Być może trudno uwierzyć w to, że osoba uzależniona od alkoholu, która jednocześnie jest poważnie zadłużona, może uzyskać umorzenie zaległych wierzytelności w ramach konsumenckiego postępowania upadłościowego. Takie oddłużenie jest realne, jednak istotą sprawy jest to, czy dłużnik jest zdiagnozowany jako cierpiący na przewlekły alkoholizm oraz czy podjął leczenie.
Alkoholizm to wyjątkowo destrukcyjna choroba wpływająca na wszystkie sfery życia człowieka, w tym na finanse. Osoby uzależnione od alkoholu tracą często, przez swoją chorobę, pracę. Brak wynagrodzenia oznacza, brak środków na spłacanie kredytów i regulowanie opłat. Dodatkowo alkoholicy pogarszają swoją sytuację pożyczając pieniądze lub wyprzedając cenne przedmioty, aby zdobyć środki na zakup używki.
Polacy i alkohol
We wrześniu 2018 r. na stronie businessinsider.com.pl mogliśmy przeczytać, że z przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny badań wynika, że w Polsce spożywa się coraz więcej mocnego alkoholu. W 2016 r. statystycznie jedna osoba wypijała 2,5 litra tych trunków a w 2017 r. było to 3,3 litra. Polacy wypijają także więcej piwa. Kiedy w 2015 r. średnia wynosiła niewiele ponad 80 litrów w roku, w 2017 r. było to już prawie 100 litrów. Spadła jednocześnie, w tym samym czasie, ilość spożycia wina i miodów pitnych z 8,6 litra na osobę do około 6 litrów. Newsweek Polska przytacza, opierając się na badaniu przeprowadzonym w maju 2016 r. przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia, że 95% Polaków sięga po alkohol. Część z osób spożywających alkohol, szacuje się że jest to około 7%, spożywa go w sposób problemowy lub ryzykowny, co może być początkiem drogi do choroby alkoholowej.
Przewlekły alkoholizm
W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) wydanej przez Światową Organizację Zdrowia, widnieje wpis dotyczący stanu chorobowego jakim jest przewlekły alkoholizm. Jest to zespół uzależnienia jaki obejmuje kompleks objawów- behawioralnych, poznawczych i fizjologicznych. Do rozwoju tychże objawów dochodzi w związku z wielokrotnym spożyciem alkoholu. Osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę przyjmowania alkoholu i ma problem z kontrolowaniem spożycia oraz, co niezwykle istotne, przekłada wypicie trunku ponad zajęcia i zobowiązania. Podstawową metodą leczenia uzależnienia od alkoholu, w zakładach lecznictwa odwykowego, jest psychoterapia uzależnienia, którą może wspomagać leczenie farmakologiczne. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że czas potrzebny do przeprowadzenia skutecznej terapii to 18-24 miesiące. Zatem alkoholik, który jest jednocześnie niewypłacalnym dłużnikiem, musi przejść długą drogę, aby sąd widział podstawy do ogłoszenia względem niego upadłości.
Alkoholizm a przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Upadłość konsumencka, zgodnie w wytycznymi ustawy Prawo upadłościowe, może zostać ogłoszona w stosunku do dłużnika będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, który jest niewypłacalny. Niewypłacalność nie może być jednak konsekwencją celowego działania dłużnika lub jego rażącego niedbalstwa. Osoby uzależnione od alkoholu nie są w stanie zapanować nad pragnieniem wypicia go. Ich wysiłki odnośnie zmniejszenia lub kontrolowania picia są najczęściej nieskuteczne. Ludzie ci odczuwają przymus spożycia alkoholu. Z tego też względu, alkoholicy, u których zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem została upośledzona, nie są wykluczeni z szansy ubiegania się o upadłość konsumencką.
Będąc uzależnionymi od alkoholu, często podejmują decyzje całkowicie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i przyjętymi normami społecznymi. Większość czasu poświęcają na zdobycie alkoholu nie zważając na dramatyczne, dla nich samych i ich rodzin, skutki tych działań. Mowa tu np. o utracie majątku i rozpadzie rodziny. Chcąc jednak ubiegać się o upadłość konsumencką, dłużnik musi udowodnić, przedstawiając dokumentację medyczną, że jest osobą chorą oraz że przystąpił do kuracji odwykowej i zakończył ją z powodzeniem.
Dodaj komentarz