Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
Nakaz zapłaty może zostać wydany na drodze dwóch postępowań – postępowania nakazowego lub upominawczego. Uzyskanie nakazu w procesie upominawczym nie jest obwarowane takimi rygorystycznymi warunkami, jak ma to miejsce w przypadku postępowania nakazowego. Powód musi uzasadnić istnienie roszczenia (np. okazując umowę zawartą z pozwanym) oraz jego niezapłacenie (o którym mówi np. wezwanie do zapłaty). Sprawę rozpoznaje sąd rejonowy lub okręgowy na posiedzeniu niejawnym, w zależności od wartości, jakiej żąda się w pozwie. W tym postępowaniu nakaz zapłaty może być też wydany przez referendarza sądowego.
Niedopuszczalność wydania nakazu zapłaty
Sąd nie wyda nakazu zapłaty, jeśli:
- roszczenie jest w sposób oczywisty bezzasadne;
- przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego;
- miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości sędzia wyznaczy rozprawę, w czasie której osoby biorące w niej udział będą dochodziły swoich praw.
Wydanie nakazu i możliwość sprzeciwu
W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu. Pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu. Sprzeciw może opierać się na zanegowaniu istnienia wierzytelności lub na wskazaniu warunków, których powód nie dopełnił. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
Jeżeli w wyznaczonym terminie zapłata nie zostanie zrealizowana, a do sądu nie wpłynie sprzeciw, powód ma prawo złożyć wniosek o wydanie klauzuli wykonalności. Wówczas sprawę można przekazać do komornika, który w egzekucji odzyska należność.
Dodaj komentarz