Uczestnikiem postępowania upadłościowego jest podmiot, który bierze w nim udział, a któremu ustawa Prawo upadłościowe nadaje taki status oraz przypisane temu statusowi prawa i obowiązki.
Zasady ogólne
Według ustawy Prawo upadłościowe:
Art. 26. 1. Uczestnikiem postępowania o ogłoszenie upadłości jest każdy, kto złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, oraz dłużnik.
W pierwszej fazie postępowania upadłościowego, czyli rozpoznaniu wniosku o ogłoszenie upadłości i stwierdzenie, że jest on zasadny, uczestnikami postępowania są wnioskodawca i dłużnik. Może się zdarzyć, że dłużnik jest jednocześnie wnioskodawcą i wówczas tylko on jest uczestnikiem postępowania na tym etapie (generalnie jest to regułą). W przypadku wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wierzyciel w tej fazie nie jest uczestnikiem postępowania; nie będzie więc mógł zaskarżyć postanowienia sądu.
W następnej fazie, we właściwym postępowaniu upadłościowym, uczestnikami postępowania są upadły (dłużnik) i wierzyciele – podmioty, które są uprawnione do zaspokojenia z majątku upadłego (masy upadłościowej) – według art. art. 185 i 189 ustawy Prawo upadłościowe.
Pozostałe podmioty, biorące udział w postępowaniu upadłościowym: syndyk, sędzia-komisarz, sąd upadłościowy, a w przypadku upadłości przedsiębiorstwa zarządca i nadzorca sądowy – z formalnego punktu widzenia nie są uczestnikami postępowania upadłościowego.
Upadły
Według ustawy Prawo upadłościowe:
Art. 185. Pojęcie upadłego
- Upadłym jest ten, wobec kogo wydano postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
- Ogłoszenie upadłości nie ma wpływu na zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych upadłego.
Art. 186. Wykonywanie uprawnień upadłego z uczestnictwa w spółkach lub spółdzielniach
Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk.
W przypadkach szczególnych, jeżeli upadły nie ma zdolności procesowej, w jego imieniu działa przedstawiciel ustawowy lub kurator, ustanowiony przez sędziego-komisarza.
Wierzyciel
Art. 189. Pojęcie wierzyciela
Wierzycielem w rozumieniu ustawy jest każdy uprawniony do zaspokojenia z masy upadłości, choćby wierzytelność nie wymagała zgłoszenia.
Analogicznie, jeżeli wierzyciel nie ma zdolności sądowej lub procesowej, sędzia-komisarz może ustanowić kuratora, który będzie działał w postępowaniu upadłościowym w imieniu i na rzecz wierzyciela, jeżeli jest to uzasadnione usprawnieniem postępowania. Kosztami działania kuratora obciążany jest wierzyciel, dla którego kurator został ustanowiony; wypłacane są one ze środków, które odzyskał wierzyciel w toku postępowania upadłościowego.
Dodaj komentarz