Raporty BIK, których przygotowywaniem zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej S.A., stanowią dla banków, Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i firm pożyczkowych cenne źródło informacji kredytowych o potencjalnych klientach. Kredytobiorcy również mają możliwość pobrania raportu na swój temat i wykorzystać zdobytą w ten sposób wiedzę do zabezpieczenia i poprawy własnej sytuacji finansowej. Warto pamiętać, że BIK S.A. nie modyfikuje informacji kredytowych. Jest jedynie ich administratorem, a ściślej określając – gromadzi, przetwarza i przechowuje treści, które są przekazywane przez współpracujących z nim kredytodawców.
Komu potrzebne są raporty kredytowe?
BIK bankom
Banki, parabanki i Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, by trafnie udzielić kredytu czy pożyczki, korzystają z raportów kredytowych. BIK S.A. zbiera dane z różnych instytucji finansowych, po czym łączy je w całość dotyczącą poszczególnego kredytobiorcy. Tak powstaje raport, na który składają się następujące dane: imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego oraz pełny bilans zobowiązań kredytowych (a w tym – liczba zapytań o kredyty w ciągu ostatnich 12 miesięcy i ocena punktowa score). Powstałe w ten sposób źródło informacji służy na polu zarządzania ryzykiem kredytowym i operacyjnym.
Problem wyłudzeń w Polsce a działalność BIK S.A.
Wnuczek – pracownik socjalny – „słup”
W Polsce problem wyłudzeń jest dosyć powszechny. Wyłudzenie to przestępstwo, które podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Polega ono na osiągnięciu korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem wprowadzając ją przy tym w błąd albo wyzyskując błąd lub niezdolność do należytego pojmowania działania.
Jak działa BIK S.A.?
Słowem wstępu
Biuro Informacji Kredytowej S.A. to instytucja, która gromadzi i przechowuje informacje na temat aktywnych i zamkniętych zobowiązań kredytowych konsumentów i przedsiębiorców. Jedną z głównych zasad odpowiadających za funkcjonowanie biura odpowiada zasada wzajemności. Każdy podmiot, który chce działać w ramach systemu wymiany informacji, może pobierać dane konkretnego klienta, ale musi również dostarczyć do BIK S.A. Przestrzeganie zasad wzajemności, wiarygodności, bezpieczeństwa i neutralności sprawia, że BIK S.A. cieszy się sławą wśród ekspertów finansowych w Polsce, a nawet w świecie. W jaki sposób informacje o naszych sprawach kredytowych trafiają do BIK-u?
BIK dla firm i klienta indywidualnego
BIK dla firm – czyli dla kogo?
Oferta Biura Informacji Kredytowej S.A. jest wyposażona m.in. w system wymiany informacji o zobowiązaniach kredytowych podmiotów gospodarczych. Kto może zatem z nich korzystać?
Biuro Informacji Kredytowej S.A. w pigułce
Biuro Informacji Kredytowej S.A. to instytucja, która gromadzi i udostępnia informacje kredytowe dotyczące konsumentów oraz przedsiębiorców. Dane te obrazują m.in. sposób spłaty zaciągniętych przez nich kredytów i pożyczek. W związku z dynamicznym rozwojem struktur działalności BIK S.A. prezentujemy artykuł, w którym wyjaśniamy wszelkie zagadnienia dotyczące jego funkcjonowania w Polsce.
Zasady przetwarzania oraz elementy danych składających się na informację kredytową
Rosnące potrzeby banków, a także zwiększenie świadomości specjalistów z sektora finansowego, zaowocowało utworzeniem niezwykle bogatej w określone informacje bazy danych o nazwie Biuro Informacji Kredytowej S.A. Dane, których gromadzeniem, integrowaniem i udostępnianiem zajmuje się BIK S.A. są kluczowe dla banków i innych instytucji upoważnionych do udzielania kredytów.
Umocowanie prawne działalności Biura Informacji Kredytowej S.A.
Dane, którymi zarządza Biuro Informacji Kredytowej S.A. to informacje wymagające szczególnej uwagi i ochrony. Sposób ich przechowywania i przetwarzania nie może naruszać praw obywatelskich i konsumentów. Jednocześnie musi uwzględniać obowiązki i przywileje banków, parabanków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Ze względu na powyższe, działalność BIK S.A. została oparta na mocy ustaw, dyrektyw oraz przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Raport kredytowy
W zasobach Biura Informacji Kredytowej S.A. znajdują się historie kredytowe klientów indywidualnych oraz biznesowych. Wśród nich znajdują się zarówno informacje pozytywne – potwierdzające o rzetelnej i terminowej spłacie oraz negatywne – czyli takie, które wskazują zaległości związane ze spłatą poszczególnych rat kredytowych. Dane, którymi dysponuje BIK S.A. są niezbędne do właściwego oszacowania ryzyka kredytowego. Warto podkreślić, że BIK S.A. zajmuje się administrowaniem danych o zobowiązaniach bieżących i tych które już wygasły, a także co niezwykle istotne – regularnie je aktualizuje. Banki, SKOK-i i parabanki uzyskują dostęp do potrzebnych im informacji o klientach, korzystając z tworzonych przez BIK S.A. raportów kredytowych.
Forma pomocy prawnej – analiza raportu z BIK
Nie zawsze spłata kredytu przebiega, tak jak chciałby tego wierzyciel i kredytobiorca. Ryzyko potknięć przy spłacaniu pożyczonych pieniędzy wzrasta, jeżeli rata kredytu jest wysoka, a harmonogram spłat obejmuje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Konsekwencje nieregularnego spłacania mogą dać o sobie znać w przyszłości, choćby podczas ubiegania się o nową pożyczkę lub kredyt. Jeżeli klient otrzymał odmowę na wniosek o kredyt musi wiedzieć, że ma on również szansę, by poznać tego przyczynę. Kancelarią, w której doświadczenie i skuteczność w sprawach BIK łączy się z potwierdzoną certyfikatami wiarygodnością jest Kancelaria Prawna BIKBR z siedzibą w Gdyni.
Działania Biura Informacji Kredytowej S.A. w obszarze wyłudzeń
Silne pragnienie zdobycia pieniędzy popycha niektórych ludzi do działań nie tylko wielce nieetycznych, ale także niezgodnych z prawem. Oszuści codziennie podejmują próby wzbogacenia się kosztem innych osób. Obmyślają nowe, nieznane sposoby wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych jakimkolwiek zagrożeniem, często starszych ludzi. Na stronie biznes.interia.pl możemy przeczytać, że w 2017 r. od seniorów wyłudzono niemalże 19 mln zł.
Charakterystyka Biura Informacji Kredytowej S.A.
Wśród wielu ludzi pokutuje błędne przekonanie na temat przechowywanych informacji kredytowych w Biurze Informacji Kredytowej S.A. Mianowicie, utarło się, że do BIK S.A. trafiają jedynie dane dotyczące nieterminowej spłaty długów. Tymczasem, znajduje się tam nie tylko negatywna historia kredytowa klienta, ale również ta pozytywna.
Biuro Informacji Kredytowej S.A. źródłem cennych informacji
Każdy człowiek ma swoją historię, taką osobistą, jak i kredytową. Ta wskazana jako druga ma ogromne znaczenie dla instytucji finansowych zajmujących się udzielaniem kredytów i pożyczek tj. banków, parabanków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W przypadku przedsiębiorstw, kondycja finansowa firmy i jej przeszłość kredytowa będą równie ważne także dla potencjalnych partnerów biznesowych. Miejscem, z którego wszyscy wspomniani wyżej mogą czerpać potrzebne im dane kredytowe o konsumentach i przedsiębiorstwach jest Biuro Informacji Kredytowej S.A.
Bazy danych Biura Informacji Kredytowej S.A.
Biuro Informacji Kredytowej S.A. to nie tylko platforma informacyjna z danymi dotyczącymi zaciągniętych zobowiązań kredytowych przez konsumentów i przedsiębiorców, ale także jedna z większych baz w Polsce gromadzących wszelkie informacje o kredytobiorcach. Wyróżniony podmiot stanowi podstawowe źródło wiedzy o sposobności spłat poszczególnych kredytów i pożyczek przez klientów indywidualnych oraz biznesowych. Rejestr ten służy jako narzędzie wspomagające obsługę czynności bankowych, których decyzja co do wydania dodatkowego finansowania jest uzależniona od podglądu na aktualny styl przebytej historii kredytowej klienta bądź klientki.