Często ma miejsce sytuacja, kiedy jeden z małżonków popada w tarapaty finansowe, co ma negatywny wpływ na finanse i komfort życia całej rodziny. Niekiedy padają pytania o możliwość złożenia wspólnego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej małżonków, analogicznie do możliwości wspólnego rozliczania się przez Urzędem Skarbowym.
Tylko jeden dłużnik
Polskie prawo upadłościowe nie uwzględnia przypadku wspólnego wniosku o ogłoszenie upadłości – nie jest możliwe złożenie wniosku, który dotyczyłby więcej niż jednego dłużnika, nawet osób najbliższych, w tym małżonków. Natomiast jeżeli małżonkowie mają interes we wspólnym rozpoznaniu ich spraw, możliwe jest ich połączenie.
Według art. 219 kodeksu postępowania cywilnego:
Sąd może zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem.
Powyższy przepis stosuje się w związku z zapisem w ustawie Prawo upadłościowe:
Art. 35. W sprawach nieuregulowanych w ustawie do postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości stosuje się odpowiednio przepisy księgi pierwszej części pierwszej Kodeksu postępowania cywilnego, z wyjątkiem przepisów o zawieszeniu i wznowieniu postępowania.
Oznacza to, że małżonkowie muszą złożyć dwa odrębne wnioski o ogłoszenie upadłości oraz dodatkowo wniosek o połączenie obu spraw na zasadzie wyżej zacytowanych przepisów. Należy podkreślić, że możliwe jest połączenie spraw jedynie w zakresie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nie ma natomiast podstawy prawnej dla połączenia postępowania upadłościowego obojga małżonków. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej będzie się ono toczyć osobno dla każdego z nich, aczkolwiek sąd, uwzględniając wniosek o połączenie spraw, wydaje jedno orzeczenie.
Na postanowienie sądu w przedmiocie połączenia spraw do wspólnego rozpoznania nie przysługuje zażalenie.
Przy rozdzielności majątkowej
Jeżeli małżonkowie przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości mieli ustaloną rozdzielność majątkową, do masy upadłościowej wchodzi tylko majątek tego małżonka, którego upadłość ogłosił sąd.
Dodaj komentarz