Spółki borykające się z problemami finansowymi niejednokrotnie stają przed dokonaniem wyboru: kontynuować prowadzenie niedochodowego interesu czy zamknąć przedsiębiorstwo?
Nowe Życie po upadłości
Osoby zadłużone na co dzień borykają się z wieloma dylematami związanymi z ich wydatkami oraz kwestią czy wystarczy im środków na ich własne utrzymanie oraz utrzymanie ich rodzin. Gdy decydują się na postępowanie upadłościowe, ono stanowi dla nich nadzieję na funkcjonowanie bez długów, w zasadzie rozpoczęcie swojego życia od początku.
Zaciąganie zobowiązań po upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości jest konsekwencją narastających problemów finansowych dłużnika, który nie był w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Upadłość dla emeryta – to możliwe!
Upadłość konsumencka z reguły dotyczy konsumentów aktywnych zawodowo. Dla nich proces upadłości i związane z tym wyjście z długów stanowi szansę na nowe życie i budowanie swojego majątku od zera. Pozbycie się długów jest także dla nich odzyskaniem życiowej równowagi, bo mogą odpracować stracony majątek i stanąć finansowo na nogi.
O nowym prawie restrukturyzacyjnym
Nowa ustawa Prawo Restrukturyzacyjne obowiązuje od początku 2016 roku. Regulacja całkowicie zmienia definicję restrukturyzacji przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółek kapitałowych oraz osobowych.
Wypłata alimentów od upadłego dłużnika
Postępowanie upadłościowe w stosunku do konsumenta często kończy się poprzez umorzenie całości lub części jego zobowiązań. Jednakże istnieją zobowiązania, które nie podlegają umorzeniu, a są nimi zobowiązania alimentacyjne.
Przesłanki do ogłoszenia upadłości
Proces ogłoszenia upadłości rozpoczyna się od analizy sytuacji dłużnika. W tym kontekście najważniejszym jest, by zbadać czy dana osoba spełnia wszelkie warunki do uwzględnienia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Windykator to nie komornik!
Osoby posiadające długi, bardzo często mają do czynienia z windykatorami. W większości przypadków dłużnicy uważają, że windykator jest po prostu komornikiem, a cały proces windykacji to nic innego jak tocząca się egzekucja. To częsty błąd – należy bowiem odróżnić windykatora i proces windykacji od komornika i prowadzonej przez niego egzekucji.
Co w praktyce oznacza upadłość?
Jedną z wielu konsekwencji ogłoszenia upadłości jest sytuacja zawieszenia postępowania sądowego.
Zawieszenie oznacza czasowe wstrzymanie części lub całego postępowania. Najczęściej jest to krok uzasadniony określonymi w ustawie zdarzeniami, które uniemożliwiają podjęcie czynności procesowych przez np. którąś ze stron postępowania. Do takich zaliczamy właśnie upadłość podmiotu, biorącego udział w postępowaniu. Kwestię tę regulują przepisy procedury cywilnej, czyli kodeksu postępowania cywilnego. Na podstawie art. 174 § 1 k.p.c.:
Pamiętaj – upadłość upadłości nie równa!
Najważniejsze różnice:
- upadłości KONSUMENTA dotyczy osoby fizycznej (zwana też upadłością konsumencką), która nie prowadzi działalności gospodarczej.
-W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenta nie ma warunku, by posiadał majątek ani też miał dwóch wierzycieli. Co ważne, tylko upadły konsument ma ten przywilej, że z likwidacji jego nieruchomości wydzielana jest kwota na czynsz najmu lokalu mieszkalnego. - upadłość PRZEDSIĘBIORCY czyli osoby fizycznej wpisanej do rejestru przedsiębiorców (CEIDG).
-Przysługuje mu znacznie mniej praw niż upadłemu konsumentowi. Przedsiębiorca ma prawny obowiązek złożenia wniosku w określonym terminie. Termin ten jest bardzo restrykcyjny, jest to 30 dni od momentu stwierdzenia stanu niewypłacalności.Aby można było ten termin zachować wymaga się od przedsiębiorcy szczególnej dbałości w analizie sytuacji jego przedsiębiorstwa. W przeciwnym razie może zostać obłożony sankcją odszkodowawczą. Ponadto postępowanie upadłościowe przedsiębiorców ma charakter windykacyjny. Jego celem jest spłacenie w możliwie jak największym stopniu wszystkich wierzycieli.
-Podstawowym warunkiem pozwalającym ogłosić upadłość przedsiębiorcy jest jego majątek. W przypadku jego braku, sąd może oddalić wniosek przedsiębiorcy. Kolejnym warunkiem jest wymagana liczba wierzycieli. Musi ich być minimum dwóch. W przypadku upadłości przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną – jego mieszkanie lub dom podlegają ogólnym zasadom likwidacji. A jego potrzeby mieszkaniowe nie są w ogóle uwzględniane w postępowaniu.
Długi zostaw za sobą!
Obecnie obserwujemy, że coraz więcej osób – w różnym wieku i o różnej płci -zadłuża się, żyje w świecie pozornie wygodnego „wiecznego debetu”. Pożyczamy na potęgę: a to na Święta, na niezapomniane wakacje czy wyprzedaże, obok których nie umiemy przejść obojętnie.
Majątek w upadłości
Istotną kwestią w postępowaniu o ogłoszenie upadłości jest ujawnienie wszystkich składników majątkowych dłużnika. Nie pozostawia wątpliwości, że chodzi o taki majątek, którego właścicielem jest dłużnik. Pojawia się zatem pytanie:
- CO Z MAJĄTKIEM WSPÓLNYM MAŁŻONKÓW?
Jakie kroki należy podjąć, aby ogłosić upadłość konsumencką?
Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje ustawa Prawo upadłościowe, która umożliwiła ogłoszenie upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Ten rodzaj upadłości znany jest powszechnie jako upadłość konsumencka. Postępowanie sądowe w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej wszczyna się na wniosek dłużnika, który znalazł się w stanie niewypłacalności i ma przynajmniej jednego wierzyciela, wobec którego zaprzestał regulowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Jakie informacje znajdują się w raporcie z BIK?
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja utworzona przez banki i Związek Banków Polskich. Jest to największy w Polsce zbiór danych finansowych na temat klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. W bazie BIK znajdują się dane o ponad 140 mln rachunkach należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 760 tys. podmiotów.
Ugoda z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – spłaty ratalne sposobem na uniknięcie upadłości?
Jednym z problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy jest niemożność realizowania zobowiązań finansowych, często prowadząca do niewypłacalności. Stan niewypłacalności może zaś skutkować koniecznością ogłoszenia upadłości. Wśród zobowiązań przedsiębiorcy znajdują się również płatności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy niespłacone należności muszą prowadzić do ogłoszenia upadłości? Wyjściem z kłopotów może być rozłożenie zadłużenia na raty – ZUS daje taką możliwość, wprowadzając ulgę dla swoich dłużników. Zaległe składki będą mogły zostać spłacone w późniejszym terminie, co więcej postępowania egzekucyjne toczące się wobec osoby zadłużonej zostaną zawieszone. Ugoda z ZUS to rozwiązanie, które pozwala uregulować choć część należności, z których spłatą zmaga się dłużnik.