Restrukturyzacja to proces, który polega na przywróceniu przedsiębiorstwu płynności w spłacaniu jego zobowiązań finansowych. Choć każda firma w potrzebie może skorzystać z takiego rozwiązania, w przypadku branży transportowej restrukturyzacja może okazać się szczególnie przydatna. Dlaczego?
Branża wysokiego ryzyka
Dane z ubiegłych lat pokazują, że wśród firm sięgających po instytucję restrukturyzacji duży odsetek stanowią firmy transportowe. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że właśnie w tej gałęzi gospodarki szczególnie łatwo o kłopoty finansowe. Właściciele firm przewozowych słusznie decydują się na skorzystanie z restrukturyzacji. Pytanie: dlaczego muszą robić to tak często? Po części wynika to ze specyfiki samej branży. Wydłużone terminy płatności, ciągła konieczność podnoszenia jakości usług względem zleceniodawców, rosnące ceny paliwa, nieuczciwi pracownicy, niełatwe w odbiorze międzynarodowe regulacje prawne, a także niska marża oraz wysoka konkurencja na rynku przyczyniają się do niewypłacalności właścicieli firm. Większość przedsiębiorstw tego typu zarabia bardzo niewiele z powodu ciągle malejących marż. Ponadto, ta branża to układ naczyń połączonych: problemy finansowe jednej firmy transportowej przekładają się na kłopoty innej firmy podwykonawczej. I tak awaria samochodu czy wypadek wystarczą, by powstało znaczne opóźnienie w płatnościach. Stąd już tylko mały krok do niewypłacalności i konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji.
Restrukturyzacja zamiast upadłości
Przedsiębiorcy zagrożeni niewypłacalnością lub już będący w tym stanie mogą skorzystać z restrukturyzacji. I chociaż z wielu względów będzie to dla nich rozwiązanie korzystniejsze niż ogłoszenie upadłości firmy, i w tym przypadku nie obejdzie się bez trudności. Restrukturyzacja ma na celu naprawienie źle działającego przedsiębiorstwa. Jednym z zasadniczych plusów restrukturyzacji jest to, że w momencie jej ogłoszenia wstrzymywane są wszelkie egzekucje wszczęte wobec firmy. To daje komfort i czas na obmyślenie najlepszej strategii.
Która droga najlepsza?
Jak podaje serwis usługowo-informacyjny przedsiębiorcy: Prawo restrukturyzacyjne daje możliwość uratowania firmy i niedopuszczenie do jej upadłości. Daje również dłużnikowi prawo porozumienia się z wierzycielami z niewielkim udziałem sądu. Wprowadzono cztery instytucje restrukturyzacji. Przedsiębiorca ma możliwość wyboru najlepszej dla siebie procedury, zarówno pod kątem czasu trwania, jak i też pod kątem ochrony przed przymusową egzekucją wierzycieli. Do instytucji tych zaliczamy:
- postępowanie o zatwierdzenie układu;
- przyspieszone postępowanie układowe;
- postępowanie układowe;
- postępowanie sanacyjne.
Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero spodziewają się finansowych tarapatów, jest uproszczone postępowanie o zatwierdzeniu układu. Zobowiązuje ono dłużnika do samodzielnego zbierania głosów wierzycieli w sprawie zawarcia układu. Wniosek o zatwierdzenie układu jest składany do sądu dopiero wówczas, gdy dłużnik uzyska większość głosów wymaganą do przyjęcia układu. Rozwiązanie takie umożliwia dłużnikowi aktywne i elastyczne podjęcie indywidualnych rozmów z wierzycielami i przedstawienie wyników tych rozmów sądowi. Dłużnik nie obejdzie się jednak bez pomocy profesjonalisty. Musi wybrać doradcę restrukturyzacyjnego, który zweryfikuje propozycje układowe pod względem zgodności z prawem oraz z ustaleniami z wierzycielami. Na koniec składany jest wniosek do sądu o zatwierdzenie układu.
Bardzo podobna do powyższej jest procedura przyspieszonego postępowania układowego. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi sprowadza się do tego, iż do zawarcia układu dochodzi nie w trybie samodzielnego zbierania głosów przez dłużnika, ale na zwoływanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli. Wówczas dochodzi również do zabezpieczenia majątku dłużnika poprzez zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej układem, jeżeli egzekucja mogłaby utrudnić lub uniemożliwić zawarcie układu.
Właściciele firm transportowych, będący na skraju niewypłacalności lub już będący niewypłacalni, mogą skorzystać z postępowania układowego. W przypadku tej procedury zarząd najczęściej nadal znajduje się w ręku przedsiębiorcy, ale jest pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Dłużnik może uzyskać ochronę przed poszczególnymi egzekucjami. Musi również we wniosku do sądu przedstawić odpowiednie propozycje układowe.
Najbardziej ograniczające dla dłużnika jest postępowanie sanacyjne. Z drugiej jednak strony – to rozwiązanie umożliwia zaawansowaną restrukturyzację zobowiązań, majątku i zatrudnienia firmy poprzez wprowadzenie korzystnych dla dłużnika rozwiązań prawnych. Dłużnik zostaje poddany restrykcyjnemu nadzorowi ze strony sędziego komisarza i wierzycieli. Postępowanie to przeznaczone jest dla tych niewypłacalnych przedsiębiorstw, które opłaca się ratować.
Dodaj komentarz