Konsumenci, którzy muszą zmierzyć się z wizją swojej niewypłacalności, znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Bardzo często są zdani niemal wyłącznie na siebie, a jedynym źródłem informacji jest dla nich internet. Przecież stawka, o jaką „toczy się gra” jest dla każdego bardzo wysoka. W końcu niewypłacalny konsument może utracić wszystko, na co pracował przez całe dotychczasowe życie. Właśnie dlatego, tak wielu publicystów i komentatorów poruszających tematykę prawną, apeluje w swoich publikacjach, aby z problemami z dziedziny prawno – podatkowej nie zmagać się samemu, tylko od razu zasięgać porady prawnej lub księgowej. Może okazać się, że problem, z którym się zmagamy nie jest wcale aż tak trudny, jak mogłoby się na początku wydawać.
Zanim jednak niewypłacalny konsument zdecyduje się na konsultacje prawne, ma w głowie mnóstwo pytań, które nie dają mu spokoju, jak np. czy straci cały majątek, czy ma w ogóle szansę na ogłoszenie upadłości, itp. Warto te wszystkie pytanie spisać przed spotkaniem z prawnikiem, aby podczas wizyty w kancelarii nic nie umknęło. Aby ułatwić przygotowanie takiej listy, poniżej przedstawiamy listę z najczęściej powtarzającymi się pytaniami oraz krótkimi odpowiedziami. Mamy nadzieję, że okaże się pomocna.
Czy mam w ogóle szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Podstawowym warunkiem do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność (nawet jeżeli dotyczy ona tylko jednego długu), czyli brak środków do regularnych spłat zadłużenia. A posiadany majątek jest zbyt mały, żeby zaspokoić oczekiwania wierzycieli. Bardzo ważny jest również fakt, że trudna sytuacja finansowa, w której znalazł się konsument nie wynika bezpośrednio z jego winy, a jest skutkiem, np., choroby, utraty pracy, śmierci bliskiej osoby, kataklizmu lub działań osób trzecich.
Czy wraz z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej stracę cały majątek?
Wszystko zależy od sytuacji finansowej dłużnika i planu spłaty wierzycieli, który zostanie opracowany po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Jeżeli uda się dłużnikowi zawrzeć układ z wierzycielami, czyli uzgodnić z wierzycielami termin spłaty długu i wielkości spłacanego zadłużenia, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że upadłemu uda się zachować całość lub część swojego majątku.
Co ile lat mogę ogłosić upadłość konsumencką?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Upadłościowym upadłość konsumencką można ogłosić nie częściej niż co dziesięć lat, licząc od zakończenia poprzedniego postępowania.
Kiedy będę moje dochody staną się wolne od obciążeń?
Już na samym początku drogi do ogłoszenia upadłości warto wiedzieć, że przez cały czas trwania postępowania upadłościowego ustalona wysokość dochodów upadłego będzie podlegała zajęciu. Oznacza to, że będzie wchodziła do masy upadłości. Dopiero wraz z uprawomocnieniem się postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, upadły przejmuje pełną kontrolę nad własnym majątkiem. Od tego momentu upadły może podjąć pracę zarobkową, ale wciąż trzeba mieć na uwadze konieczność terminowych spłat na rzecz wierzycieli w ramach planu spłaty wierzycieli.
Dodaj komentarz