Biuro Informacji Gospodarczej zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych o osobach fizycznych oraz podmiotach gospodarczych. Zbierane przez biuro dane dotyczą zarówno niespłaconych zobowiązań, jak i tych regulowanych zgodnie z wymaganymi terminami. Pragniemy podkreślić, że BIG nie jest tym samym co BIK. Co prawda obie instytucje działają w obszarze zobowiązań finansowych, jednak są to odrębne podmioty, które funkcjonują w oparciu o inne podstawy prawne. Biuro Informacji Kredytowej jest jedno, zaś Biur Informacji Gospodarczej jest w Polsce kilka. Działalność BIG jest oparta na Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Z zasobów BIG-ów korzystają m.in. pożyczkodawcy weryfikujący rzetelność swoich potencjalnych klientów lub firmy, które chcą sprawdzić wypłacalność przyszłych partnerów biznesowych.
Pięć BIG-ów
Rosnący problem niewypłacalności firm i zwiększenie liczby bankructw przyczyniły się do powstania biur informacji gospodarczej. Pierwszym takim biurem w Polsce był Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A., który rozpoczął działanie w sierpniu 2003 roku. Na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju znajduje się wykaz biur informacji gospodarczych. Aktualnie jest ich pięć i są to:
- Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD), który zbiera dane o dłużnikach już od przeszło 15 lat,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A., nad którym nadzór sprawuje Ministerstwo Gospodarki,
- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., które umożliwia dostęp do rejestrów BIK i Związku Banków Polskich (ZBP), a wraz z Biurem Informacji Kredytowej tworzą Grupę BIK,
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., które wyróżnia się spośród pozostałych BIG-ów tym, że jego bazę wzbogacają dane dłużników przekazywanych przez Grupę Kapitałową KRUK,
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KIDT BIG S.A.), która wspiera poprzez swoje działania głównie uczestników rynku telekomunikacyjnego tj. operatorów telefonii stacjonarnych i komórkowych, dostawców telewizji kablowej, centra danych i klientów tychże firm.
Kto i jakie dane przekazuje do BIG?
Do rejestrów BIG wpływają dane o terminowości i opóźnieniach w regulowaniu rachunków i faktur zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Informacje o należnościach, którymi zajmuje się BIG, pochodzą z wielu różnych gałęzi gospodarki i branż. Przekazują je tam: przedsiębiorcy, firmy telekomunikacyjne, dostawcy energii i telewizji kablowej, banki i firmy pożyczkowe, firmy ubezpieczeniowe i leasingowe a także jednostki samorządu terytorialnego (gminy) i sądy. Zgłoszenie o braku rzetelności płatniczej, osoby lub firmy, może do BIG przesłać wierzyciel wtórny oraz osoba fizyczna, wobec której dłużnik zalega z płatnościami. Przedsiębiorcy i konsumenci mogą informacje o swoich dłużnikach przekazywać do wybranych biur informacji gospodarczej, gdyż każdy z BIG-ów działa osobno i prowadzi własny rejestr. Inaczej wygląda kwestia długów alimentacyjnych, opłat sądowych i grzywien. Dane na temat tych należności, sądy i gminy przesyłają do wszystkich biur informacji gospodarczej.
Kiedy dane o zaległości trafią do BIG?
Aby dane o nieterminowej spłacie mogły zostać zapisane w bazach biur informacji gospodarczej, muszą zostać spełnione określone warunki. Pierwszym kryterium jest kwota. Minimalna wysokość zaległej należności to 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca. Kolejną wytyczną jest czas. Opóźnienie w spłacie nie może być krótsze niż 30 dni. Dodatkowo musi minąć co najmniej 30 kolejnych dni od dnia, kiedy wierzyciel wysłał listem poleconym do dłużnika wezwanie do zapłaty, w którym umieścił ostrzeżenie o zamiarze przesłania jego danych (dłużnika) do biura informacji gospodarczej. W sumie musi zatem minąć 60 dni od dnia upływu ostatecznego terminu zapłaty. W piśmie informacyjnym do dłużnika należy wskazać nazwę i adres biura, do którego w razie braku wpłaty zostaną przesłane jego dane. Wierzyciel, kierując do BIG-u informację gospodarczą, musi pamiętać o tym, że powinna ona zwierać takie elementy jak: dane dostarczyciela informacji (tj. samego wierzyciela), dane dłużnika a także wysokość zaległego zobowiązania, datę wymagalności i datę spełnienia zobowiązania.
Na jak długo dane dłużnika trafiają do BIG?
Jeżeli dług został w pełni spłacony, wówczas wierzyciel, który dane dłużnika przekazał do BIG, musi w ciągu 14 dni, od dnia uregulowania zobowiązania, usunąć wpis. W sytuacji, kiedy wierzytelność nie zostanie zapłacona, BIG przetwarza dane o dłużniku przez 10 lat. Po upływie tego czasu informacja o długu zostanie usunięta z rejestru.
Kto ma prawo skorzystać z danych zebranych w BIG?
Z zasobów biur informacji gospodarczej mogą korzystać przedsiębiorstwa, konsumenci, jednostki samorządu terytorialnego i inne instytucje pod warunkiem, że zawarły z BIG umowę. Sprawdzenie danych o konsumencie jest możliwe, jeżeli wyraził on na to zgodę. Nie wszyscy wiedzą, że każdy konsument może zweryfikować, jakie dane na jego temat znajdują się z bazach BIG. Chcąc to zrobić musi pobrać ze strony wybranego BIG-u raport na swój temat. Osoby lub firmy, których dane widnieją w bazach BIG, powinny liczyć się z tym, że firma pożyczkowa lub bank, po zapoznaniu się z raportem dotyczącym danego dłużnika, nie wyrażą zgody na uruchomienie nowego zobowiązania, a dostawca Internetu będzie miał wątpliwości czy zawrzeć umowę, na dostarczanie swoich usług, z klientem, który zalega z płatnościami u innych.
Dodaj komentarz