Złożenie wniosku
Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej inicjuje sam dłużnik. Do jego decyzji należy wtedy złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Wzór takiego dokumentu jest ściśle określony. W jego treści muszą znaleźć się następujące informacje: dane o dłużniku, jego majątku i aktualnych wierzycielach. Wniosek musi zostać uzasadniony, a umieszczone w nim twierdzenia poparte dokumentami dołączonymi w formie załączników. Starannie i skrupulatnie przygotowany wniosek wraz z dowodem potwierdzającym uiszczenie opłaty sądowej za jego złożenie (30,00 zł), powinien trafić do właściwego sądu upadłościowego, znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania dłużnika.
Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej otwiera postępowanie w przedmiocie upadłości. Na tym etapie sędzia weryfikuje, czy wniosek spełnia wymogi formalne. Ustala czy spełnione zostały pozytywne przesłanki do ogłoszenia upadłości- czy dłużnik jest osobą niewypłacalną- tj. taką, która trwale utraciła zdolność obsługi swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Jeżeli sędzia dopatrzy się przesłanek negatywnych prawdopodobnie oddali wniosek. Dzieje się tak, gdy dłużnik umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa doprowadził do swojej niewypłacalności lub świadomie ją pogłębiał. Wniosek zostanie oddalony jeżeli w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku takie postępowanie w stosunku do dłużnika było już prowadzone i zakończyło się umorzeniem np. dlatego, że upadły nie wywiązał się z obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli. Z oddaleniem wniosku należy się liczyć również wtedy, gdy w okresie 10 lat przed zgłoszeniem wniosku, odbyło się postępowanie upadłościowe w stosunku do dłużnika i zakończyło się umorzeniem całości lub części zobowiązań. Sąd będzie miał podstawę do oddalenia wniosku także wtedy, gdy stwierdzi, że podane przez dłużnika dane są nieprawdziwe lub niepełne. Analizowanie i badanie wniosku odbywa się w czasie posiedzenia sądowego. Postępowanie w przedmiocie upadłości kończy się albo ogłoszeniem upadłości konsumenckiej i wyznaczeniem syndyka, albo oddaleniem wniosku. Jeżeli wniosek zostanie oddalony dłużnik ma prawo do złożenia zażalenia.
Właściwe postępowanie upadłościowe
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej rozpoczyna się właściwe postępowanie upadłościowe. Jest ono prowadzone przez syndyka pod nadzorem sędziego-komisarza. Syndyk obejmuje zarząd nad majątkiem upadłego, jeżeli takowy istnieje. Dłużnik zaś zobowiązany jest do ścisłej współpracy z syndykiem i udzielania mu wyjaśnień dotyczących całego swojego majątku. Na tym etapie postępowania, syndyk ustala skład masy upadłości i tworzy listę wierzycieli. Stara się spieniężyć cały majątek dłużnika. Pobiera także część wynagrodzenia dłużnika do masy upadłości. Pozyskane do masy upadłości środki, syndyk dzieli pomiędzy wierzycielami widniejącymi na sporządzonej wcześniej liście wierzytelności. Przygotowuje i przedstawia sądowi ostateczny plan podziału masy upadłości, jeżeli upadły posiadał majątek, a w przypadku jego braku, zatwierdza listę wierzytelności. Zanim dojdzie do zakończenia likwidacji masy upadłości możliwe jest zawarcie układu z wierzycielami. Konsument na zgromadzeniu wierzycieli ma możliwość przedstawienia własnej propozycji układowej. Takie rozwiązanie jest alternatywą dla planu spłaty, a jego elementem może być np. propozycja zachowania części majątku, np. mieszkania. Na zawarcie układu muszą jednak wyrazić zgodę wierzyciele. Za propozycjami układowymi musi głosować większość wierzycieli, którzy łącznie posiadają nie mniej niż 2/3 sumy całej wierzytelności.
Ratalna spłata wierzycieli
Po zakończeniu właściwego postępowania upadłościowego odbywa się rozprawa, w której uczestniczą: upadły, syndyk i wierzyciele. Podczas rozprawy, po wysłuchaniu stron, sąd decyduje o tym czy, a jeżeli tak, to jaką kwotę upadły będzie przekazywał swoim wierzycielom. Następnie wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli. W planie zawarte są wytyczne w jakim czasie, nie dłuższym jednak niż 36 miesięcy i w jakiej wysokości, upadły musi spłacać należności, które nie zostały zaspokojone w toku postępowania upadłościowego. W planie tym zawarta jest również informacja, jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu spłaty wierzycieli zostanie umorzona. W czasie realizowania planu spłaty, ewentualne zwiększenie kwoty wynagrodzenia dłużnika, nie spowoduje zmian w harmonogramie spłaty.
Umorzenie długów
Postanowienie o umorzeniu zobowiązań wydaje sąd. Dochodzi do tego w momencie, kiedy ostatnia rata z planu spłaty wierzycieli zostanie uregulowana. Cała procedura przeprowadzenia upadłości konsumenckiej może zająć kilka lat. Z chwilą podjęcia decyzji o złożeniu wniosku, dłużnik zobowiązany działać niezwykle rozważnie w sferze swoich finansów. Powinien unikać decyzji, które mogłyby podważyć jego wiarygodność jako rzetelnego dłużnika. Pomoc i opiekę prawną przez cały okres trwania postępowania upadłościowego- już od etapu przygotowywania wniosku, oferuje Kancelaria Prawna Rio. Klienci kancelarii mogą liczyć zarówno na wsparcie, jak i fachowe doradztwo podczas drogi, którą zdecydowali się rozpocząć.
Dodaj komentarz