W poszczególnych częściach postępowania upadłościowego biorą udział osoby sprawujące konkretne funkcje. Cały proces upadłościowy można podzielić na trzy etapy, które obejmują: rozpoznanie wniosku (postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej), właściwe postępowanie upadłościowe oraz wykonanie planu spłaty wierzycieli.
Aby odpowiedzieć sobie na zadane w tytule pytanie, ustalmy najpierw, kto jest uczestnikiem postępowania upadłościowego oraz jakie organy biorą w nim udział? Otóż uczestnikiem postępowania o ogłoszenie upadłości jest każdy, kto złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, oraz dłużnik. Pierwsza faza postępowania upadłościowego polegająca na rozstrzygnięciu zasadności wniosku o ogłoszenie upadłości przewiduje dwóch uczestników: wnioskodawcę i dłużnika. Jeśli to dłużnik składa wniosek, na tym etapie postępowania może pojawić się jeden uczestnik (będący zarówno dłużnikiem, jak i wnioskodawcą). Jeśli wniosek składa wierzyciel, oczywistym jest, że będziemy mieć do czynienia z dwoma uczestnikami postępowania. Ponadto na tym etapie postępowania pojawia się również sąd, którego zadaniem jest stwierdzenie, czy wniosek o upadłość jest uzasadniony czy też nie. Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy. Sąd może oddalić wniosek, uniemożliwiając tym samym przeprowadzenie procesu upadłości lub też go zatwierdzić i otworzyć drogę do właściwego postępowania upadłościowego.
Już po ogłoszeniu upadłości w postępowaniu uczestniczy upadły i wierzyciel lub wierzyciele. Za najważniejsze czynności postępowania upadłościowego odpowiedzialni są syndyk i sędzia-komisarz. Syndyk obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz zajmuje się jego likwidacją. Syndyk jest zobowiązany podejmować działania z należytą starannością, w sposób, który umożliwi optymalne wykorzystanie majątku upadłego w celu zaspokojenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu (w szczególności przez minimalizację kosztów postępowania). Po ogłoszeniu upadłości czynności postępowania upadłościowego wykonuje sędzia-komisarz (czasem jego zastępca), oprócz czynności, dla których właściwy jest sąd. Kieruje on tokiem postępowania upadłościowego, sprawuje nadzór nad czynnościami syndyka, oznacza czynności, których wykonywanie przez syndyka jest niedopuszczalne bez jego zezwolenia lub bez zezwolenia rady wierzycieli oraz zwraca uwagę na popełnione przez syndyka uchybienia.
Organami pomocniczymi w postępowaniu upadłościowym są też zgromadzenie wierzycieli i rada wierzycieli – zwoływane przez sędziego-komisarza w określonych przez ustawę przypadkach. Ostatnim etapem postępowania upadłościowego jest realizacja planu spłaty wierzycieli dokonywana przez sąd.
Dodaj komentarz