Jedną z konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest likwidacja majątku dłużnika. Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu majątek dłużnika staje się masą upadłościową, którą zarządza wyznaczony przez sąd syndyk.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli stała się niewypłacalna. Warunki ogłoszenia upadłości zawarte są w art. art. 10 i 11 ustawy Prawo upadłościowe. Uzależnia ono także ogłoszenie upadłości od okoliczności powstania niewypłacalności; nie może ona być rezultatem umyślnego działania dłużnika lub rażącego niedbalstwa.
Powstała po ogłoszeniu upadłości masa upadłościowa przechodzi pod zarząd syndyka. Ciąży na nim obowiązek jej spieniężenia i przeznaczenie uzyskanych środków na zaspokojenie wierzycieli.
Wyłączenia z masy upadłościowej
Według art. 62 ustawy Prawo upadłościowe W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego […] Skład masy upadłościowej zostaje ustalony drogą sporządzenia spisu inwentarza i spisu należności. Jet to zadanie syndyka, który dokonuje spisu na podstawie ksiąg dłużnika i dokumentów bezspornych. Spis obejmuje nieruchomości, ruchomości, prawa i środki pieniężne dłużnika.
Z masy upadłościowej między innymi wyłącza się:
- wyposażenie mieszkania, niezbędne do codziennego życia dłużnika i jego rodziny; pościel, odzież, a także umundurowanie i obuwie robocze,
- narzędzia pracy dłużnika, surowce do jej wykonywania na okres jednego tygodnia. Nie dotyczy to pojazdów mechanicznych, jednak samochód, będący narzędziem pracy np. taksówkarza, podlega wyłączeniu,
- pomoce naukowe, odznaczenia, dokumenty osobiste, dewocjonalia, przedmioty o wartości jedynie pamiątkowej, nie materialnej,
- urządzenia i akcesoria konieczne dla egzystencji niepełnosprawnego dłużnika lub niepełnosprawnego członka rodziny, pozostającego na utrzymaniu dłużnika (wózek inwalidzki, sprzęt rehabilitacyjny),
- alimenty, świadczenia z pomocy społecznej, stypendia,
- wynagrodzenie za pracę w części niepodlegającej zajęciu; z zasady do masy upadłościowej wchodzi połowa wynagrodzenia, ale dłużnikowi pozostawia się równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Może się zdarzyć, że syndyk zaliczy do masy upadłościowej przedmiot, nie będący własnością dłużnika (np. pożyczony komputer). Jest to wynikiem domniemania, że rzeczy będące w posiadaniu dłużnika należą do niego. W takim wypadku właściciel przedmiotu powinien, zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe, złożyć wniosek o jego wyłączenie z masy upadłościowej.
Dodaj komentarz