Wnuczek – pracownik socjalny – „słup”
W Polsce problem wyłudzeń jest dosyć powszechny. Wyłudzenie to przestępstwo, które podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Polega ono na osiągnięciu korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem wprowadzając ją przy tym w błąd albo wyzyskując błąd lub niezdolność do należytego pojmowania działania.
Złą sławą na polu wyłudzeń cieszy się szczególnie obszar kredytów gotówkowych i ratalnych. Ofiarami takich przestępstw bardzo często okazują się osoby w wieku emerytalnym. Nikomu nie trzeba wyjaśniać, na czym polega wyłudzenie „na wnuczka”. Mechanizm działania w tej sytuacji jest podobny, jak w przypadku oszustwa „na pracownika społecznego” – wzbudzenie zaufania u osoby (najczęściej starszej), oszukanie i pobranie od niej pieniędzy (pozornie za jej zgodą). Nierzadką praktyką jest również wynajmowanie „słupów”, czyli osób fizycznych posiadających zdolność do czynności prawnych, które zgadzają się udostępnić swój dowód osobisty i podpisać określone dokumenty. Oni otrzymują za to pieniądze, a ktoś inny – również pieniądze, tylko te, które pochodzą z wyłudzonego kredytu. Po wyłudzeniu gotówki od instytucji finansowej, „słupy” same zgłaszają się na policję, by zgłosić przestępstwo.
Sposób BIK
Biuro Informacji Kredytowej S.A. zaangażowało się aktywnie w przeciwdziałanie wyłudzeniom kredytowym. W dużej mierze stało się to dzięki nowym rozwiązaniom zamieszczonym na platformie BIK. Jednym ze sposobów BIK, które przeciwdziałają próbom wyłudzenia, są alerty BIK. Gdy do banku, parabanku lub SKOK-u wpływa zapytanie o dane klienta, który aktywował alert, osoba taka otrzymuje SMS-a lub E-mail z właściwą informacją. Klient może natychmiast wnioskować o sprawdzenie i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Alerty to codzienna i całodobowa ochrona, która zmniejsza ryzyko skradzenia danych i wyłudzenia kredytu.
Platforma BIK daje również możliwość zastrzeżenia on-line swojego dowodu osobistego. W przypadku utraty dowodu, np. w wyniku kradzieży, nikt nie będzie mógł użyć dokumentu na niekorzyść właściciela. Jeśli ktoś będzie usiłował złożyć wniosek kredytowy posługując się nie swoim dokumentem, pismo zostanie automatycznie odrzucone, co więcej – pojawi się sygnał, który poinformuje o próbie nieuczciwego zachowania. Warto także wspomnieć o wskaźnikach usprawniających wyliczanie ryzyka kredytowego. Ten pomysł BIK przestrzega instytucje finansowe przed osobami, które najprawdopodobniej nie będą w stanie spłacić swojego zobowiązania. Unika się w ten sposób „wyłudzania” kredytów, a w związku z tym nadmiernego zadłużenia.
Dodaj komentarz