Wśród wielu ludzi pokutuje błędne przekonanie na temat przechowywanych informacji kredytowych w Biurze Informacji Kredytowej S.A. Mianowicie, utarło się, że do BIK S.A. trafiają jedynie dane dotyczące nieterminowej spłaty długów. Tymczasem, znajduje się tam nie tylko negatywna historia kredytowa klienta, ale również ta pozytywna.
Czym jest BIK S.A.?
Biurem Informacji Kredytowej S.A. nazywamy potężną bazę danych, która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje dotyczące sposobu spłaty zobowiązań kredytowych osób fizycznych oraz przedstawicieli podmiotów gospodarczych. Dzięki zbiorom BIK S.A., instytucje finansowe zajmujące się udzielaniem kredytów i pożyczek, mają możliwość sprawdzenia wiarygodności kredytowej potencjalnego klienta, a tym samym mają szansę realnie ocenić ryzyko związane z przyznaniem mu nowego kredytu.
Na jakich zasadach działa BIK S.A.?
Wszelkie dane dotyczące kredytobiorców BIK S.A. pozyskuje od podmiotów, które zajmują się udzielaniem pożyczek i kredytów. W bazach BIK S.A. widnieją zapisy dotyczące regulowanych aktualnie zobowiązań kredytowych oraz tych już spłaconych. Przekazanie informacji do BIK S.A. oparte jest na uzyskanej wcześniej od klienta pisemnej zgodzie na przetwarzanie danych na czas trwania spłacania kredytu lub pożyczki, a także po zakończeniu spłaty. Warto jednak wiedzieć, że w pewnych okolicznościach BIK S.A. nie potrzebuje zgody na przetwarzanie danych kredytobiorcy. Może to uczynić, jeżeli dłużnik dopuścił się opóźnienia w spłacie przekraczającego 60 dni oraz minęło następnych 30 dni od dnia, kiedy wierzyciel poinformował swojego klienta o zamiarze przetwarzania jego danych. Ponadto BIK S.A. ma prawo przez 12 lat od wygaśnięcia zobowiązania wykorzystywać informacje kredytowe do celów statystycznych. Podejmowane działania przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. oparte jest na kilku zasadach:
- zasada wzajemności, dzięki której banki i inne podmioty mogą korzystać ze zgromadzonych w BIK S.A. informacji, ale muszę je także do BIK S.A. przekazywać,
- zasada wiarygodności – związana jest z obowiązkiem gromadzenia w BIK S.A. jedynie autentycznych informacji,
- zasada maksymalnego bezpieczeństwa – wskazująca na to, jak wielką wagę przykłada się do zabezpieczenia systemu, aby jedynie uprawnione podmioty miały dostęp do zbiorów danych znajdujących się w BIK S.A.,
- zasada neutralności – dająca prawo do zmiany danych lub ich korekty jedynie tej instytucji, która dane przekazała.
Kiedy utworzono BIK S.A.?
Prace nad projektem stworzenia nowoczesnego systemu administrowania danymi bankowymi trwały kilka lat. Biuro Informacji Kredytowej S.A. powstało w 2000 r., a w lutym 2001 r. w jego bazie pojawiły się pierwsze informacje dotyczące klientów indywidualnych. W kolejnych latach udoskonalano system BIK S.A. Uruchomiono także oddzielną bazę wiedzy o sytuacji kredytowej przedsiębiorstw. Natomiast w 2013 r. zaczęła funkcjonować platforma internetowa BIK S.A.
Dodaj komentarz