Powszechnie wiadomo, że młodzi Włosi niechętnie wyprowadzają się od swoich rodziców. Okazuje się jednak, o czym mogliśmy przeczytać w maju 2017 r. na stronie „www.rp.pl”, że chociażby Chorwaci, Maltańczycy i Słowacy dłużej mieszkają z rodzicami niż ich włoscy rówieśnicy. Wspólne mieszkanie dorosłych dzieci wraz z rodzicami nie jest rzadkością również w polskich domach. Przeciętny młody Polak, kiedy wyprowadza się od rodziców ma 28 lat, zaś Włoch 30. Kwestią opuszczania rodzinnych domów przez młodych Europejczyków zajmuje się od kilka lat Europejski Urząd Statystyczny- Eurostat.
Co mówią statystyki
Wiemy, że od 2015 r. coraz więcej „młodych-dorosłych” Polaków podejmuje decyzję o wyprowadzeniu się od rodziców, choć zmiany te zachodzą niespiesznie. We wrześniu 2018 r. Forbes na swojej stronie internetowej opublikował dane Eurostatu dotyczące sytuacji mieszkaniowej młodych polskich obywateli. Z informacji dostępnych na forbes.pl dowiadujemy się, że prawie 45% młodych Polaków mieszka razem z rodzicami. Mowa tu o ludziach mających 25-34 lata. Eurostat wyliczył, że w 2015 r., ze wspomnianej grupy wiekowej, wspólnie z rodzicami mieszkało 45,7%, w 2016 r. było to 45,5%, a w 2017 r. procent ten wyniósł 44,7.
Przyczyny zachodzących zmian
Co wpływa na zauważone zmiany? Mogą one być następstwem przemian gospodarczych- tj. tego, co dzieje się od kilku lat na polskim rynku pracy. Trudności ze znalezieniem odpowiednio płatnego zajęcia z pewnością powstrzymywały wielu ludzi przed rozpoczęciem życia na tzw. własną ręką. Odnotowywany od pewnego czasu spadek bezrobocia i wzrost płac, zwiększają szanse młodych ludzi na uzyskanie niezależności finansowej, na usamodzielnienie się i zamieszkanie bez rodziców. Znaczenie dla omawianego zjawiska miał najprawdopodobniej również Program Mieszkanie dla Młodych. „MdM” to funkcjonujący w latach 2014-2018 rządowy system wsparcia finansowego skierowany właśnie do osób startujących w dorosłość, który stanowił formę pomocy w zakupie własnego mieszkania.
Wspólne mieszkanie pomysłem na oszczędzanie
Wspólne mieszkanie rodziców i ich „młodych-dorosłych” potomków może być potraktowane jako sposób na oszczędzanie dla obu stron. Młodsi członkowie rodziny nie są wówczas obciążeni kosztami wynajmu mieszkania lub ratami kredytu hipotecznego. Rachunki za energię elektryczną, ogrzewanie, ale również za jedzenie i środki czystości mogą być rozdzielane na wszystkich domowników. Podobnie czynsz oraz podatki od nieruchomości. Najczęściej te osoby, które pracują i mieszkają z rodzicami mają możliwość odkładania zarabianych pieniędzy. Oszczędności, które zgromadzą mogą oczywiście przeznaczać na bieżące potrzeby i przyjemności lub umieszczać np. na kontach oszczędnościowych i w przyszłości przeznaczyć na zakup własnego lokalu mieszkaniowego.
Zdaniem niektórych istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że znaczna część ludzi, którzy nie wyprowadzili się z domów mając 25-34 lata już nigdy tego nie zrobi. Nie brakuje opinii, że powodem dla których prawie co drugi młody Polak mieszka z rodzicami jest przyzwyczajenie do wygodnego życia. Prowadząc bowiem własne gospodarstwo domowe koniecznością staje się zadbanie o zapewnienie funduszy na utrzymanie siebie, mieszkania oraz dbanie o codzienne sprawy i borykanie się z wieloma problemami. Co sądzicie na ten temat? Też mieszkacie z „młodymi-dorosłymi”?
Dodaj komentarz