Coraz trudniej spotkać dziś osobę, która nie posiadałby jakiegoś długu, pożyczki, debetu na karcie płatniczej czy dodatkowej karty kredytowej. Większość z nas sięga po takie „zastrzyki gotówki”. Jedni, bo muszą, inni, bo akurat mogą, więc wykorzystują okazję. Jeśli nasze długi spłacamy regularnie, wszystko jest w porządku. Śpimy spokojnie i niespecjalnie martwimy się o jutro. Jest jak jest, jak brakuje – pożyczamy, kiedy mamy – oddajemy. Zdarza się jednak, wcale nie tak rzadko, że przestajemy spłacać swoje długi w terminie lub znacznie gorzej, nie spłacamy ich wcale. Tak, miesiąc za miesiącem, popadamy w coraz większe zadłużenie. Kiedy już zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że rzeczywiście jest źle, szukamy wyjścia z sytuacji kryzysowej. Mam już świadomość, że długi same się nie spłacą, że to my, ich posiadacze, musimy jak najszybciej się ich pozbyć. Tak zaczyna się czas życia w strachu, chaosie i ciągłej niepewności, co dalej.
Co warto wiedzieć na temat listy wierzytelności?
Lista wierzytelności sporządzana jest w każdym postępowaniu upadłościowym, bez względu na to, czy wierzyciele zgłosili swoje wierzytelności.
Na czym polega zaskarżenie listy wierzytelności?
Sprzeciw wobec listy wierzytelności
Zaskarżenie listy wierzytelności to – najprościej rzecz ujmując – sprzeciw wierzyciela lub upadłego wobec zaproponowanej przez syndyka listy wierzytelności, czyli zobowiązań pieniężnych, jakie dłużnik jest winny wierzycielowi. Listę wierzytelności zamieszcza się w postaci elektronicznej w Rejestrze.
Zabezpieczenie rzeczowe i osobowe a upadłość konsumencka
Celem zabezpieczenia wierzytelności jest umożliwienie zaspokojenia wierzyciela w przypadku jego niewypłacalności. Tę samą wierzytelność można zabezpieczyć różnymi rodzajami zabezpieczeń; mogą one być rzeczowe i osobowe.
Zabezpieczenie rzeczowe
Wyłączenie z masy upadłości
Jedną z konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest likwidacja majątku dłużnika. Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu majątek dłużnika staje się masą upadłościową, którą zarządza wyznaczony przez sąd syndyk.
Wspólny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Często ma miejsce sytuacja, kiedy jeden z małżonków popada w tarapaty finansowe, co ma negatywny wpływ na finanse i komfort życia całej rodziny. Niekiedy padają pytania o możliwość złożenia wspólnego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej małżonków, analogicznie do możliwości wspólnego rozliczania się przez Urzędem Skarbowym.
Uczestnik postępowania upadłościowego
Uczestnikiem postępowania upadłościowego jest podmiot, który bierze w nim udział, a któremu ustawa Prawo upadłościowe nadaje taki status oraz przypisane temu statusowi prawa i obowiązki.
Terminy w postępowaniu upadłościowym
Ustawa Prawo upadłościowe przewiduje terminy, w jakich należy dokonać poszczególne czynności w toku postępowania upadłościowego. Poniżej omówienie najważniejszych z nich.
Wierzytelności sporne a upadłość konsumencka
Niemal w każdym postępowaniu upadłościowym występują wierzytelności sporne. Dotyczy to również postępowania w upadłości konsumenckiej. Czym są wierzytelności sporne i na jakim etapie postępowania można je napotkać?
Windykacja
Niezapłacone faktury są najczęstszym problemem w obrocie gospodarczym. Nierzadko nieuregulowane należności stają się przyczyną poważnych kłopotów finansowych sprzedającego, prowadząc do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości włącznie. Windykacja może okazać się bardzo pomocna w takich sytuacjach.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA W 3 DNI CZY JEDNAK DŁUŻEJ?
Krócej czy dłużej?
Zdecydowanie dłużej. Upadłość konsumencka to proces, który rozciąga się w czasie dłuższym niż trzy dni czy kilka miesięcy. Należy zauważyć, że ostatni jej etap – plan spłaty wierzycieli – może trwać, zgodnie z prawem, nawet trzydzieści sześć miesięcy, a więc trzy lata. Nie oznacza to jednak, że ten czas jest zawsze maksymalnie wykorzystywany. Poza tym nawet kilkuletnie czekanie na całkowite umorzenie zobowiązań wcale nie musi być uciążliwe.
Historie z długami w tle. Po co dłużnikowi upadłość konsumencka?
Liczba osób z niespłaconymi długami rośnie lawinowo. Najczęściej bierzemy kredyty na zakup nieruchomości, a także polepszenie standardu życia. Pęd ku lepszemu, nie zawsze oznacza lepsze. Bywa i tak, że poziom życia rzeczywiście podnosi się nieco, ale przy okazji powstają długi, których wcale nie tak łatwo się pozbyć. Każdy dłużnik staje wtedy przed pytaniem: co zrobić? Jak się ratować i pozbyć długów?
Upadłość konsumencka a kredyt
Rozwój gospodarczy związany jest z coraz powszechniejszą wśród ludzi potrzebą posiadania dóbr materialnych i korzystania z przeróżnych oferowanych przez świat usług. Wzmożoną chęć posiadania, często produktów luksusowych, wykorzystują banki i firmy pożyczkowe, które zachęcają do spełniania swoich marzeń i pragnień za pomocą pożyczonych od nich środków. Pieniądze można otrzymać na dowolny cel – na zakup mieszkania, na poprawę swojego wyglądu, na nowe meble lub na prezenty świąteczne dla rodziny.
Upadłość konsumencka a spirala zadłużenia
Spirala zadłużenia to zjawisko, które polega na zwiększaniu zadłużenia poprzez zaciąganie nowych kredytów. Pozyskane w ten sposób pieniądze najczęściej służą pokryciu własnych wydatków oraz zapłacie poprzednich wierzytelności.
Upadłość konsumencka – najczęstsze pytania
- Ile trwa konsumenckie postępowanie upadłościowe?
Długość konsumenckiego postępowania upadłościowego zależy zazwyczaj od sytuacji prawno-majątkowej dłużnika. Postępowanie mające na celu ogłoszenie upadłości trwa kilka miesięcy. Właściwe postępowanie upadłościowe przy braku majątku stałego może zająć sześć miesięcy. Z kolei plan spłaty wierzycieli trwa trzy lata. Jeśli w toku postępowania pojawiają się zaskarżenia, to cały proces oddłużania przeciągnie się.
- Jaka jest pewność oddłużenia w upadłości konsumenckiej?
W kwestii anulowania zobowiązań bardzo ważne jest postawa upadłego – to, czy w trakcie postępowania rzetelnie wykonywał wszystkie swoje obowiązki. Wraz ze zrealizowaniem planu spłaty wierzycieli sąd musi wydać postanowienie o umorzeniu długów. Zanim jednak do tego dojdzie, musi zostać ogłoszona upadłość konsumencka, a do tego wymagane jest istnienie odpowiednich przesłanek.
- Czy wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego ogranicza możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Nie. Dłużnik może zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości w dowolnym momencie, niezależnie od tego, czy są prowadzone wobec niego postępowania egzekucyjne.
- Jak ogłoszenie oddłużenia wpływa na życie upadłego? Czy wiążą się z tym jakieś nieudogodnienia i trudności?
Ogłoszenie upadłości nie wpływa na wysokość dochodów upadłego, ale zamiast komornika, zajęcia jego wynagrodzenia dokona syndyk. Dodatkowo należy podkreślić, że w stosunkach z innymi osobami upadły musi uwzględniać dobro wierzycieli i działać w taki sposób, aby nie doszło do ich pokrzywdzenia, a działania przez niego podejmowane w sprawach ważnych, muszą zostać uzgodnione z syndykiem/sędzią-komisarzem. Po ostatecznym zakończeniu postępowania, czyli wykonaniu planu spłaty i umorzeniu zobowiązań lub umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty dopiero upadły odzyskuje swobodę.
Zadłużenie zostaje wykreślone przez sąd rejestrowy z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, istnieje także obowiązek wykreślenia upadłego na wniosek z Biur Informacji Gospodarczej. Upadły powinien jednak liczyć się z tym, że jego historia kredytowa będzie figurować w rejestrze Biura Informacji Kredytowej S.A. jeszcze przez dziesięć lat od momentu ogłoszenia oddłużenia. Ponadto, dane upadłego zostaną zamieszczone w internetowym Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości.
- Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy zgłosić w sądzie upadłościowym właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe wniosek o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Przez główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika należy rozumieć miejsce, w którym dłużnik regularnie zarządza swoją działalnością o charakterze ekonomicznym i które jako takie jest rozpoznawalne dla osób trzecich (art. 19 ust.1a ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowego). W przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub zawodowej domniemywa się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności dłużnika jest jej miejsce zwykłego pobytu (art. 19 ust. 1c ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe). W przypadku upadłości jest to wydział w sądach rejonowych – sąd gospodarczy.
- Czy brak majątku jest przeszkodą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej i oddłużenia?
Nie. Natomiast zaciąganie zobowiązań po utracie dochodów jest okolicznością, która nie wpłynie pozytywnie na przebieg postępowania i ogłoszenie upadłości.
- Czy z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej ustaje zajęcie wynagrodzenia dokonane przez komornika?
Ustaje zajęcie wynagrodzenia dokonywane dotąd przez komornika. Z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej zajęcie wynagrodzenia dokonuje syndyk.
- Czy upadłością konsumencką można objąć tylko część zobowiązań albo majątku dłużnika?
Upadłość konsumencka powinna objąć cały majątek dłużnika i wszystkie jego zobowiązania.
- Czy rolnik może ogłosić upadłość konsumencką?
Tak. Obecne przepisy prawne umożliwiają rolnikowi ogłoszenie upadłości konsumenckiej, pod warunkiem jednak, że nie prowadzi on działalności gospodarczej.
- Czy w ramach upadłości konsumenckiej zostają umorzone wszystkie długi?
Nie. Ustawa Prawo upadłościowe reguluje, które zobowiązania nie będą umorzone przez upadłość konsumencką. Są to zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci;
zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; zobowiązania zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie; zobowiązania naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem; i wreszcie – zobowiązania, których upadły celowo nie ujawnił, w przypadku, gdy wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
- Czy były przedsiębiorca może zgłosić wniosek o upadłość konsumencką?
Tak, przedsiębiorca może zgłosić taki wniosek, np. od razu po wykreśleniu z CEIDG.
- 12. Czy długi w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym również podlegają umorzeniu?
Tak. Umorzenie obejmuje prawie wszystkie zobowiązania upadłego, w tym długi w
ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym.
- 13. Czy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej potrzebna jest zgoda współmałżonka?
Nie. Dłużnik nie potrzebuje zgody małżonka, by zgłosić wniosek o upadłość konsumencką.
- Kiedy wierzyciele dowiadują się, że dłużnik złożył wniosek o ogłoszenie upadłości?
Wierzyciele dowiadują się o tym po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
- Czy wierzyciel może zaskarżyć postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Nie, ponieważ wierzyciel nie jest uczestnikiem postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości.