Raporty BIK, których przygotowywaniem zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej S.A., stanowią dla banków, Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i firm pożyczkowych cenne źródło informacji kredytowych o potencjalnych klientach. Kredytobiorcy również mają możliwość pobrania raportu na swój temat i wykorzystać zdobytą w ten sposób wiedzę do zabezpieczenia i poprawy własnej sytuacji finansowej. Warto pamiętać, że BIK S.A. nie modyfikuje informacji kredytowych. Jest jedynie ich administratorem, a ściślej określając – gromadzi, przetwarza i przechowuje treści, które są przekazywane przez współpracujących z nim kredytodawców.
Jakie dane stanowią podstawę raportu BIK?
BIK S.A. może tworzyć raporty dotyczące dłużników dzięki temu, że banki i instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek, kredytów regularnie przesyłają do BIK S.A. dane o swoich klientach i posiadanych przez nich zobowiązaniach. Mowa tu o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, a także poręczycielach kredytów.
W bazach BIK S.A. znajdują się dane o zobowiązaniach otwartych, czyli będących w trakcie spłaty, zamkniętych – w pełni spłaconych oraz o złożonych zapytaniach kredytowych. Po tym, jak kredyt zostanie przyznany klientowi, do BIK S.A. trafiają informacje, w jaki sposób jest on spłacany. Oznacza to, że w raporcie zostanie uwzględniona cała historia kredytowa – zarówno opóźnienia w spłacie, jak i terminowość regulowanych rat. W raporcie BIK nie może zabraknąć także danych osobowych kredytobiorcy (imię, nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego), danych kontaktowych osoby, której raport dotyczy (numer telefonu i adres e-mail) oraz szczegółów związanych z posiadanymi przez nią zobowiązaniami, takimi jak: daty zawarcia umów, rodzaje i waluty kredytów, wysokość i liczba rat czy też zaplanowane daty całkowitej spłaty. Dodatkowo banki i firmy pożyczkowe wysyłają do BIK S.A. informacje o prowadzonych wobec klientów działaniach windykacyjnych i egzekucyjnych.
Raport BIK jest wzbogacony informacjami pochodzącymi z BIG InfoMonitor S.A. Może zatem zawierać dane wierzycieli i kwoty zaległości odnoszące się np. do nieuregulowanych faktur za energię elektryczną lub telefon. Kolejnym elementem raportu BIK jest wskaźnik sytuacji płatniczej- tzw. wskaźnik BIK, który pokazuje czy kredytobiorca nie zalega z płatnościami. Omawiając raport BIK nie można nie wspomnieć o ocenie punktowej BIK czyli o scoringu. Ocena ta określa wiarygodność kredytową klienta. Im wyżej ktoś został oceniony, tym większa szansa, że spłaci zobowiązanie zgodnie z terminem, więc nie ma przy tym trudności z zawarciem nowej umowy kredytowej.
Kto i do czego może wykorzystać raport BIK?
Z raportów BIK korzystają na co dzień banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe, pozabankowe. To, że kredytodawcy mogą zapoznać się z zebranymi z wielu źródeł i przeanalizowanymi danymi, niewątpliwie pomaga im w zarządzaniu ryzykiem kredytowym i operacyjnym. Rozpatrując wniosek kredytowy, specjaliści zwracają uwagę nie tylko na wysokość dochodów, ale także na dotychczasowy sposób obsługi zobowiązań kredytowych i finansowych. Podpierając się wynikami z raportu BIK oceniają oni ryzyko związane z udzieleniem kredytu lub pożyczki tj. szacują wysokość strat, które mogą ponieść, jeżeli dojdzie do uruchomienia zobowiązania i braku płynności w jego spłacie.
Każda osoba, która świadomie buduje swoją historię kredytową, może przygotować się do złożenia wniosku kredytowego i ustalić jakie dane zostaną przesłane do instytucji finansowej, w której będzie ubiegała się o kredyt i czy może liczyć np. na preferencyjne warunki zawarcia umowy kredytowej. Raport BIK będzie prawdopodobnie pomocny w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego komuś odmówiono kredytu. Być może taka decyzja banku jest wynikiem opóźnień w spłacie dokonanych przez kredytobiorcę albo wyrażono odmowę z uwagi na zaległości w opłacaniu faktur.
Osoby, dla których kontrola własnych finansów jest istotna, dzięki raportom BIK zweryfikują czy dane o ich bieżących zobowiązaniach są regularnie aktualizowane oraz ile kredytów jest do nich przypisanych. Przedsiębiorcy mogą czerpać korzyści z pobrania raportu BIK Moja Firma. Przede wszystkim skontrolują, czy nie zalegają z płatnościami i czy ich firma nie została wpisana do rejestru dłużników. Dzięki raportowi mogą realnie ocenić swoje szanse na kredyt oraz przekonają się, czy ktoś nie wyłudził pożyczki na dane prowadzonego przez nich firmy.
Jak uzyskać raport BIK?
W dobie powszechności dostępu do Internetu Biuro Informacji Kredytowej S.A. umożliwia swoim klientom pobranie raportu BIK za pośrednictwem strony „www.bik.pl”. W pierwszej kolejności zainteresowany pobraniem raportu musi się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. W praktyce wygląda to tak, że najpierw należy wypełnić formularz tj. wpisać- dane osobowe, adres zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu oraz numer PESEL i informacje o wybranym dokumencie tożsamości. W kolejnym kroku obowiązkowo trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Działanie to jest związane z koniecznością ochrony danych kredytowych przed przechwyceniem ich przez nieuprawnione do tego osoby trzecie. Za pośrednictwem bankowego konta internetowego, raport BIK mogę pobrać klienci kilku banków. Są to: PKO BP S.A., Bank PEKAO, Inteligo Bank, Podkarpacki Bank Spółdzielczy i Idea Bank. BIK S.A. daje możliwość zamówienia raportu BIK w placówkach Banku Pocztowego i Santander Consumer Bank. Jeżeli ktoś nie chce lub nie może pobrać raportu BIK przez Internet, może się o niego ubiegać składając wniosek w Centrum Obsługi Klienta BIK S.A. w Warszawie przy ul. Postępu 17A lub wysyłać go listownie pod wyżej wskazany adres.
Ile kosztuje raport BIK?
Raport BIK jest raportem płatnym, ale jego cena zależy od tego, czy został wykupiony jednorazowo czy w pakiecie. Aktualne ceny produktów oferowanych przez BIK dostępne są na stronie internetowej. Na chwilę obecną cena pojedynczego raportu wynosi 39 zł. Całkiem niedawno każdy konsument miał prawo do skorzystania raz na 6 miesięcy z darmowego raportu BIK. Obecnie pobranie informacji ustawowej nie jest możliwe, ale w jej miejsce, bezpłatnie i również co 6 miesięcy możliwe jest wnioskowanie o udostępnienie kopii danych, jakimi dysponuje BIK S.A.
Jak wynika z powyższego tekstu raporty BIK to przejrzyste i jednocześnie szczegółowe zestawienia zdarzeń z życia kredytowo-finansowego osób i firm, których dotyczą. Mają one ogromną wartość dla banków i firm pożyczkowych tj. dla instytucji udzielających pożyczek i kredytów oraz dla konsumentów i przedsiębiorców. Informacje zawarte w raporcie BIK są aktualne na dzień ich wygenerowania.
Dodaj komentarz