Rosnące potrzeby banków, a także zwiększenie świadomości specjalistów z sektora finansowego, zaowocowało utworzeniem niezwykle bogatej w określone informacje bazy danych o nazwie Biuro Informacji Kredytowej S.A. Dane, których gromadzeniem, integrowaniem i udostępnianiem zajmuje się BIK S.A. są kluczowe dla banków i innych instytucji upoważnionych do udzielania kredytów.
Czyje dane gromadzi BIK S.A.?
Do BIK S.A. trafiają informacje kredytowe dotyczące klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Aktualnie w bazie BIK S.A. znajdują się dane o 140,1 mln rachunków należących do 24 mln klientów indywidualnych. Ponadto w BIK S.A. zebrano informacje o historii kredytowej 1,1 mln firm i innych podmiotów. Zasoby informacyjne zgromadzone w BIK S.A. są imponujące. Informacje kredytowe trafiają do systemów BIK S.A. automatycznie po złożeniu przez klienta wniosku o udzielnie kredytu. Standardowym elementem zawieranych później umów kredytowych lub pożyczkowych jest zgoda na przechowywanie przez określony czas przekazanych danych.
Jakie dane znajdują się w BIK S.A.?
Złożenie wniosku kredytowego skutkuje m.in. tym, że do bazy BIK S.A. trafia informacja kredytowa o potencjalnym kredytobiorcy, a w tym jego dane osobowe. Nawet jeżeli kredyt nie został ostatecznie przyznany, to w bazie odnotowuje się informacje o przeprowadzonej symulacji bankowej, jej statusie i podjętej decyzji. Takie działanie ma ogromne znaczenie dla budowania historii kredytowej danego konsumenta lub przedsiębiorstwa. Powszechnie wiadomo, że zanim bank lub inna instytucja finansowa udzieli pożyczki, ocenia ryzyko związane z tą decyzją. Pomocna jest w tym ocena punktowa (score), którą przeprowadza właśnie Biuro Informacji Kredytowej S.A.
Podstawy informacji kredytowej stanowią: identyfikator banku, SKOK-u lub parabanku, czas i przedmiot zawartej umowy, ilość osób związanych z daną transakcją, informacja o walucie, kwocie kredytu i wysokości raty, wysokość limitu kredytowego, dane dotyczące spłaty – czy była ona terminowa, czy dochodziło do opóźnień, kwota pozostała do spłaty, wysokość zaległości, data zamknięcia rachunku, informacje o windykacji lub egzekucji, jeżeli do takowych doszło. Niezwykle ważne jest to, żeby informacja kredytowa była kompletna i zgodna ze stanem faktycznym. W bazie danych administrowanych przez BIK S.A. przetwarzane są informacje o zobowiązaniach czynnych, a także o zobowiązaniach już spłaconych.
Jak długo BIK S.A. przetwarza zebrane dane?
Czas, w jakim, po spłacie kredytu, dane klientów korzystających z usług instytucji finansowych są przechowywane przez BIK S.A., zależy od zapisów jakie znajdują się w udzielanych przez kredytobiorców zgodach na przetwarzanie danych. Przetwarzanie danych rozpoczyna się od momentu spłaty i wygaśnięcia kredytu. BIK S.A. może jednak przetwarzać dane bez zgody zadłużonego przez okres 5 lat, jeżeli doszło do opóźnienia w spłacie powyżej 60 dni i minęło następnych 30 dni od czasu pisemnego poinformowania dłużnika przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania jego danych mimo braku zgody. Ponadto, przez 12 lat od zakończenia spłaty, BIK S.A. ma prawo przetwarzać odpersonalizowane dane do celów statystycznych.
Dodaj komentarz