsumenckiej, historie ludzi, doradzamy jak rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

Zamów na stronie bezpłatną rozmowę z Kancelarią RIO, by porozmawiać o swojej sytuacji – możliwościach ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji.  Zespół Kancelarii tworzy wielu specjalistów – w tym prawników, doradców indywidualnych a także ekspertów od finansów.

Kategorie artykułów:

  • ABC Upadłości
  • Wnioski i porady
  • Życie po upadłości
  • FAQ
  • Wyjście z długów
  • Bankructwo
  • Restrukturyzacja
  • Zagranica
  • Czyszczenie BIK

Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku,

od dnia 25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (dalej zwane – „RODO”), którego przedmiotem jest ochrona Twoich danych osobowych.

W związku z tym pragniemy Cię poinformować, że w ramach prowadzenia naszej strony internetowej korzystamy z wielu technologii służących zbieraniu i przetwarzaniu danych osobowych, także związanych z plikami „cookie”.

© 2019 · Spirala zadłużenia · Polityka prywatności